انگشت اتهام به سوی شیراز: با تبانی ماندند؟

آی‌اسپورت

وب سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود – فجرسپاسی آخرین نماینده فوتبال شیراز در لیگ یک است. این استان که سال‌هاست نماینده‌ای در لیگ برتر ندارد‏، آخرین امیدش به حفظ فجر در لیگ یک است. فجر با شاه‌غلام آخرین دست و پاها را هم زد و در دقایق پایانی این فصل، سهمیه شیراز در لیگ یک را حفظ کرد.

اتفاقی که جنجال زیادی به پا کرد. حالا در گروه‌های هواداری کلیپی از گل‌های فجر دست به دست می‌شود که در آن، اتفاقات عجیبی مشاهده می‌شود. ولی داستان از چه قرار بود؟

فجر سپاسی در روز آخر لیگ، برای نیفتادن رقابت نفس‌گیری با خیبر خرم آباد و راه‌آهن داشت. فجرسپاسی در صورت شکست مقابل آلومینیوم، فارغ از نتیجه دو رقیب دیگرش، سقوطش به لیگ دو قطعی بود. در این مسابقه حتی فجر از تیم حریف عقب افتاده بود و نیمه اول را هم با شکست به رختکن رفته بود. ولی در سی دقیقه پایانی مسابقه اتفاقاتی افتاد که با برد فجر همراه شد.

فجر در این مسابقه سه گل به حریف زد تا با برد اراکی‌ها، در لیگ یک بماند. دو گل از سه گل فجر از ضربه پنالتی به ثمر رسید. دیگر گل این تیم هم روی اشتباه عجیب دروازه‌بان آلومینیوم زده شد. گلر آلومینیوم توپی که بهش رسیده بود را آن قدر زیر پا نگه‌داشت تا مهاجم فجر برسد. زمانی که مهاجم فجر هم به او نزدیک شد‏، با توپ حرکت کرد تا مهاجم حریف را دریبل بزند. بدون هیچ توضیح اضافه‌ای؛ و این گونه بود که فجرسپاسی بازی را برد و در لیگ یک ماند.

خبرگزاری فارس در این ارتباط می نویسد:

به گزارش خبرگزاری فارس از اراک، شکست آلومینیوم مقابل فجر در این مسابقه از آنجایی که با شکست تیم خیبر لرستان در هفته پایانی همراه بود، باعث شد در پایان فصل فجر سپاسی، بالاتر از خیبر لرستان قرار بگیرد و خیبر به همراه دو تیم پایین‌دست خود به لیگ دسته دوم فوتبال کشور سقوط کند.

شکستی که حال سبب شده است باشگاه لرستانی در درگاه رسمی اطلاع‌رسانی خود، به بازیکنان و کادر فنی نماینده فوتبال استان مرکزی اتهامات بی‌سابقه‌ای در خصوص تبانی با رقیب شیرازی در هفته پایانی نسبت بدهد.

اتفاقی که البته مرور هفته‌های پایانی به‌کل آن را رد می‌کند، چرا که آلومینیوم در هفته‌های پایانی مقابل تیم‌های قدرتمند و متمول لیگ یک امتیاز کسب کرده و مانع از صعود آنها شده است و همین موضوع می‌تواند دلیل قانع‌کننده‌ای برای بی‌پایه و اساس دانستن اتهامات وارده به این تیم مبنی بر تبانی با تیم فجری باشد که از لحاظ مالی نیز با مشکلات عدیده‌ای در طول فصل روبرو بوده است.

آلومینیوم که از هفته‌ها قبل مشخص بود وضعیتش در جدول به نحوی خواهد بود که نه به لیگ برتر صعود می‌کند و نه احتمال سقوط در موردش وجود دارد، در هفته سی و دوم لیگ یک در خانه به مصاف گل گهر سیرجان رفت.

تیم ثروتمند و البته پرقدرتی که یکی از شانس‌های اصلی صعود در آن مقطع به شمار می‌رفت و اگر می‌خواست در کورس صعود باقی بماند باید از سد آلومینیوم می‌گذشت، اما اراکی‌ها با وجود اینکه نتیجه بازی برایشان اهمیت چندانی نداشت، بازی محکمی ارائه دادند و با کسب تساوی مانع از پیروزی این تیم شدند.

دو امتیازی که گل گهر در این هفته از دست داد، به گواه جدول لیگ در پایان، می‌توانست این تیم را به قهرمان لیگ یک بدل کند و به لیگ برتر بفرستد، اما شاگردان پاشازاده مانع از تحقق این امر شدند.

در هفته سی و سوم آلومینیوم در تهران به مصاف بادران رفت، بادران که یکی از متمول‌ترین تیم‌های فوتبال ایران به شمار می‌رود، برای صعود به لیگ برتر نیاز به هر ۶ امتیاز دو بازی باقیمانده خود و البته توقف رقبا داشت که در این بازی شاگردان پاشازاده آب پاکی را این بار روی دست نماینده تهران ریختند و این تیم را نیز متوقف کردند تا بادران نیز اندک شانس صعود خود را به‌طور کامل از دست بدهد.

اما در هفته سی و چهارم نماینده اراک در حالی به مصاف فجر سپاسی شیراز رفت که با دهان‌به‌دهان چرخیدن خبر احتمال انحلال این باشگاه در فصل آتی، بازیکنان به منظور دریافت مطالباتشان از باشگاه اعتصاب کردند و در طول هفته دو جلسه تمرینی تیم برگزار نشد.

از سوی دیگر اخبار مبنی بر انحلال باشگاه از لحاظ روحی روانی تأثیرات زیادی روی بازیکنان آلومینیوم گذاشت، غیبت یک بازیکن به علت محرومیت، سه بازیکن به دلیل مصدومیت و دروازه‌بان اصلی این تیم به علت عدم شرکت در تمرینات هفته پایانی به دنبال مصدومیت نیز از دیگر دلایلی بود که باعث شد آلومینیوم نتواند در دیدار پایانی خود امتیازی کسب کند که همین عدم توفیق در دیدار پایانی دلیلی شده است تا باشگاه خیبر لرستان در درگاه رسمی اطلاع‌رسانی خود، نماینده فوتبال استان مرکزی را آماج حملات و اتهامات خود قرار دهد و در مورد بازیکنان و سرمربی این تیم با قاطعیت از تبانی با فجر سپاسی صحبت کند.

این موضوع در حالی اتفاق می‌افتد که فوتبال ایران از یک‌سو برای فجر سپاسی شیراز و غلام پیروانی، سرمربی باسابقه‌اش به‌ عنوان باشگاه و فردی اخلاق مدار و از سوی دیگر برای مهدی پاشازاده سرمربی آلومینیوم به عنوان یکی از اسطوره‌های باشگاه استقلال و تیم ملی فوتبال، همواره احترام ویژه‌ای قائل بوده است و هیچ‌گاه وصله‌های این‌چنینی به هیچ‌یک از طرفین این مسابقه نچسبیده است و این افراد هیچ‌گاه آبرویی که ذره‌ذره در فوتبال ایران جمع کرده‌اند را یک‌شبه بر باد نداده‌اند.

از سوی دیگر، خیبر خرم‌آباد در مسابقه پایانی خود در لیگ یک، فرصت این را داشته است که با توجه به جایگاه بهتر نسبت به فجر، با کسب پیروزی در لیگ اول ماندگار شود، اما  این تیم با ۴ گل مغلوب حریف خود شده است، درست به‌ مانند ۱۵ دیدار دیگری که آنها در لیگ یک واگذار کردند تا از لحاظ تعدد شکست‌ها دومین آمار ضعیف لیگ را به نام خود ثبت کنند و البته با دریافت ۴۱ گل و به ثمر رساندن تنها ۲۳ گل، به ترتیب چهارمین و سومین خط دفاع و خط حمله ضعیف لیگ یک را در اختیار داشته باشند.

رتبه‌ها و آمارهای منفی‌ای که نشان می‌دهد، این تیم باید دلایل سقوط خود را در عملکرد خود و نه دیگر گروه‌ها جستجو کند.

باید دید مسئولان باشگاه آلومینیوم چه واکنشی در قبال این اتهامات از خود نشان خواهند داد، اتهاماتی که بی‌پایه و اساس بودن آنها با کنار هم چیدن همین دلایل به‌خوبی قابل‌اثبات به نظر می‌رسد.