سپیدرود، ارتش سرخ گیلان در وضعیت قرمز

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – مدتی است که باشگاه سپیدرود رشت تنها نماینده استان در لیگ برتر فوتبال کشور، دچار بحران مدیریتی و مالکیتی شده؛ ۲ مالک و ۲ سرمربی مدعی ساماندهی وضعیت تیم هستند حال آنکه با ارزیابی شرایط موجود، ارتش سرخ گیلان در وضعیت قرمز بسر می برد.

به گزارس سایت سپیدرود و به نقل از خبرگزاری ایرنا، چندی پیش شعبه ششم دادگاه عمومی رشت حکم لغو داوری اداره کل ورزش و جوانان گیلان در مورد مالکیت باشگاه سپیدرود رشت را تا صدور رأی نهایی صادر کرد و مالکیت باشگاه که از جواد تن زاده پس گرفته شده بود، به او بازگردانده شد در حالیکه پیشتر، محمد نوین از استان یزد به عنوان مالک جدید معرفی شد.

سپیدرود رشت که پس از دهه ها انتظار هواداران پرشورش، به تازگی در لیگ برتر فوتبال حضور یافته و دومین دوره این مسابقات را در لیگ برتر پیش رو تجربه خواهد کرد؛ این روزها با ۲ مالک، ۲ سرمربی و ۲ کادرفنی مواجه است؛ از یکسو علی نظرمحمدی به عنوان سرمربی مورد نظر تن زاده معرفی شده و از سوی دیگر، محمد نوین مالک جدید باشگاه، خداداد عزیزی را هدایتگر تیم می خواند.

به دنبال این کش و قوس ها، نادر دست نشان سرمربی نام آشنای اهالی فوتبال که خود نیز زاده یکی از استان های شمالی کشور است، از سرمربی گری تیم سپیدرود کناره گرفت و ترجیح داد حضوری در این کشمکش ها نداشته باشد اما خداداد عزیزی در مورد حاشیه های موجود در بخش مالکیت باشگاه سپیدرود به خبرنگار ایرنا گفت که جنگ و دعوای مدیریتی باشگاه ربطی به من ندارد و کارم فقط در بخش فنی تیم است.

وی با یادآوری سابقه فوتبالی شهر رشت و طرفداران پرشور سپیدرود تصریح کرد که باید شرایط را طوری برای این تیم مهیا کنیم که در نهایت سپیدرود برای ماندن تلاش نکند و مقام خوبی در لیگ برتر کسب کند.

تعدادی از مربیان پیشکسوت و بازیکنان اسبق فوتبال استان گیلان که در عرصه های ملی نیز درخشیده اند، در مصاحبه های اختصاصی با خبرنگار ایرنا بر این موضوع تاکید کرده اند که لازم است وضعیت تیم هرچه سریع تر ساماندهی شود تا با توجه به مسابقات لیگ برتر، سپیدرود با آمادگی در این رقابت ها حضور یابد.

** با شرایط موجود، ماندن در لیگ برتر دشوار است

مجید جهانپور یکی از مربیان باسابقه و پیشکسوت فوتبال استان اظهار داشت: متاسفانه به طور سنتی مشکلات اقتصادی و مالی برای فعالیت فوتبال گیلان موجود است و به نوعی هر ساله تیم های گیلانی گرفتار این مسئله هستند.

وی افزود: تیم پرطرفدار سپیدرود رشت نیز چنین حالتی دارد؛ گرچه در جریان نوع انتقال باشگاه به مالکان نیستم ولی به طور حتم، نباید مسئولان ورزش استان اجازه می دادند کار به اینجا برسد و هنوز هم هیچ چیز مشخص و قطعی نیست.

وی که سابقه مربی گری تیم های ملی فوتبال و فوتسال کشورمان را در کارنامه دارد، ادامه داد: وضعیت مبهم باشگاه سپیدرود آن قدر طول کشیده که این تیم نه تنها فرصت آماده سازی خود برای حضور قدرتمند در لیگ برتر را از دست داده ، بلکه مدیریت اتخاذ شده مورد تحقیر سراسر کشور نیز قرار گرفته و مسئولان ورزش باید پیش بینی های لازم را انجام می دادند.

به گفته جهانپور ، اعتقادم این است که با توجه به شرایط و همچنین اصول فوتبال، اگر این آمادگی انجام نشود ماندن در لیگ برتر بسیار مشکل است.

** مسئولان، سپیدرود را از بحران خارج کنند

امید هرندی یکی از مرببان باسابقه و دروازبان اسبق تیم های گیلانی نیز در خصوص وضعیت سپیدرود رشت گفت: مشخص نیست چرا وضعیت سپیدرود که تیمی ریشه دار و مردمی است، باید اینگونه باشد در حالیکه ما از تاریخ درس نمی گیریم و با توجه به اینکه این مشکل برای تیم هایی همچون ابومسلم مشهد پیش آمد و آنان با مشکل مواجه شدند، برای ما درس نشد و ما نیز همان راه را طی می کنیم.

وی که به عنوان بازیکن در اواخر دهه ۵۰ در تیم سپیدرود رشت حضور داشت، بیان کرد: سپیدرود، تیمی قدیمی و متعلق به گیلان و مردم این استان است که در اقصی نقاط ایران هم طرفدارانی دارد؛ مدیرانی می توانند در این تیم موفق باشند که عقبه ورزشی و کارنامه مناسبی داشته باشند.

هرندی طرفداران خونگرم سپیدرود را یکی از سرمایه های کم نظیر فوتبال کشور دانست و یادآور شد: سال گذشته نیز تیم سپیدرود با توجه به مشکلاتی که داشت، با حمایت طرفدارانش در لیگ ماندگار شد اما آیا باز امکان دارد که این تیم دوباره در لیگ باقی بماند؟

وی با بیان اینکه تمامی تیم ها مشغول آماده سازی خود برای حضور در رقابت های لیگ برتر هستند، گفت: باید هرچه سریع تر، تکلیف تیم مشخص شود و مسئولان سپیدرود را از این بحران خارج کنند.

** وضعیت کنونبی سپیدرود، نتیجه نبود کار کارشناسی

بهزاد داداش زاده بازیکن گیلانی اسبق تیم های ملی نیز در خصوص وضعیت کنونی سپیدرود رشت گفت: فوتبال بدون حضور طرفداران و تماشاگرانش، جذابیتی ندارد و سپیدرود هم حامیان پرشوری دارد ولی این تیم، دچار بحران شده و مقصر اصلی بنظرم، هیات فوتبال گیلان است.

وی ادامه داد: چون بدون هیچ کار کارشناسی و مشاوره، تیم را به جواد تن زاده انتقال داد و او نیز علی کریمی را که یکی از اسطوره های فوتبال ایران محسوب می شود، به عنوان سرمربی انتخاب کرد و برخی، باعث اختلاف بین این ۲ نفر شده و جادوگر از سپیدرود جدا شد.

وی اضافه کرد: نباید با حیثیت ، سابقه و آبروی مربیان بازی کرد چون هریک از آنان، وزنه ای برای فوتبال ایران محسوب می شوند.

این بازیکن اسبق تیم های استقلال و پرسپولیس با اشاره به نبود همبستگی در شرایط کنونی، سپیدرود را یکی از گزینه های سقوط از لیگ برتر دانست و با انتقاد از برخی افراد که به دنبال منافع شخصی خود بوده اند، گفت: شرایط به هیچ وجه مناسب نیست و باید هر چه سریع تر ، وضعیت مالکیت این تیم قطعی و مشخص شود.

داداش زاده ابراز امیدواری کرد که سپیدرود کمترین لطمه را ببیند و از تماشاگران آن خواست همچون گذشته، از تیم حمایت کنند.