واقعیتی از دربی گیلان که نباید فراموش شود: سپیدرود برد یا ملوان باخت؟

آرمن ساروخانیان

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – در ساعات اخیر ویدیویی از رختکن سپیدرود وایرال شده که بازیکنان این تیم را در حال خواندن سرودی درباره علی کریمی نشان می‌دهد.

سپیدرود توانست در انزلی فاتح دربی گیلان شود و سنگ‌پرانی و حواشی بازی این برد را حماسی‌تر جلوه می‌کند. ویدیو رختکن بهترین پایان‌بندی برای این ماجراست.

برای جریان غالب رسانه (مین‌استریم) برد سپیدرود با مربی مشهورش در برابر ملوان که به لیگ یک رفته و ستاره‌ای ندارد سناریوی ارجح است و ناخواسته آن را پررنگ می‌کند. پس جزییاتی که این داستان را نقض می‌کند حذف یا کمرنگ می‌شود و خط اصلی پررنگ. اگر بخواهیم واکنش رسانه‌ها به این بازی را در یک جمله خلاصه کنیم، چنین جمله‌ای خواهد بود: «سپیدرود با کوچینگ کریمی توانست ملوان را در خانه‌اش شکست دهد.»

در این خوانش اما واقعیت درون زمین کاملا فراموش شده. روی چمن ورزشگاه تختی، ملوان تیم برتر زمین بود و با بازیکنان جوانش موقعیت‌های زیادی ساخت. ملکی، دروازه‌بان سپیدرود پرکارترین بازیکن تیمش بود و تعداد واکنش‌هایش چند برابر دروازه‌بان رقیب.

تنها گل بازی نه روی یک حرکت تمرین شده سپیدرود که روی اشتباه مبتدیانه پوریا غلامی، مدافع ملوان زده شد که پاس به عقبش به غلامی رسید و او با زیرکی یک پنالتی گرفت و خودش آن را به گل پیروزی تبدیل کرد. ملوان چه قبل از این گل و چه بعد از آن تیمی بود که بیشتر حمله می‌کرد و ابتکار بازی را در دست داشت.

پورغلامی که تیمش در لیگ یک به خاطر کسر امتیاز شرایط خوبی ندارد، نشان داد که با بازیکنان جوانش تیم خوبی ساخته و توانست در برابر حریف لیگ برتری نمایش خیلی خوبی داشته باشد.

اگر ملوان در ترکیبش مهاجم فرصت‌طلبی مثل غلامی داشت، احتمالا سرنوشت بازی متفاوت می‌شد و هواداران این تیم جمعه شب در بندر جشن صعود می‌گرفتند.

پس در یک جمله: «ملوان به خودش باخت نه سپیدرود». کریمی فصل گذشته با حفظ سپیدرود در لیگ برتر عملکرد خوبی داشت و در آینده هم می تواند در این مسیر جدید پیشرفت کند، ولی بی انصافی است که رسانه ها عملکرد خوب ملوان در این بازی را نبینند و از کنار آن بگذرند.

تیمی که هر چند از جایگاه همیشگی اش فاصله گرفته و مشکلات مالی زیادی دارد، ولی هنوز زنده است و می‌تواند فوتبال جذابی بازی کند.