واروونه جلوه دادن بی حرمتی های میزبان در الگیلانو: انصاف در مذبح منفعت!

اختصاصی سایت سپیدرود / علی رضا مویدی فر

حق سپیدرود هست که این همه یکسویه نگری را برنتابد و فریاد بکشد. و در این بی سر و صاحبی اوضاع، چه کسی بهتر از علی کریمی برای فریاد کشیدن، که روح جاری در مدیریت باشگاه سپیدرود است؟

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – عدل و انصاف، مفاهیم دقیق و نزدیکی هستند. گاهی چنان هم پوشانی دارند که می توان آنها را یکی دانست.

اما، فارغ از مبانی حقوقی که بحث جدایی است، گه گاه مرز میان عدل و انصاف مخدوش می شود و فاصله ای می افتد میان آنچه عادلانه است و آنچه منصفانه. عدالت همیشه برابری نیست، اما انصاف ریشه در برابری دارد.

می خواهیم آنچه را که در دیدار جام حذفی میان دو تیم قدیمی گیلانی در انزلی رخ داد را از این زاویه ببینیم. دعوای رشت و انزلی یک واقعیت است. اینکه با تعابیر خداپسندانه بخواهیم این واقعیت را به اصطلاح درز بگیریم، درست در حکم پنهان کردن خاکروبه زیر فرش اتاق است.

آلودگی هست، فقط دیده نمی شود و تلنبار گشته و روزی مایه آبرو ریزی خواهد شد. اینکه ریشه این اختلاف کجاست؟ شاید نیاز به واکاوی های تاریخی و مردم شناسانه داشته باشد. اما ویترین عیان و عریان این اختلافات، دیدار فوتبال میان سپیدرود و ملوان است. اشتباه نکنید، فقط دیدار همین دو تیم.

چون سابقه مسابقات شان به بیش از ۴ دهه می رسد و با توجه به حضور پر افتخارتر تیم بندر نشین در فوتبال کشور، از دیرباز محملی بوده برای ابراز برتری و جبران کمبودها و ناداشته ها و حاشیه نشینی های شان. اما چرا به اینجا رسید؟

مصاحبه های تلویزیون با هواداران دو تیم را مرور کنید. هرچه سن بالاتر می رود احترام عمیق تر است و رقابت در اوج، بهره وسیعی از رفاقت دارد. مگر نه این است که در دهه ۶۰ سپیدرود با حقدوست و هوشنگی و مشکین زر و محمدی و منصوری، تنه به تنه ملوان با قایقران و احمدزاده و قدیربحری و اسپندار و فکری می زد و در چشم به هم زدنی، همین نام ها در قواره تیم سبز پوش منتخب گیلان در لیگ سراسری قدس، دوشادوش هم، استخوان لای زخم قدر قدرتان بودند؟

آنچه این روزها و سال ها، در نبرد کلاسیک این دو تیم، از سوی هواداران عمدتا جوان مشاهده می شود، محصول فضای حاکم بر جامعه امروزی است. فضایی که در آن استرس، هراس از آینده، فشار اقتصادی و بعضا اجتماعی، ناهنجاری های رفتاری و به ویژه جوشش حس سرکوب شده “استحقاق”، پیر و جوان را از کرانه آرامش دور کرده و هر آینه مستعد ایجاد یک بحران در ابعاد متفاوت است.

سو استفاده ها و کنش های برخاسته از ناآگاهی، رفتارها و اظهار نظرهای پوپولیستیک، گذر کردن از نابسامانی های کوچک در ورزشگاه ها بعنوان سوپاپ تخلیه انرژی تماشاگران و رفتارهایی از این دست، از عوامل مهم تشدید کننده منازعه میان این دو باشگاه است.

اما با این پدیده چه باید کرد؟ رهایش کنیم تا به یک معضل تبدیل شود؟ سرکوبش کنیم تا عقده جدیدی بسازیم؟ نمایش رفاقت بدهیم تا مثل ناهارهای پیش از دربی در دهه۷۰ حس تحمیق مخاطب را القا کنیم؟

یا راه دیگری هم هست؟ به باور من، هست. اما صبر بسیار می خواهد و رواداری فراوان و صدالبته “انصاف”.

آنچه در واپسین دیدار سپیدرود و ملوان رخ داد، زشت بود. زشتی ای زاییده کنش ضد فرهنگی دو دسته انسان که اتفاقا سرزمین شان به فرهنگ شهره است.

اما رخدادهای پیش و پس از آن واقعه چگونه بود؟ از ایجاد حساسیت بیهوده پیرامون حضور یک نفر، بله یک نفر در ورزشگاه که به لطف ابزارهای تکنولوژیک فراگیر شد، تا حمایت بی دلیل یک مقام عالیرتبه از همان یک نفر!! از سنگ پرانی ها و مجروح شدن ها تا انعکاس عمدتا یکسویه ماجرا در رسانه ها و حالا هل من مبارز طلبیدن مقامات عالیرتبه دیگر برای سرپوش گذاشتن بر تمام کوتاهی های شان در رفع این قائله، صرفا برای راضی نگه داشتن گروهی از مردم و خودنمایی که بله “حقتان را می گیریم”.

اما کدام حق؟

آیا همه نزاع رخ داده سر شکسته همان کودک دلبند بود و یکی دو نفر با لباس سفید، شاید طرف مقابل چون سرخ میپ وشید، خون ریخته اش به چشم نیامد؟

آیا جریان سالم رسانه ای می تواند از مجموعه تصاویر موجود از واقعه، ترکیبی بسازد که بیشترین همدلی را به یک سمت ماجرا بکشد و بعد در گفتاری شعار زده و تهوع آور آرزو کند که دیگر شاهد چنین رخدادهایی نباشیم؟

آیا در بازنشر وقایع رخ داده “انصاف” رعایت شد؟ سال ها بستر موجود که باعث آن واقعه بود واکاوی شد؟ سر شکسته علیرضا عزت کرامت نمایش داده شد؟ همه این ها بخاطر یک لیدر؟ شما باور می کنید؟

بگذریم از صاحبان جاه و مقام که شاید آگاهانه، گاهی پیش از دعوا شلتاق می کنند و حین و بعد از دعوا پیدای شان نیست و گاهی برعکس پس از دعوا “منم” می زنند و پیش از آن هیچگاه “بزرگتری” از ایشان نمی بینیم، بزرگی که بماند.

این وظیفه باشگاه سپیدرود است که از کنش دسته ای از هوادارانش، پوزش بخواهد. آن هم رسما. اما حق سپیدرود هم هست که این همه یکسویه نگری را برنتابد و فریاد بکشد. و در این بی سر و صاحبی اوضاع، چه کسی بهتر از علی کریمی برای فریاد کشیدن، که روح جاری در مدیریت باشگاه سپیدرود است؟

آنچه در گفته های سرپرست سپیدرود در برنامه ظهر جمعه فوتبال ۱ مطرح شد، خلاصه ای از حق سپیدرود بود که در عین مسوولیت پذیری بابت رفتار هوادارانش، باید فریاد کشیده شود. تا این گونه جا نیفتد که سفید همیشه مظلوم! قربانی سرخ عاصی شده است.

رشتی ها در سالیان گذشته رفتارهایی به مراتب و به نسبت بدتر از این را شاهد بوده اند. اما با پایان ۹۰ دقیقه هرچه بوده تمام شده و زندگی به ادامه مسیرش پرداخته. این بار اما، با بهانه تراشی و بهانه سازی پیش از مسابقه و بهانه جویی های پس از آن، ظاهرا داستان قرار است جلوه دیگری بگیرد.

اگر مقام و مرجع فرهنگی در این استان وجود دارد که برای فرهنگ عمومی سرزمینش حساس و وظیفه شناس است، باید این داستان را در یک پرونده مفصل، یک بار از ریشه بکاود و به یک راه عملی و نه شعارگونه و با تاریخ انقضا برسد. و کلید این راهیابی، بی تردید انصاف است.

از این شیوه است که می توان جلوی دروغ پراکنی ایستاد. رسانه های یکسو نگر را لگام زد و علی رغم همه ریشه های عمیق موجود برای این اختلاف، گامی بسوی همزیستی مسالمت آمیزتر بخش فوتبالی دو شهر برداشت.

کما اینکه در بسیاری دیگر از جنبه های عمومی زندگی، این همزیستی جاری است. البته اگر واقعا اراده ای باشد.