بازنشر – روی خط تلگرام/ علت اساسی توسعه نیافتگی فوتبال در گیلان

محله ی ما / آفتاب را فراری داد / برف را در آغوش گرفت / با آدم برفی رفیق شد/ حرف های دلش یخ بست / سال های سال/ با دستانی سرد خوابید/ چندین بهار/ آمد ، رفت/ به پاهایش / آتش برخورد نکرد.

روی خط تلگرام بخش تازه ای است که از این به بعد در سایت سپیدرود می توانید آن را دنبال نمایید و مجموعه ای از بحث های تخصصی کلان و خرد فوتبال ایران است که در یک گروه کوچک تلگرامی به نام ” فوت بالی ها ” که متشکل شده از اصحاب رسانه، اندیشمندان، هواداران حرفه ای تر فوتبال و … مورد بحث قرار می گیرد و به همان سبک و سیاق تلگرامی به محضر شما تقدیم می گردد.

شما هم می توانید در بخش کامنت ها در این بحث ها مشارکت نمایید که یقینن راه کامروایی جامعه ی ما از اندیشه و همفکری می گذرد و بس.

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – نخستین مبحثی که در بخش روی خط تلگرام مورد کنکاش قرار می گیرد مربوط است به علت اساسی توسعه نیافتگی فوتبال در گیلان چیست؟

میثم: دلایل خیلی زیادی میتونه داشته باشه. مسلما تا پیش از اتفاقات پارسال داماش و بویژه امسال سپیدرود، من فکر میکردم که عدم مدیریت صحیح در فوتبال گیلان و عدم علاقه صاحبان صنایع و افراد ثروتمند به وروود در فوتبال باعث عقب ماندگی فوتبال بویژه رشت باشه؛ اما بعد از اتفاقات داماش و سپیدرود به این پی بردم که آدم کوتوله های فوتبال این شهر که با پایین کشیدن دیگران میخوان خودشون رو بالا بکشن مهمترین دلیل عقب موندگی فوتبال رشت هستش. حسادت و بخل ورزی.

کیوان: فاصله عجیب سطح بینش مدیریتی جامع کلیه ارکان سازمان فوتبال استان نسبت به سطح اول فوتبال این کشور. امیدوارم مقصودم رو خوب رسونده باشم. این فاصله در زمان مدیریت فردی مثل مهندس زهرابی خیلی کمتر بود خیلی بینش و توان مدیریتی زهرابی نسبت به مدیران ارشد فوتبال خیلی فاصله  نداشت و یا شایدم توان او بیشتر از انها هم بود. ولی هرچه قدر از ان زمان دور شدیم فاصله مدیران ما از سطح رده اول ورزش بسیار زیاد شد. بی تعارف بگم توان مدیریتی مدیران ارشد امروز فوتبال استان ما در سطح یک کارمند معمولی فدراسیون فوتبال هم نیست.

رامتین: فوتبال گیلان در مقیاس بسیار کوچکتر شبیه اکثر اتفاقات روزمره توی این استان هست، بخش پررنگ و ابتدایی که به ذهن میرسه رقابت های ناسالم در زمینه کسب رانت و رتبه، در بدنه نهاد های سیاسی و اجتماعی گیلان چه در دولت گذشته و چه حتا دولت فعلی نگاه می کنیم، از رده های بالادست تا میانه دوستان از یک طیف مشخص یا از دوستان یکی از دوستان هم استانی صاحب نفوذ در کشور هستند، خب با این فاصله زیادی که از شایسته سالاری داریم انتظار رشد کمی رویایی به نظر میرسه. با کوچکترین انتقاد شمشیر ها از نیام بیرون آورده میشن، به راحتی روی افراد برچسب میزنیم، استعداد های مدیریتی که به ندرت توی گیلان موندن رو هم خودمون فراری میدیم.

کیوان: یک نگاهی به انتصاب های اخیر هیئت های ورزشی بندازید. موضوع بسیار بغرنجه و من خیلی نگران وضعیت و سرنوشت ورزش استان هستم. ببینید اخیرا انتصابهایی در برخی هیئت ها صورت گرفته که تمامی اونها بدون تعارف اولا زورازمایی نمایندگان مجلس استان ما بخصوص شهر رشت هست دوما شدیدا بوی بازیهای انتخاباتی میاد. تموم کسایی که برنامه انتخابات شورا دارند توسط نمایندگان پارلمان ما یه جورایی ورود پیدا کردند به هییتهای ورزشی …

فرد اول ورزش این استان که خودشون هم از این لابی ها برای نشستن روی صندلی بهره بردند به نظر شما میتواند روی این انتصابها اکشن مناسبی داشته باشه ؟؟؟
سوال من اینه استراتژی ورزش استان ما چیه ؟ از کدام الگوهای تدوین استراتژی بهره گرفته ایم ؟ فرصتها و تهدیدهای محیط ورزش ما چگونه و کجا نوشته شده و بررسی شده ؟ قوتها و ضعفهای ورزش استان ما چیست ؟ کدوم استراتژی ها رو داریم ؟ مقایسه کردیم با هم ؟ چگونه بهترینشون رو انتخاب کردیم ؟ مسیر استراتژی ما با این انتصابها چه طور هماهنگی داره ؟

ببینید دوستان امروز حتی یک بقالی سی متری رو هم نمیشه بدون استراتژی مشخص به سوداوری رسوند … وضعیت کلی ورزش این استان به شدت نگران کننده است و وضعیت فوتبال شهر و استان جانمون هم قطعا خارج و جدا از این وضعیت نمیشه بررسی و عارضه یابی کرد. ما در استانمون به شدت از لحاظ ادمای استراتژیست که حداقل تسلط روی مفاهیم اولیه این علم داشته باشند بی بهره هستیم.

دکتر: موضوعی که جناب کیوان اشاره کردند یک متغیر کلیدی است یعنی ایا استان استراتژی توسعه ورزش دارد و متعاقبا ایا فوتبال گیلان دارای نقشه راه هست؟ نقش باشگاه ها و نهادهای تخصصی و … چیست؟ کارگزاران توسعه فوتبال  و …

سیاسی کردن هیات ها در حالیکه ماهیت سیاسی ندارند و حتی ورود سیاست به ان خلاف قانون است چگونه انجام میشود.. یکی از دوستان دیروز به من زنگ زد و گفت چند تن از نمایندگان محترم طی نامه رسمی خواسته اند که اقای فلان رییس هیات شود. جالب است که روسای هیاتها انتخاب میشوند نه انتصاب. و تعجب اور این که چطور نماینده محترمی که خود منتخب است در خواست انتصاب فردی را می کند که باید در مجمع رای بگیرد .!؟

در راستای تحقق اهداف توسعه ای ورزش و فوتبال، این نیاز وجود دارد که سند جامع توسعه ورزش در سطوح استانی  و بخشی تهیه شود . در سند جامع، ظرفیت ها، پتانسیل ها، تهدیدها و فرصت های فراروی ورزش بررسی می شود و هدف گذاری بر مبنای توسعه ورزش به صورت بخش بندی و حوزه بندی اعم از نوع ورزش و مکان ( موضوع و موضع) انجام می گیرد و در نهایت خط و مشی ها، سیاست ها و راهبردهای توسعه ورزش در حوزه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، کالبدی، زیرساختی، مالی و اقتصادی در قالب یک برنامه زمانی ده ساله تعیین می گردد. این سند، نقشه راه مدیران کنونی و آینده ورزش بوده و می تواند مسیر اقدامات سلیقه ای را در حوزه مدیریت ورزش مسدود نماید.

کیوان: عارضه خطرناکیه متاسفانه. متاسفانه این عارضه ده سال اخیر ما شده و عجیب شتابان شده. ما در گذشته خیلی از سازمانهامون سیاسی نبودند مثل شهرداریها ورزش و بانکها و… یاد جمله معروف  حاج اقا رفسنجانی افتادم که در دور دوم ریاست جمهوریش به اعضاء کابینه تقریبا تکنوکراتش گفته بود من جای شما به اندازه کافی سیاسی هستم شما حق ورود به این حوزه رو ندارید و الحق و انصاف کابینه اون دوره ایشون که از چپ چپ تا راست راست درش بودند منشاء حرکات خوبی شدن …

خلاصه کلام واقعا نباید حوزه های ورزشی ما سیاسی بشوند.

علی آقا: آنچه در فوتبال گیلان بطور اخص و ورزش استان به صورت اعم رخ می دهد مابه ازای وضعیت استانمان است. روح صنعت ورشکسته، کشاورزی در حال نابودی، محیط زیست آلوده، صیادی ناتوان، گردشگری بی برنامه و ضعیف و …مطمینا در بدنه ورزش و فوتبال استان نیز جاری خواهد  بود.

علاوه بر آن عدم سرمایه گذاری بر روی مدیران کارآزموده برای مطرح شدن در ورزش و فوتبال کشور و حذف چهره های  تجربه دیده و کارآزموده به بهانه های واهی، عدم صداقت در رفتار با افراد ، منفعت طلبی های شخصی ، رشد قارچ گونه کوتوله ها که با حمایت چهره های سیاسی بر مناصب بزرگ تکیه زدند، استفاده از ابزارهای امنیتی و پلیسی برای رسیدن به مقاصد فردی، نگاه سیاسی و انتخاباتی به ورزش و فوتبال با توجه به علاقه فراوان قشر جوان جامعه و …از نکاتی هستند که باعث ناکامی ورزش و فوتبال گیلان شد.

علی رضا: ریشه در فهم غلط از موجودیتی است بنام فوتبال… البته این فهم غلط در کل ایران رایجه. به همون نسبتی که گیلان با درجات رشد و توسعه ملی فاصله داره، با سطح فوتبال ملی هم فاصله داره. مخلص کلام تا ریشه درست نشه با هرس کردن شاخ و برگ این درخت بار نخواهد داد…

محمود: در ارتباط با چراییه عدم رشد فوتبال و سعی بر رشد این پدیده که اتفاقاً تنیده شده در مسائل روز جامعه داره،به مسائل متفاوت و زیادی اشاره کردند ،بسیار هم متین و کامل بود. مطالبی رو که بنده فهرست وار دیدم اینها بودند

عدم سرمایه گذاری بر روی مدیران کارآزموده

صنعت ورشکسته

کشاورزی در حال نابودی

محیط زیست مورد دار

گردشگری بی برنامه و ضعیف

عدم صداقت در رفتار با افراد

ورود و حضور کوتوله های نوظهور

منفعت طلبی های شخصی

رشد قارچ گونه کوتوله ها

استفاده از ابزارهای امنیتی و پلیسی برای رسیدن به مقاصد فردی

نگاه سیاسی و انتخاباتی به ورزش و فوتبال

حسادت و بخل ورزی

فاصله سطح بینش مدیریتی فوتبال استان نسبت به سطح اول فوتبال  کشور

رقابت ناسالم در زمینه کسب رانت و رتبه

نداشتن استراتژی(نقشه راه)

انگاشته نشدن و درنظر نگرفتن فرصتها و تهدیدهای ورزش و مشخصاً فوتبال

سیاسی شدن هیات ها و مشخصاً فوتبال

تهیه سند جامع توسعه ورزش در سطوح استانی  و بخشی

بررسی ظرفیت ها و پتانسیل ها

گران بودن فوتبال و بازگشت به قیمت واقعی خودش

در کنار تمام این مسائل که بنده بهشون اذعان دارم و مطمئن هستم که با کمّ و کیف متفاوت ساری وجاریه یه نکته ای رو عرض کنم.

بنده حدود ۱۸ ساله که تو سیستم اداری-دولتی مشغولم و یه سری مسائل رو به چشم خودم دیدم و البته میشه اونهارو به فوتبال شهرمون هم بسط داد و اون این ۲ نکتست

۱-یا من بازی یا بازی خراب (مشکلیه که البته تو کل ایران وجود داره و بسیار پررنگه)و چرا زمانیکه من نیستم ………. به یک ایده آل گرای خالص تبدیل میشم؟؟؟ چرا بدنبال برقراری تمام قواعد و مکتوبات قاونی  باکیفیت هستم ؟ چرا یادمون میره که اینجا زندگی میکنیم…. بله بدی آدمها سرجاش… منفعت طلبی تک تک آدما هم قبول … ولی چرا در زمان کنار ماندن ،کمتر کمک میکنیم و بیشتر بدنبال دیدن ایرادات و مشکلات هستیم و چرا خیلی اوقات در زمان به بازی نگرفته شدن ایجاد اشکال میکنیم ؟؟

۲- برنتابیدن رشد و بزرگی همشهری در رشت -این یکی رو که بهش اعتقاد صد در صدی دارم.

.

.

.

این مباحث ادامه دارد….