استقلال خوزستان قربانی باشگاهداری معیوب

ایران ورزشی / وصال روحانی

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – کسر شدن شش امتیاز از استقلال خوزستان در جدول رده بندی لیگ برتر و ارجاع این تیم به قعر جدول جدید‌ترین محصول سپرده شدن کار باشگاهداری به افراد و هیأت هایی است که فاقد تخصص کافی در این زمینه هستند.

بدترین آفت در امر باشگاهداری در فوتبال ایران طی سال های اخیر که تیم هایی مثل پدیده و ملوان و حتی پرسپولیس را (در عصر حبیب کاشانی) آزرده و از طرق برون مرزی و با مجازات‌های فیفا به مرز استیصال نزدیک کرده، استقرار مدیرانی در باشگاه ها است که ورزش عشق اول شان نیست و تخصص لازم را هم در آن ندارند و چون از متخصصان امر هم کمتر بهره می گیرند باشگاه تحت اختیار خویش را به لبه پرتگاه سقوط تشکیلاتی و ناکامی های اقتصادی سوق می دهند.

آن‌ها نه در پولسازی استادند و نه داد و ستدهای خاص ورزشی را بلد هستند و چون از ابتدا ورزشی نبوده اند تصمیم‌هایی می گیرند که حتی اگر با نگرش های اقتصادی و عرف تجارت همخوانی داشته باشد، در تعریف و حل شدن در مناسبات ورزشی درست عمل نمی‌کنند و کار را به نقاطی می‌کشانند که طی سال‌های اخیر در فوتبال ما کم نبوده است.

تراکتورسازی که فصل پیش یک پنجره نقل و انتقالاتی را از دست داد، جزو قربانیان روندی بوده است که برشمردیم و تیم پدیده مشهد نیز پس از گزیده شدن ناگوارش در فصل گذشته در معرض یک «کسر امتیاز» دیگر هم در فصلی است که به صدر جدول لیگ برتر صعود کرده و استقلال تهران و البته باز هم پرسپولیس حتی یک روز را در سال های اخیر بدون دغدغه کسر امتیازهای مجدد و از دست دادن فرصت های قهرمانی بر اثر این روند تأسف بار سپری نکرده اند.

سبب تمام موارد پرشمار فوق است که فدراسیون فوتبال و البته سران ورزش وظیفه دارند بر چرخه انتخاب مدیران باشگاه‌ها و مکانیسم‌های مرتبط با آن چنان دقتی را مبذول دارند که خطاها و مجازات هایی از آن دست که گفتیم بر کار و عملکرد آنها مترتب نباشد و اگر آبرویی نمی خرند، اعتباری را نیز بر باد ندهند.

دست به دست شدن چند باره مالکیت باشگاه استقلال خوزستان طی سال‌های اخیر و عدم پایبندی مدیران مختلف این باشگاه به تعهدات مالی موجود سبب شده است قهرمان لیگ برتر پانزدهم به تیمی مقروض و فلک‌زده در لیگ هجدهم تبدیل شود و مجازات تازه اش را کامل کننده تمام بدهکاری های کمرشکن خویش در لیگ های شانزدهم و هفدهم ببیند. این چرخه ندانم کاری کی متوقف می‌شود؟