نقل و انتقالات همچنان زمستانی است

سپیدرود رشت هم یکی دیگر از تیم‌های پایین جدولی است که کار خاصی برای جذب بازیکن در زمستان انجام نداده و تنها اقدام آنها فسخ قرارداد با یعقوب کریمی و ارسال نامه به دو باشگاه برای جذب بازیکن بوده است.

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – دو هفته از پایان مسابقات دور رفت لیگ برتر گذشته، اما هنوز باشگاه‌ها وارد بازار نقل و انتقالات نشدند و قرارداد جدیدی ثبت نکردند.

به گزارش سایت سپیدرود، ورزش سه، طبق اعلام سازمان لیگ، نقل و انتقالات نیم‌فصل لیگ هجدهم از روز یکشنبه، شانزدهم دی ماه آغاز می‌شود و تا چهاردهم بهمن ماه ادامه خواهد داشت، اما تا به امروز و پس از پایان دور رفت بازی‌ها تاکنون، هنوز هیچ باشگاهی به طور رسمی با بازیکنی به توافق نهایی نرسیده و قرارداد داخلی امضاء نکرده است.

آخرین مسابقه نیم‌فصل اول لیگ برتر شنبه، بیست و چهارم آذرماه بود ولی در ۱۳ روز اخیر هیچ فعل و انفعال خاصی در نقل و انتقالات زمستانی رخ نداده و تنها گمانه‌زنی‌ها برای جابه‌جایی بازیکنان شنیده می‌شود، اما این شایعات نیز تا زمانی که از سوی باشگاه‌ها اعلام نشود، نمی‌تواند رسمیت پیدا کند.

اینطور که به نظر می‌رسد، باشگاه‌ها مثل سال‌های اخیر خیلی به بازیکنان مازاد و آنهایی که در ماه‌های گذشته بدون باشگاه بودند، توجه چندانی ندارند و تمرکزشان را روی جذب نفرات سایر تیم‌ها گذاشتند و به همین منظور با ارسال نامه رسمی، برای به خدمت گرفتن نفرات مدنظرشان وارد عمل شدند که در زیر نگاهی به برخی از این بازیکنان می‌اندازیم:

* گادوین منشا؛ پرسپولیس نمی‌خواهد متضرر شود

آنطور که مشخص است، باشگاه پرسپولیس طبق خواسته برانکو ایوانکوویچ یکی از اهداف اصلی‌اش را روی جذب مهاجم ۶ دانگ گذاشته تا آمار گلزنی تیم و نفرات هجومی‌اش را بهتر کند و در رقابت‌های لیگ، حذفی و آسیایی موفق شود ولی تا به امروز به غیر از مهدی شریفی، مهدی شیری، سروش رفیعی، مهدی ترابی و سعید کریمی که پیش از این جضورشان در جمع سرخ پوشان قطعی شده بود، بازیکن جدیدی در نیم‌فصل با پرسپولیس به توافق نرسیده است.

اما تلاش باشگاه پرسپولیس برای جذب بازیکن، موجب شده تا شایعات پایان کار گادوین منشا با این تیم روز به روز جدی‌تر شود و مشتریان او نیز در روزهای اخیر برای برای جذب این مهاجم نیجریه‌ای وارد عمل شده و با سرخ پوشان مذاکره کردند.

منشا اخیرا در مصاحبه‌ای عنوان کرد هیچ صحبتی برای اینکه در لیست مازاد پرسپولیس است به او گفته نشده، اما آنطور که از شواهد و قرائن پیداست پرسپولیس قصد دارد این بازیکن را با قیمت مناسبی بفروشد یا برای جذب نفراتی که در لیست برانکو هستند، این مهاجم نیجریه‌ای را معاوضه کند تا متضرر نشود.

در روزهای گذشته شایعاتی درباره علاقه‌مندی تعدادی از باشگاه‌ها برای جذب منشا در فضای مجازی به وجود آمده بود و امروز هم اعلام شد باشگاه صنعت نفت آبادان برای جذب این مهاجم با باشگاه پرسپولیس مذاکره خواهد کرد و باید دید واکنش سرخ پوشان به این درخواست‌ها چه خواهد بود.

* سینا مریدی؛ فولاد و قطبی مانع انتقال

شاید اگر فولاد خوزستان در روزهای منتهی به پایان دور رفت با افشین قطبی به توافق نمی‌رسید و این تیم در سه مسابقه آخر نیم‌فصل دو برد و یک مساوی به دست نمی‌آورد تا از پایین جدول فاصله بگیرد، مذاکره برای جذب بازیکن از این تیم کار راحت‌تری بود ولی دور شدن فولادمردان از روزهای بحرانی، آنها را امیدوار به موفقیت در نیم‌فصل دوم کرد.

شرایط خوب فولاد موجب شده آنها نه تنها برای جذب بازیکنان با کیفیت اقدام کنند، بلکه علاقه‌ای هم برای از دست دادن نفرات اصلی خود نداشته باشند و به همین منظور این باشگاه و افشین قطبی به نامه اخیر پرسپولیس برای جذب سینا مریدی پاسخ منفی دادند.

باشگاه پرسپولیس نفراتی را در فهرست جذب بازیکن دارد، اما تا به امروز این تیم تنها برای به خدمت گرفتن سینا مریدی از فولاد خوزستان به این باشگاه نامه رسمی زده و امیدوار به پیشرفت روند مذاکرات است ولی با این حال فولادی‌ها و قطبی نیز هیچ تمایلی برای از دست دادن هافبک دفاعی ۲۲ ساله خود نشان ندادند.

* مهاجم سپاهان در رادار تراکتورسازی

در شرایطی که گفته می‌شود باشگاه تراکتورسازی برای حضور پُر قدرت‌تر در نیم‌فصل دوم و حفظ روزهای درخشان دور رفت به دنبال بازگرداندن آنتونی استوکس و لی اروین، ستاره‌های خط حمله‌اش است و می‌خواهد دوباره آنها را در ترکیب ببیند، اما با این حال محمدرضا زنوزی قصد دارد همچنان تیمش را تقویت کند.

مالک باشگاه تراکتورسازی چندی پیش اعلام کرد در همه پست‌ها قصد جذب بازیکن دارند، اما به نظر می‌رسد علاوه بر رایزنی برای بازگرداندن استوکس و اروین، آنها برای جذب قوچان‌نژاد نیز ابراز تمایل کردند و می‌خواهند یکی دیگر از نفرات سابق تیم ملی را به جمع ستاره‌های خود اضافه کنند.

اما در این بین یک گزینه جذاب هم دیده می‌شود؛ ساسان انصاری. بازیکنی که در روزهای اخیر هیچ صحبتی از حضورش در تراکتورسازی نشده بود ولی این باشگاه برای جذب مهاجم طلایی پوشان وارد عمل شده و نامه رسمی را به باشگاه سپاهان ارسال کرده است.

ساسان انصاری یکی از نفرات مورد علاقه امیر قلعه‌نویی بوده و در نیم‌فصل اول ۱۲ حضور ثابت داشته و در سه دیدار هم به‌عنوان یار جانشین به میدان رفته که عملکرد او ۴ گل زده بوده و علاوه بر آن در پایه گذاری گل‌های تیمش نیز ایفای نقش کرده است.

قلعه‌نویی که همچنان به دنبال تقویت تیمش در نیم‌فصل است، در سال‌های اخیر نشان داده هیچ علاقه‌ای به از دست دادن نفرات اصلی‌اش در نقل و انتقالات زمستانی ندارد و به همین دلیل شاید انتقال ساسان انصاری به تراکتورسازی منتفی شود ولی ممکن است باشگاه تبریزی در ارائه پیشنهاد و مذاکره با سپاهان، بتواند مسؤولان اصفهانی را برای نهایی کردن این جابه‌جایی متقاعد کند.

* سپاهان به دنبال وینگرهای ذوب و سایپا

امیر قلعه‌نویی با وجود اینکه نفرات خوبی در ترکیب و روی نیمکت دارد، اما برای سبقت گرفتن از مدعیان و رسیدن به قهرمانی در پایان فصل، به دنبال تقویت سپاهان است و به همین منظور برای حل نقاط ضعف تیمش اقدام کرده و لیست مد نظرش را به این باشگاه ارائه کرده است.

در همین راستا و طی روزهای گذشته، مسؤولان سپاهان با ارسال نامه‌هایی به باشگاه‌های ذوب‌آهن و سایپا، درخواست رسمی خود را برای جذب محمدرضا حسینی از ذوب و علی دشتی از سایپا عنوان کردند و برای پیگیری روند مذاکرات، با مدیران این تیم‌ها نیز اقداماتی انجام داده‌اند.

باشگاه ذوب‌آهن یک هفته قبل اعلام کرد هیچ بازیکنی از این تیم جدا نمی‌شود و اجازه رفتن ستاره‌هایش را نمی‌دهد که به همین خاطر پاسخ آنها به تیم همشهری برای انتقال محمدرضا حسینی که جزو بهترین نفرات ذوب محسوب می‌شود، منفی بوده است.

از سوی دیگر علی دشتی که همچنان تحت قرارداد با باشگاه سایپا است هم بعید به نظر می‌رسد راهی سپاهان شود؛ علی دایی که در دور رفت هم با کمبود بازیکن مواجه بود، بعید است اجازه جدایی به بازیکنی که در ۱۴ بازی به میدان فرستاده و ۴ گل زده در کارنامه‌اش ثبت شده را بدهد.

با این وجود، باشگاه سپاهان بیکار ننشته و علاوه بر محمدرضا حسینی و علی دشتی که مذاکرات‌اش را همچنان ادامه می‌دهد، نفرات دیگری هم در فهرست دارد که امیدوار به جذب آنها در نقل و انتقالات زمستانی است.

* ماشین‌سازی و ترس از دست دادن ستاره ها

محمدرضا مهاجری بعد از سرمربیگری در ماشین‌سازی، لحظه شماری کرد تا نیم‌فصل فرا برسد تا بتواند سر و شکل اساسی به تیمش بدهد و بتواند نتایج بهتری در دور برگشت بگیرد، اما آنطور که مشخص است، او علاوه بر جذب بازیکن، باید برای حفظ نفرات تاثیرگذار تیمش نیز اقدام کند.

خبر توافق باشگاه ماشین‌سازی با احسان علوان‌زاده، هافبک پرسپولیس امروز اعلام شد و قرار است در روزهای آینده قرارداد داخلی او ثبت شود ولی اینطور که مشخص است، این تیم باید تمرکزش را روی حفظ بازیکنان بگذارد؛ نفرات موثری که گفته می‌شود در تیررس تراکتورسازی قرار دارند و با رابطه خوبی که بین این دو باشگاه دیده شده، ممکن است انتقال بازیکنانی انجام شود.

* استقلال سر و صدای زیادی نمی‌کند

استقلال در نیم‌فصل اول بیشترین ضعف را در خط حمله داشت، اما آنها هنوز برای جذب بازیکنی به هیچ باشگاهی نامه نزدند و بعید است خریدی از بین نفرات لیگ برتری داشته باشند و تنها روی حفظ بازیکنان و اضافه کردن دو الی سه نفر تمرکز کرده‌اند که یکی از آنها سرور جپاروف و دیگری امید نورافکن است.

* چشم علی دایی به بودجه سایپا

نارنجی پوشان از ابتدای فصل تاکنون در تمام خطوط زمین مشکل بازیکن داشتند و مهدی ترابی را هم در دور برگشت در اختیار ندارند که به همین منظور علی دایی امیدوار است باشگاه سایپا که فعلا بودجه مناسبی در اختیارش نگذاشته، طی روزهای آتی به طور جدی وارد بازار نقل و انتقالات شود و نفرات مد نظر سرمربی نامدارش را به خدمت بگیرد.

سایپا از خط دروازه تا خط حمله کمبود بازیکن دارد و این موضوع بارها به تایید مربیان این تیم رسیده، اما با وجود اینکه آنها به طور رسمی وارد بازار زمستانی نشدند، اما مذاکراتی را با برخی بازیکنان انجام داده‌اند تا بتوانند با رفع موانع مالی و تزریق بودجه از سوی باشگاه، آنها را جذب کنند و از دیگر مدعیان عقب نمانند.

* ساکت‌ترین باشگاه ها

پدیده در نیم‌فصل اول بی‌نظیر بازی کرد و نمایش دور از انتظاری داشت تا در جدول هم‌امتیاز با سپاهان و پرسپولیس ۱۵ مسابقه را به اتمام برساند، اما آنها نه تنها برنامه خاصی برای دور برگشت ندارند، بلکه یحیی گل‌محمدی را هم از تیم‌شان فراری می‌بینند و ممکن است سرمربی و ستاره‌های خود را هم در زمستان از دست بدهند.

پارس جنوبی جم هنوز وارد بازار نقل و انتقالات نشده و به غیر از محسن بنگر و امیر میربزرگی که به پایان کارشان را با این تیم رسیدند، بازیکن جدیدی با آنها توافق نکرده است.

فولاد خوزستان نیز که به نظر می‌رسید با افشین قطبی فعالیت زیادی در نقل و انتقالات نیم‌فصل داشته باشد، فعلا بدون سر و صدا کارش را دنبال می‌کند و پیش‌بینی می‌شود به غیر از جذب دو الی سه نفر که در ترکیب این تیم جای می‌گیرند، بازیکن با کیفیتی از این تیم نخواهد رفت.

پیکانی‌ها روز گذشته تکلیف نیمکت تیم‌شان را مشخص کرده و با جواد نکونام به توافق رسیدند و به نظر می‌رسد کار آنها در نقل و انتقالات زمستانی نیز هرچه سریع‌تر آغاز شود.

نساجی مازندران دیگر تیمی است که نه تنها بازیکنی نگرفته، بلکه سرمربی‌اش را هم از دست داده و گفته می‌شود نفرات اصلی این تیم مثل حامد لک و امید سینگ نیز از نساجی خواهند رفت.

صنعت نفت و نفت مسجدسلیمان هم دیگر تیم‌های بدون سر و صدای نقل و انتقالات بودند و با وجود اینکه گفته می‌شود آبادانی‌ها به دنبال جذب گادوین منشا هستند، اما تعدادی از نفرات این تیم مثل اکبر ایمانی، بهنام برزای و حتی جاسم کرار ممکن است از این باشگاه جدا شوند.

علیرضا منصوریان هم که بنا را بر حفظ ستاره‌های ذوب‌آهن گذاشته، به نظر می‌رسد به غیر از جذب دو بازیکن و تقویت خط حمله، کار خاصی در نقل و انتقالات نخواهد داشت و فعالیت آنها در این مقطع ادامه ندارد.

بیشتر بخوانید:

گلزن الگیلانو رفت: پایان حضور سه ساله میلاد در سپیدرود

شایعه ی روز؛ محمد ابراهیمی در رشت!؟

فسخ قرارداد یعقوب کریمی با سپیدرود

سپیدرود رشت هم یکی دیگر از تیم‌های پایین جدولی است که کار خاصی برای جذب بازیکن در زمستان انجام نداده و تنها اقدام آنها فسخ قرارداد با یعقوب کریمی و ارسال نامه به دو باشگاه برای جذب بازیکن بوده است؛ نفراتی که اسامی آنها فعلا مشخص نیست.

استقلال خوزستانِ قعرنشین را نیز نمی‌توان در بین تیم‌های فعال نقل و انتقال زمستان دانست؛ آنها علاوه بر اینکه پولی ندارند، از جذب بازیکن هم محروم هستند و ممکن است نفرات تاثیرگذارشان را نیز در صورت دریافت پیشنهاد قابل توجه، از دست بدهند.