حق پخش لیگ برتر؛ سه برابر هزینه فوتبال!

کارشناسان کنفدراسیون فوتبال آسیا حق پخش بازی های لیگ برتر را ۱۵۰ میلیون دلار تخمین زده اند.

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – با دلار ده هزار تومانی این پول می شود ۱۵۰۰ میلیارد تومان!

این عدد در حالی اعلام شده که پول هزینه شده در لیگ برتر در هر فصل ۵۰۰ میلیارد تومان است. یعنی یک سوم عددی که برای حق پخش لیگ برتر اعلام شده است.

اگر ۱۵۰۰ میلیارد تومان به باشگاه های ایرانی پرداخت شود آنها نه تنها هزینه های خود را تامین خواهند کرد بلکه صاحب درآمدهای هنگفتی می شوند و می توانند با ورود به بازار اقتصادی تبدیل به شرکت های سوده شوند و به سرعت وارد بازار بورس شوند.

این همان اتفاقی است که در فوتبال حرفه ای برای باشگاه ها سال های سال است که رخ داده!

در حال حاضر پولی به عنوان حق پخش به تیم ها داده نمی شود. تبلیغات محیطی هم قراردادش در بهترین شرایط به۶۰-۷۰ میلیارد تومان می رسد و اما پولی که به باشگاه ها داده می شود در بهترین شرایط دو سه میلیارد تومان است. چون همه این پول وصول نمی شود و تازه همه اش سهم باشگاه ها نیست.

بیشتر بخوانید:

ناتوانی مجری ورزش شبکه باران

شکواییه باشگاه سپیدرود خطاب به مدیر کل صدا و سیما در خصوص مجری برنامه با ورزش

رژه هفتگی گزارشگران و عوامل امپکس و نودال بر روان فوتبال دوستان!

اگر حق پخشی که کنفدراسیون فوتبال آسیا برآورد کرده بین همه باشگاه ها به طور یکسان تقسیم شود هر باشگاهی ۹۳ میلیارد تومان از حق پخش درآمد خواهد داشت و این یعنی خداحافظی با مشکل مالی در فوتبال ایران.

با این پول باشگاه ها در یک پروسه کوتاه مدت می توانند استادیوم اختصاصی هم بسازند. هر چند باشگاه های ایرانی تخصیص چنین عددی در موضوع حق پخش را در خواب هم نمی توانند تصور کنند.

اما یک واقعیت است اگر حق پخش به باشگاه های ایرانی به عدالت داده می شد هیچ تیمی در فوتبال ایران با مشکل مالی مواجه نمی شد.