سرپرست کمیته وضعیت فدراسیون فوتبال: باشگاهها بدون تبعیض موظف به پرداخت بدهی های خود هستند

سرپرست کمیته وضعیت بازیکنان فدراسیون فوتبال معتقد است این کمیته می تواند موجب واقعی شدن رقم قراردادها و کاهش مشکلات اقتصادی باشگاه ها شود.

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – دکتر جمشید نورشرق سرپرست کمیته تعیین وضعیت بازیکنان این فدراسیون بر ضرورت تسویه حساب کامل کلیه باشگاهها با طلبکاران طبق قانون تاکید کرد.

به گزارش سایت سپیدرود و به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، نورشرق ابتدا در خصوص تراکم پرونده ها به دلیل وقفه ای که در فعالیت این کمیته ایجاد شده بود گفت:

ما در حدود ۷۰۰ پرونده داشتیم که در انتظار صدور رای بودند و البته در هفته های اخیر هم حدود ۲۰۰ پرونده دیگر اضافه شده که مراحل بررسی، دریافت دفاعیه، تبادل لایحه، استعلامات و سایر بخش های کار در حال انجام است تا پرونده ها را به مرحله صدور رای برسانیم. ابتدا از صبوری مراجعین تشکر می کنم و البته امیدوارم با تدابیری که اندیشیده ایم موجب تسریع و چابکی هرچه بیشتر روال کار در این بخش شویم.

سرپرست کمیته وضعیت بازیکنان فدراسیون فوتبال همزمان با فصل نقل و انتقالات فوتبال همچنین تصریح کرد: قاعده و قانون می گوید که باشگاهها باید پیش از امضاء و ثبت قرارداد جدید نسبت به تسویه بدهی های سابق خودشان اقدام کنند، بر همین اساس خوشبختانه بخش زیادی از مطالبات در این مدت پرداخت شده و از این پس هم اعلام کرده ایم که بدون استثناء پیگیر پرداخت کلیه بدهی ها از جانب باشگاهها هستیم و در غیر اینصورت اجازه ثبت قرارداد جدید داده نخواهد شد.

خوشبختانه هیچ تبعیض و تفاوتی هم در این بخش وجود ندارد و حتی در ارکان و بخش های مختلف فدراسیون هم نگاه متفاوتی نسبت به هیچ باشگاهی دیده نمی شود و توصیه یا سفارشی در خصوص باشگاه خاصی نخواهد شد. بر همین اساس تمامی باشگاهها برابر قانون شرایط یکسانی دارند و باید نسبت به پرداخت حق طلبکاران خودشان اقدام کنند.

نورشرق اضافه کرد: متاسفانه باشگاهها روالی را در پیش گرفته اند که در آستانه نقل و انتقالات به یاد احکام و بدهی های خودشان می افتند و وقتی از این مقطع عبور می کنند دیگر توجهی به موضوع ندارند.

این روال باید اصلاح شود و باشگاه ها بر مبنای توانایی مالی و دارایی خود اقدام به عقد قرارداد کند. به قول معروف:”چو دخلت نیست خرج آهسته تر کن” این جدیت باعث می شود که شاهد واقعی شدن مبالغ قراردادها و کاهش مشکلات اقتصادی باشگاه ها باشیم چرا که وقتی مبالغ قرارداد به تناسب استطاعت مالی باشگاه تنظیم شود، کمتر با مشکلات و بحران های مالی در باشگاه ها روبرو خواهیم بود.

متاسفانه برخی از مدیران به دلایل مختلف بدون توجه به بودجه و منابعی که در اختیار دارند اقدام به امضای قرارداد می کنند اما توان پرداخت آن مبلغ در باشگاه وجود ندارد، به همین شکل هم بازیکن یا مربی نمی تواند به حق قانونی خودش برسد هم باشگاه دچار مشکلات انباشته و بدهی های فراتر از ظرفیت خود می شود.

اگر با جدیت در این خصوص اقدام شود شاهد کمتر شدن موارد بدهی ها و تبعاً مراجعات به فدراسیون خواهیم بود و مسلّماً این موضوع در نهایت منافع فوتبال کشور را تضمین و تامین خواهد نمود.

سرپرست کمیته وضعیت بازیکنان فدراسیون فوتبال همچنین گفت:در این کمیته هیچ تفاوتی بین بازیکن و مربی یا باشگاه وجود ندارد و هدف دفاع از حق است، مستندات و ادله مراجعین و طرفین هر پرونده به دقت بررسی می شود و احکام منطبق با قانون است.

قطعا همه تلاش ما این است که حقی پایمال نشود اما در این مسیر از باشگاهها هم انتظار تعامل و همکاری بیشتری داریم. بررسی به موقع موضوعات و پاسخ دهی صحیح به شکایات ابلاغی، رعایت مواعد قانونی، همچنین اقامه دلایل و دفاعیات به نحو صحیح می تواند به حل بسیاری از پرونده ها کمک کند.

در همین مدت حقوق بسیاری از طلبکاران پرداخت شده و در برخی از موارد هم شکایت صورت گرفته طبق قانون پذیرفته نشده یا تعدیل شده است. بر این اساس برای ما هیچ تفاوتی بین بخش های مختلف فوتبال وجود ندارد.

نورشرق در پایان پیرامون تاکید AFC و FIFA بر ضرورت تسویه بدهی های باشگاهها نیز اظهار داشت: همانطور که می دانید کنفدراسیون فوتبال آسیا هم این موضوع را با دقت دنبال می کند چنانکه در ماجرای صدور پرونده های حرفه ای هم دیدیم.

مسیر حرکت فدراسیون فوتبال دقیقا منطبق با استانداردهای کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا است، به همین دلیل بدون تبعیض به کلیه باشگاهها اعلام کرده ایم که ملزم به تسویه حساب هستند و هیچ استثنایی در این زمینه وجود ندارد، امیدواریم با تعامل باشگاهها شامل کاهش تعداد پرونده ها و میزان بدهی ها باشیم تا در فوتبال کشور همه ارکان و بخش های مختلف به حقوق واقعی خودشان دست یابند.