از داماش گیلانیان تا سپیدرود: غوغای جام حذفی زیر پوست تیم‌های درجه دو

ایران ورزشی / وصال روحانی

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – فینالیست شدن داماش گیلانیان در شرایطی که همگان رسیدن سایپا را به دیدار نهایی جام حذفی فوتبال کشور قطعی بر می شمردند و دیدار عصر امروز پرسپولیس با سپیدرود در مرحله یک هشتم نهایی این پیکارها یادآوری تازه ای از این واقعیت مسلم است که جام حذفی فوتبال کشور می تواند ابتدا به ساکن هیجان ساز‌ترین و جذاب‌ترین رقابت و پرشورترین جام ایران باشد و فقط مدیریت و الگوهای اجرایی درستی می‌خواهد تا در این راه به مقصود برسد.

برگزاری پراکنده و غیر مستمر جام حذفی در سال‌ها و سنوات اخیر لطمات پرشماری را به این مسابقات وارد کرده و وقتی تماشاگران دیده‌اند که این رقابت‌ها تنها در زمان‌هایی برگزار می‌شود که لیگ تعطیل باشد و رقابت دیگری متصور و موجود نباشد خواسته یا ناخواسته نسبت به آن سردی نشان داده‌اند و نگاه‌شان به این جام به یک نگاه درجه دوم تبدیل شده است.

تیم‌ها نیز به این باور رسیده‌اند که اگر در یک میدان خاص باید با تمام قوای خود به میدان آیند، آن میدان لیگ برتر است و جام حذفی عرصه‌ای است که می‌توان با نفرات و نیروهای ذخیره راهی آن شد و اگر بخت یاری کرد، به سکو و موقعیت‌ هم رسید و اگر هم نشد، جایی برای غصه و نگرانی و گلایه نیست.

در درجه اول

حتی تیم‌های کوچک‌تر حاضر در جام حذفی نیز همین نگرش را داشته‌اند و چنانچه داماش گیلانیان و معدودی دیگر را نادیده بگیریم، تیم‌های غیر لیگ برتری حاضر در جام حذفی نیز مبنای کار خود را در درجه اول لیگی قرار داده‌اند که در آن بازی می‌کنند و ابعاد در آن لیگ و پرهیز از سقوط به دسته‌ای پایین‌تر را مهم‌تر از حتی درخشش در جام حذفی تلقی کرده‌اند.

با چنین نگرشی بارها شاهد بوده‌ایم که اینگونه تیم‌ها از حضور در جام حذفی انصراف داده و حتی برخی عنوان کرده‌اند که پول ایاب و ذهاب در آن را نیز نداشته‌اند.

از دیدگاه آنان تلاش در این جام و حذف شدن در نقطه‌ای از این راه بالنسبه طولانی ‌سرنوشت محتوم آنها است و بنابراین چه بهتر که از همان ابتدا خطی دور موضوع بکشند و چنان انصراف‌هایی البته به‌کرات در دستور کار تیم‌های بزرگتر و لیگ برتری نیز قرار گرفته و بارها دیده شده که ترکیب دوم خود را به میدان فرستاده‌اند تا زودتر حذف شوند و باقی راه و مسابقات بعدی برایشان دردسرآفرین و خرج‌ساز نشود. این در حالی است که جام‌حذفی یک سهمیه آسیایی قطعی برای فاتح خود در بردارد.

خطی متفاوت

داماش گیلانیان خطی سوای این را در جام حذفی امسال باب کرد و عصر سه‌شنبه با حذف کردن سایپایی که با علی‌دایی یک سرمربی کاملاً متخصص در فتح جام حذفی را در اختیار خویش می‌دید، نه تنها مردم گیلان را صاحب غروری تازه در ورزش فوتبال کرد بلکه نشان داد به فتح این جام نیز خوشبینانه می‌نگرد و آن را مقدمه‌ای برای بازگشت‌اش به سطح اول فوتبال ایران می‌انگارد و تا همین جای کار نیز به نخستین تیم دسته دومی تبدیل شده که به فینال جام حذفی رسیده ‌است.

نگاهی به‌نام و سوابق مردان داماش و گوش سپردن به حرف‌های سرمربی‌شان (سیامک فراهانی) نشان می‌دهد این تیم سوار بر بال آرزوهایش و با مجهز شدن به شور بی پایان جاه طلبی تا اینجا پیش تاخته است وگرنه امکان نداشت که در مصاف با رقبای به‌ظاهر (و به‌باطن) قوی‌تر این چنین به پرواز در آید و از سقف‌ها و سدها عبور کند و در جامی فینالیست شود که تعداد زیادی از لیگ برتری‌هایش به سبب همان عوارضی که برشمردیم شرکت‌کننده هایی کوتاه‌مدت بودند و به سرعت حاشیه‌نشین شدند.

پنج شنبه که سپیدرود از پرسپولیس پذیرایی می‌کند شور و شوق داماش به همشهری‌اش نیز سرایت خواهد کرد و هرچند این بدان معنا نیست که تیم علی‌کریمی نیز لزوماً و حتماً سرخ های تهرانی را حذف می‌کند اما وجد و شور جام حذفی زیرپوست سرخ‌های رشتی نیز به حرکت و جوشش در آمده و شوق صعود در وجود آنها نیز ریشه دوانده است تا تیم‌های درجه دوم سنبه پر زورتری در این جام داشته باشند.

راهی طولانی

نتایج ضعیف سپیدرودی‌ها در نیم فصل اول لیگ برتر دلیل و بهانه و وسیله دیگری در راه درخشش آنها در جام حذفی به قصد جبران آن قصورها و خروج از فشار و رهایی از اعتراض هواداران است که محبوب‌ترین تیم شهرشان را با جلال و شوکت بیشتری در میدان می‌طلبند و نه به‌صورت تیمی که بی‌روحیه توپ می‌زند و در برخی دیدارها مثل یک پیش باخته است.

هر نتیجه‌ای در مسابقه امروز به‌دست آید راهی طولانی‌ تا مشخص شدن دومین فینالیست جام باقی مانده و پدیده و سپاهان تیم‌هایی هستند که در انتظار دیدار با برنده مسابقه روز پنج‌شنبه رشت به سر می‌برند.

قدر مسلم اینکه وقتی به آن‌ طرف سال برسیم و تاریخ و محل برگزاری فینال مشخص شود جام حذفی به مرحله‌ای خواهد رسید که نه فقط بابت اوج خواهی تیم‌های گیلانی حاضر در عرصه بلکه به سبب تمامیت‌خواهی پرسپولیس، سپاهان و پدیده به یک رقابت جدی‌تر و مهم‌تر و سخت‌تر تبدیل خواهد شد و خیلی‌ها را قانع و از لذت دیدن بازی‌های مهیج سیراب خواهد کرد.