یادداشت ویژه – کریمی مدیر یا مربی!؟

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرودچندی قبل در یک یادداشت تفصیلی به دستاوردهای کریمی در حوزه مدیریت فوتبال گیلان اشاره کردیم و گفتیم کریمی، زمانی که از فصل جاری و پس از کش و قوس های فراوان، مالک سپیدرود رشت شد اقدامات مثبتی انجام داد که از مهم ترین آنها، می شود به اصلاح قرارداد بازیکنان و مربیان، اداره اقتصادی باشگاه، ساماندهی هواداران، حفظ استقلال باشگاه و ممانعت از مداخله هیات فوتبال و اداره ورزش و جوانان در امور آن، مقابله با بازیکن سالاری، همسو سازی اراده بازیکنان و مربیان و هواداران با اراده باشگاه و … اشاره کرد.

مجموعه تصمیمات کریمی در این بخش به کاهش هزینه ها و بدهی های انباشته و تقویت اعتبار و سازمان و استقلال سپیدرود منتهی شده است.

در سوی دیگر عملکرد کریمی به عنوان یک مربی، کارنامه روشن و امیدوار کننده ای دیده نمی شود و به اختصار می شود گفت که بین علی کریمی به عنوان یک بازیکن مطرح باشگاهی، ملی و اسیایی با کریمی به عنوان یک مربی باشگاه لیگ برتری فاصله زیادی وجود دارد و دانش فنی کریمی برای راهبری تیم سپیدرود در اندازه لیگ برتر نیست و شاید به مرور زمان و با آموزش و کسب تجربه های بیشتر بتواند در جایگاه مربی گری لیگ برتر کشور قرار گیرد.

اصرار جادوگر برای حفظ کادر فنی فصل قبل و ادامه مربیگری در سپیدرود از جهات مختلف به نفع او نیست. شرایطی که سپیدرود در آن قرار دارد بحرانی است و این بحران را نمی شود انکار کرد و اگر به درستی مدیریت نشود فرجامی جز سقوط ندارد و این سقوط به پای کریمی نوشته می شود و مردم و افکار عمومی هیچ توجیهی را نمی پذیرند؛ بنابراین، تا فرصت باقی است و شرایط تیم از ان چه که اکنون هست پیچیده تر نشود، علی کریمی باید بین ادامه مربیگری خود و حفظ دستیارانش و بقای سپیدرود یکی را انتخاب کند.

تغییرات در کادر مربیگری سپیدرود محدود به کریمی و امامی فر نیست بلکه باید کادر فنی موجود جای خود را به یک گروه دیگری که کریمی و سیستم مدیریتی باشگاه تشخیص می دهد، بدهد. بدنسازی تیم مناسب نیست و گفته می شود مصدومیت بازیکنان به شیوه تمرینات بدن سازی مرتبط است.

وضعیت آنالیز بازی ها حال و روز بهتری از بدنسازی ندارد و نمی شود با تکیه بر گروهی از لیدرها برای خود پشتوانه سازی کرد تا کریمی مجبور به تغییر نشود. وضعیت مربی دروازه بان های تیم با تعداد گل هایی که دو گلر سپیدرود دریافت کرده اند قابل ارزیابی است.

وجود شکاف بین دانش فنی کادر موجود با نیازهای بازیکنان و سطح لیگ برتر ایران عامل مهمی در عدم نتیجه گیری سپیدرود است؛ بنابر این، ضروری است که علی کریمی به عنوان مالک باشگاه سپیدرود رشت هرچه زودتر به ترمیم کادر فنی خود بپردازد و زمان را از دست ندهد.

علی کریمی باید زیرساخت های لازم را برای حفظ سهمیه گیلان در لیگ برتر و توسعه فعالیت های باشگاه فراهم کند. او نمی تواند همزمان نقش مالک، هیات مدیره ، مدیرعامل و سرمربی و مربی و … را بازی کند. با تخصصی شدن امور محال است که کریمی بتواند در نقش یک سوپرمن از عهده این همه مسایل ریز و درشت و فنی و تخصصی برآید و کاملا قابل درک است که در معرض فرسایش روحی ، روانی و جسمی قرار گیرد.

سپیدرود در حال حاضر صرفا یک تیم است نه باشگاه و جادوگر باید بتواند متناسب با الگوی فیفا و تجربه ای که از حضور در باشگاه های بین المللی دارد زیرساخت های سخت و نرم باشگاه را پایه ریزی و اجرایی نماید و تاخیر در سازماندهی باشگاه دیر یا زود گریبان کریمی را خواهد گرفت و فاز حرفه ای شدن باشگاه را مختل خواهد کرد.

کریمی به عنوان مالک سپیدرود باید به وضعیت اقتصادی و درآمد زایی باشگاه چاره اندیشی کند. کمک های نیم بند دولتی و شهرداری و هدایتی ها و … گره ای از مشکلات و نیازهای اساسی باشگاه را حل نخواهد کرد. برند کریمی – سپیدرود که هر دو محبوب و مردمی اند مولفه های مهم و تعیین کننده برای جذب سرمایه گذاران در بازار تبلیغات است اما این ظرفیت موثر بلا استفاده مانده است.

کریمی باید بداند هر باشگاه یک بنگاه اقتصادی است. زیرساخت اصلی صنعت فوتبال باشگاه ها هستند که به مثابه کارخانه های تولیدی و بنگاه های اقتصادی عمل نموده و نقش عمده ای در توسعه اقتصادی این صنعت دارند. هم سپیدرود و هم دیگر باشگاه ها باید به فکر تامین منابع پایدار باشند. محدود کردن باشگاه ها به کارکرد ورزشی به فروپاشی آنان کمک خواهد کرد.

نمی شود به اتکاء کمک های دولتی نشست و کاری نکرد. کریمی آن قدر ظرفیت اجتماعی دارد که می تواند برای گرفتن حق باشگاه های خصوصی استفاده کند اما به جز حرکت اخیری که در مورد ممانعت از نصب تابلوهای تبلیغاتی در ورزشگاه میرزاکوچک شاهد بودیم اقدام خاصی دیده نشده است.

جادوگر باید به این گونه اقدامات مدیریتی توجه بیشتری نماید و حوزه فنی را به گروهی که مورد اعتمادش هستند واگذارد.