چالشی که لیگ برتر فوتبال را ۱۴ تیمی می کند!

دنیای ورزش تورنتو

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – شرایط سخت اقتصادی کشور سبب شده تا تیم‌های فوتبال برای ادامه حیات‌شان با چالشی بزرگ دست و پنجه نرم کنند. در همین لیگ هجدهم خیلی از تیم‌های خصوصی با چالش‌هایی بزرگ روبرو بودندو خیلی از دولتی‌ها ضربان شان به شمارش افتاد.

این بی‌پولی احتمالا سبب کاهش تیم‌های لیگ برتر می‌شود. اتفاقی که البته قبل‌تر برایش پیش‌بینی شده بود و حالا چالش مالی و احتمال تغییرات ای‌اف سی آن را ترغیب می‌کند.

به احتمال فراوان در دو سال آینده بنا بر مصوبه‌ای که از سال‌ها قبل در هیات رئیسه لیگ برتر به تصویب رسیده است، دو تیم دیگر از تیم‌های لیگ برتر کم می‌شود. از چند سال قبل مهدی تاج به دلیل فشردگی مسابقات لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا دنبال طرحی بود تا دو تیم از لیگ برتر ایران کم کند.

این طرح احتمالا در دو سال آینده باید به صورت ناگزیر اتفاق بیفتد. ماجرا از این قرار است که این روزها فشار زیادی به تیم های ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا وارد می‌شود.

تازه به زودی با تغییر برنامه لیگ قهرمانان آسیا، این فشار بیش از قبل هم خواهد شد. این اما تنها بخشی از مشکل است. در ای اف سی ، به پیروی از اتحادیه اروپا، زمزمه های راه اندازی لیگ ملی آسیا به گوش می رسد ، یعنی ماجرا از این قرار است که سران فوتبال آسیا اعتقاد دارند با راه اندازی لیگ ملی آسیا می توانند درآمدی دوچندان برای فدراسیون های ملی‌شان ایجاد کنند.

سعید فتاحی مسئول کمیته مسابقات سازمان لیگ برتر ایران احتمال چنین اتفاقی را رد نمی کند و می گوید:«معمولا بعد از اروپا این طرح ها در دیگر کشورهای قاره های دیگر هم راه می افتد.»

راه افتادن این لیگ در دو سال آینده به همراه تغییراتی که در برنامه لیگ قهرمانان آسیا رخ می‌دهد، فشار مسابقات ملی و آسیایی را بقدری زیاد می کند که لیگ بر اساس مصوبه اوایل دهه ۹۰ باید ۱۴ تیمی شود.

اتفاقی که در دو فصل آینده احتمالا رخ خواهد داد و بعد از لیگ سال آینده ، تیم‌ها باید باز آماده ماراتنی ۱۴ تیمی باشند. مدلی از لیگ که در دوران صفایی فراهانی برگزار می شد.