بررسی لیگ برتر فوتبال ایران در سال ۹۷

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – فوتبال ایران در سال ۹۷ از ابتدا شاهد صدرنشینی پرسپولیس بوده و در پایان هم این تیم با همین رده سال را به پایان بردند.

به گزارش سایت سپیدرود و به نقل از خبرگزاری ایلنا، هفدهمین فصل لیگ برتر فوتبال ایران در سال ۹۷ با دومین قهرمانی متوالی پرسپولیس به پایان رسید؛ شاگردان برانکو ایوانکوویچ در پایان سال ۹۷ هم همانند سال ۹۶ به عنوان صدرنشین لیگ به تعطیلات نوروزی رفتند.

پایان سال ۹۶

در جدولی که مشاهده می‌کنید پس از برگزاری ۲۵ هفته از مسابقات لیگ برتر پرسپولیس تهران با ۵۷ امتیاز در صدر جدول حضور داشت، با وجود اینکه مسابقات به دلیل اردوی آماده سازی بازیکنان تیم ملی برای شرکت در جام جهانی از سوم اسفندماه به پایان رسیده بود.

کورس رسیدن به پرسپولیس از بین تیم رده دومی جدول، ذوب آهن، تا تیم رده هفتمی فولاد که ۳۸ امتیازی بود ادامه داشت. از استقلال خوزستان که در رتبه پانزدهم بالاتر از سیاه جامگان ۱۵ امتیازی قرار داشت تا رتبه هشتم جدول که در اختیار صنعت نفت آبادان بود تنها ۱۰ امتیاز اختلاف وجود داشت.

1

2

پایان فصل هفدهم

با توجه به برگزاری مسابقات چهار هفته بعد از تعطیلات عید نوروز تغییرات جزئی در صدر جدول ایجاد شد و در نهایت این پرسپولیس بود که با فاصله ۹ امتیازی نسبت به ذوب آهن رده دومی به قهرمانی دست پیدا کرد. صنعت نفت آبادان یکی از پرثبات ترین تیم‌ها بود و در نهایت به همان رتبه هشتم بسنده کرد.

سپیدرود و استقلال خوزستان با جمع آوری امتیازات حاشیه امنی نسبت به قعر جدول ایجاد کردند تا نفت تهران و سیاه جامگان به قعر جدول سقوط کرده و راهی دسته یک شوند. نکته جالب راجع به نیمه دوم جدول رده بندی در پایان فصل گذشته رده پدیده مشهد است که یازدهم بود و این فصل خیلی خوب ظاهر شده و برای هفته‌ها صدر جدول را در اختیار داشت.

2

نیم فصل لیگ هجدهم

مسابقات نیم فصل اول لیگ هجدهم با رقابت نزدیک بین سه تیم سپاهان، پدیده و پرسپولیس به پایان رسید. طلایی پوشان با تفاضل گل نسبت به دو رقیب دیگر خود به عنوان صدرنشینی رسید. استقلال و تراکتورسازی هم دیگر تیم‌هایی بودند که فاصله کمی با صدر جدول داشتند.

نکته عجیب درباره ذوب آهن اصفهان بود که فصل گذشته یکی از مدعیان بود اما در رده سیزدهم جای گرفت. استقلال خوزستان با توجه به کسر ۶ امتیاز از سوی فیفا به قعر جدول رفت و هرگز موفق نشد به رده بالاتر برسد.

جدول

 

پایان سال ۹۷ 

پرسپولیس یک بازی برای رسیدن به رکوردی جذاب پیش رو داشت؛ آنها موفق شدند سپیدرود را از پیش رو بردارند تا استقلال با وجود برتری مقابل نساجی نتواند پس از روزهای فراوان به رتبه نخست جدول برسد. استقلال به رتبه دوم و دوم امتیازی سرخپوشان رسید؛ تراکتورسازی با وجود تفاضل گل استقلال به رتبه سوم بسنده کرد؛ سپاهان اصفهان با یک بازی کمتر ۴۲ امتیازی است و در رتبه چهارم ایستاد. پدیده که در نیم فصل نزدیک ترین فاصله ممکن با صدر را در اختیار داشت حالا با تنها ۳۹ امتیاز و شش امتیاز فاصله نسبت به صدر پاییت‌تر از سپاهان قرار دارد. ذوب آهن و ماشین سازی موفق شدند با جمع آوری امتیازات از سپیدرود و استقلال خوزستان فاصله بگیرند و جانشین صنعت نفت آبادان و نفت مسجد سلیمان شوند.

جدول