استقلال خوزستان یک قدم تا سقوط

ایران ورزشی

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود با توجه به شرایط جدول اگر استقلال خوزستان فقط در یکی از بازی‌های پیش رو شکست بخورد و نفت مسجدسلیمان هم تنها یک امتیاز از چهار بازی آینده‌اش بگیرد، آن وقت سقوط تیم اهوازی به لیگ یک قطعی می‌شود چون نفتی‌های مسجدسلیمان ۲۱ امتیازی شده و استقلال خوزستان اگر از سه بازی بعدی اش ۹ امتیاز بگیرد به عدد ۲۰ می‌رسد.

اما از آنجا که فرض محال، محال نیست اگر استقلال خوزستان هر چهار بازی پایانی‌اش را با پیروزی پشت سر بگذارد، ۲۳ امتیازی می‌شود که در این صورت باید امیدوار باشد که تیم‌های سپیدرود و نفت مسجدسلیمان تا پایان فصل کمتر از سه امتیاز به دست آورند تا این تیم در لیگ برتر بماند.

حدودا ۱۰ روز بعد از باخت خارج از خانه مقابل نساجی مازندران با نتیجه ۲-۰ در هفته دوازدهم بود که خبر کسر شش امتیاز از تیم استقلال خوزستان شوک سنگینی را به اردوی این تیم وارد کرد.

طبق رأی انضباطی فیفا، به دلیل پرداخت نشدن مطالبات فرانک ساکونی ۶ امتیاز از امتیازات این فصل استقلال خوزستان کسر شد و همچنین این باشگاه از یک پنجره نقل و انتقالاتی محروم است.

همان موقع اظهارنظرهای مختلف و البته در نوع خود امیدوار‌کننده‌ای از سوی برخی مسوولان باشگاه مبنی بر بازگشت شش امتیاز شنیده می‌شد اما تجربه درباره تیم‌های پرسپولیس و پدیده نشان داده بود که چنین اتفاقی نمی افتد.

صفرعلی جمال‌پور عضو هیات‌مدیره باشگاه استقلال خوزستان همان موقع هم این ادعا را تایید کرده بود: «پول این بازیکن هنوز پرداخت نشده و در تلاشیم که مشکل مالی حل شود و این پول را پرداخت کنیم چون در غیر این صورت ممکن است که فیفا رأی سنگین‌تری را برای استقلال خوزستان در نظر بگیرد.

به هر حال وقتی نظر فیفا کسر شش امتیاز بود، رأی آن قطعی است. مگر برای پرسپولیس با آن همه قدرت در تهران رأی فیفا برگشت و آیا توانست بازیکن جذب کند؟ یعنی استقلال خوزستان از این موضوع مستثنی است؟ من بعید می‌دانم که رأی فیفا در مورد استقلال خوزستان تغییر کند. رأی فیفا در مورد کسر شش امتیاز قطعی شده است.»

فصل گذشته نیز باشگاه پدیده با چنین جریمه‌ای رو به رو شد و استقلال تهران نیز در لیگ شانزدهم از خرید بازیکن در یک پنجره نقل و انتقالاتی محروم ماند. به هرحال این اتفاق تلخ و البته تکراری برای فوتبال ما تأثیرش را روی تیم گذاشت و آبی‌های اهوازی دیگر نتوانستند به لحاظ روحی خودشان را جمع کنند.

استقلال خوزستان در حال حاضر از ۲۶ بازی صاحب یازده امتیاز با تفاضل گل منفی ۲۳ است. این وضعیت آنها را در انتهای جدول قرار داده و یکی از کاندیداهای اصلی سقوط هستند. فاصله هشت امتیازی با سپیدرود و ۹ امتیازی با نفت مسجدسلیمان شرایط‌شان را برای بقا سخت‌تر هم کرده است. این تیم هم چهار بازی تا پایان فصل پیش رو دارد که هر کدامش مشکل و البته حکم یک فینال را دارد. نساجی، استقلال، سایپا و سپاهان حریفان آینده این تیم هستند که اتفاقا با هر دو مدعی قهرمانی باید خارج از خانه بازی کند.

حالا با توجه به شرایط جدول اگر استقلال خوزستان فقط در یکی از بازی‌های پیش رو شکست بخورد و نفت مسجدسلیمان هم تنها یک امتیاز از چهار بازی آینده‌اش بگیرد، آن وقت سقوط تیم اهوازی به لیگ یک قطعی می شود چون نفتی‌های مسجدسلیمان ۲۱ امتیازی شده و استقلال خوزستان اگر از سه بازی بعدی‌اش ۹ امتیاز بگیرد به عدد ۲۰ می‌رسد اما از آنجا که فرض محال، محال نیست اگر استقلال خوزستان هر چهار بازی پایانی‌اش را با پیروزی پشت سر بگذارد، ۲۳ امتیازی می‌شود که در این صورت باید امیدوار باشد که تیم‌های سپیدرود و نفت مسجدسلیمان تا پایان فصل کمتر از سه امتیاز به دست آورند تا این تیم در لیگ برتر بماند.

در واقع شرایط آنها به شکلی است که اختیارشان دست خودشان نیست. این وضعیت به لحاظ روحی سختی کار را دو چندان می‌کند؛ اینکه تیم شما در صورت پیروزی هم خیلی امیدوار به بقا نباشد.

آنها از هفت بازی ابتدای فصل‌شان ۹ امتیاز داشتند و شروع‌شان با توجه به تساوی خارج از خانه با پرسپولیس و پیروزی مقابل ذوب‌آهن عملکرد بدی نبود اما در چهار بازی پایانی نیم‌فصل که حالا باید در چهار هفته پایانی هم بازی برگشت را مقابل‌شان انجام دهد، فقط دو امتیاز آن‌هم مقابل سایپا و سپاهان به دست آورده بودند.