دقایق سرنوشت ساز در میانه جدول لیگ؛ مهر تمدید قرارداد

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – تکلیف مدعیان قهرمانی، سهمیه و سقوط در لیگ برتر معلوم شده اما جنگ میانه جدولی، با اهدافی متفاوت دنبال می‌شود.

به گزارش سایت سپیدرود و به نقل از وبسایت نود، برای سال‌های زیادی، لیگ برتر فقط برای چند تیم اهمیت داشت. یک تیم قهرمان می‌شد و به لیگ قهرمانان می‌رفت، دو یا سه تیم سقوط می‌کردند و بین رده دوم، و یکی مانده به سقوط هیچ تفاوتی وجود نداشت.

افزایش سهمیه‌های لیگ قهرمانان آسیا، اوضاع را تا حدی عوض کرده و تیم‌های بیشتری در جدول انگیزه رقابت دارند اما هنوز هم هیچ انگیزه‌ای برای تیم‌های میانه جدول تعیین نشده است.

مثل تشویق مالی، یا تفاوت رقم دریافت حق پخش تلویزیونی بر اساس جایگاه تیم‌ها، که بتواند آن‌ها را برای هفته‌های پایانی با انگیزه نگه دارد. با این حال، حداقل در این فصل بعضی انگیزه‌های شخصی باعث می‌شود هفته‌های پایانی برای تیم‌های زیادی پر اهمیت باشد.

پرسپولیس و سپاهان، مدعیان اصلی قهرمانی لیگ برتر هستند. استقلال با فاصله‌ای بیشتر و امید کمتر، آن‌ها را تعقیب می‌کند. پدیده و تراکتورسازی هم برای سهمیه آسیایی می‌جنگند. تکلیف سقوط استقلال خوزستان، معلوم شده و از بین سپیدرود و نفت مسجدسلیمان، یک تیم به لیگ یک خواهد رفت. با این حال رقابت هفته‌های پایانی فقط به همین تیم‌ها خلاصه نمی‌شود.

بین تیم‌های ششم تا سیزدهم جدول لیگ، فاصله‌ها بسیار اندک است. فولاد، سایپا و ذوب آهن، برای رده ششمی می‌جنگند و جایگاه پایانی فصل، می‌تواند سرنوشت مربیان‌شان را تعیین کند. قطبی و منصوریان، هر دو شروع خوبی در فولاد و ذوب آهن داشتند.

قرار گرفتن در رده ششم هم می‌تواند پایان نسبتا خوبی برای هر کدام باشد اما در صورت نتیجه نگرفتن در هفته‌های پایانی و سقوط به نیمه پایین جدول، شاید جایگاه‌شان را برای فصل بعد به خطر بیندازد.

ابراهیم صادقی، سایپا را در رده هفتم جدول تحویل گرفت و به رده هشتم سقوط کرد. موفقیت در هفته‌های پایانی می‌تواند قرارداد او را دائمی و دوران مربیگری‌اش را رسما آغاز کند. با این حال شکست در بازی نخست، اگر با باخت‌های بعدی و پایین‌تر آمدن جایگاه سایپا همراه باشد پرونده سرمربی شدنش را برای مدتی طولانی می‌بندد.

فرکی و جلالی هم در پیکان و نساجی روی لبه تیغ هستند. فرکی تا حدی توانست پیکان را از بحران خارج کند اما رده دهم جدول، جایی نیست که مدیران باشگاه از آن راضی باشند.

نساجی هم در دوران جلالی، نسبت به دوران نکونام عقب‌گرد داشته و جایگاه پایین‌تری در جدول دارد. اگر جلالی نتواند در دو بازی آینده معادله را عوض کند، ممکن است در نساجی هم به سرنوشت پیکان دچار شود.

پارس و ماشین‌سازی، اوضاع آرام‌تری دارند اما سهم آن‌ها تعیین قهرمان لیگ برتر است. ماشین‌سازی هفته پیش به سپاهان باخت و این هفته، روبروی پرسپولیس صدرنشین قرار خواهد گرفت. پارس هم رقیب هفته آخر پرسپولیس خواهد بود. هیچکدام از این دو تیم، خطر سقوط را احساس نمی‌کنند و سطح توقع بالایی هم ندارند.

با این حال نتیجه گرفتن این دو تیم در هفته‌های پایانی، می‌تواند سرنوشت قهرمانی را عوض کند و مثل فولاد لیگ هشتم، قلعه‌نویی هفته آخر نام مهاجری یا تارتار را برای تشکر فریاد بزند.