جنگ صعود، سقوط و سهمیه در ایستگاه یکی مانده به آخر: کار کدام تیم‌ها در هفته بیست و نهم تمام می شود؟

وب سایت فرهنگی ورزشیسپیدرودبا وجود اینکه معادله قهرمانی، کسب سهمیه و سقوط برای برخی از تیم‌ها همچنان مبهم است، ممکن است در هفته بیست و نهم خیلی از این ابهامات رفع شده و هفته پایانی رقابت‌ها برای بعضی از این تیم‌ها تشریفاتی شود.

به گزارش سایت سپیدرود و به نقل از خبرگزاری ایلنا، هفته بیست و نهم یا هفته ما قبل پایانی لیگ برتر با توجه به جایگاه تیم‌ها در جدول و شرایطی که هر تیم دارد از حساسیت و اهمیت بالایی برخوردار است و از این جهت که ممکن است سرنوشت کورس قهرمانی، سهمیه آسیایی و سقوط به لیگ یک را برای برخی از تیم‌ها قطعی کند و دیدار هفته پایانی برای آنها تشریفاتی شود به نوعی بازی مرگ و زندگی خواهد بود و حاصل یک فصل زحمات تیم را مشخص می‌کند.

برگزاری همزمان دیدارهای دو هفته پایانی حساسیت موجود را بیشتر از همیشه کرده است.

به بررسی شرایط بالا و پایین جدول در آستانه این هفته از رقابت‌ها می پردازیم:

کورس قهرمانی، پرسپولیس دو رقیب نصفه و نیمه

پرسپولیس با اختلاف ۳ و ۴ امتیازی با سپاهان و استقلال در صدر جدول از حاشیه امنی برخوردار است و این هفته در حالی به مصاف ماشین سازی می‌رود که برتری در این دیدار قهرمانی را تا ۹۰ درصد مسجل می‌کند و با خیال راحت در هفته آخر به مصاف پارس جم می‌روند و یک امتیاز نیاز دارند تا به قهرمانی برسند.

اگر پرسپولیس این بازی را ببرد، استقلال را از کورس قهرمانی خارج کرده و فقط سپاهان را مزاحم هدف خود می‌بیند و این هم مشروط به کسب هر ۳ امتیاز توسط شاگردان قلعه‌نویی در دیدار دشوار مقابل پدیده در مشهد است.

پدیده در حال حاضر یکی از تیم‌های قدرتمند لیگ است که برای کسب سهمیه می‌جنگد و حریف آسانی در خانه برای سپاهان نخواهد بود. اگر پرسپولیس ماشین سازی را ببرد و پدیده موفق شود از سپاهان امتیاز بگیرد، سرخپوشان جشن قهرمانی خواهند گرفت و بازی آخرشان تشریفاتی است.

سمت دیگر سکه امتیاز گرفتن ماشین سازی از پرسپولیس است. شاگردان مهاجری نشان دادند می‌توانند یقه تیم‌های بالانشین جدول را بگیرند. تساوی پرسپولیس و پیروزی سپاهان یا استقلال کار را برای هفته آخر خیلی حساس می‌کند و اگر پرسپولیس این بازی را ببازد، استقلال شانس رسیدن به یک امتیازی آنها را دارد و سپاهان با برتری مقابل پدیده صدر جدول را از شاگردان برانکو خواهد گرفت و ممکن است دیگر فرصت بازگشتی هم پیش نیاید.

سپاهان در هفته آخر ساده ترین دیدار ممکن را روی کاغذ دارد. تقابل با استقلال خوزستان سقوط کرده در اصفهان و استقلال هم باید به مصاف سپیدرود برود که اهمیت این بازی برای حریف منوط به مسجل شدن تکلیف سقوط در این هفته است.

اگر سپیدرود سقوط کرده باشد انگیزه‌ای مقابل شاگردان مجیدی ندارد ولی اگر برای بقا بجنگد اوضاع به مراتب فرق خواهد کرد. در این میان پدیده هم شانس اندکی برای قهرمانی روی کاغذ دارد که نیاز به اتفاقات پیچیده و دور از انتظاری دارد.

رقابت سهمیه میان ۴ تیم

در کورس بالای جدول به جز پرسپولیس که سهمیه خود را مسجل کرده است، ۴ تیم در این رقابت حضور دارند. سپاهان، استقلال، پدیده و تراکتورسازی که البته اینکه چند تیم سهمیه می‌گیرند بستگی به قطعی شدن سهمیه ایران در آسیا دارد و البته نتیجه دیدار جام حذفی.

سهمیه ایران اگر مثل سال گذشته باشد ۲+۲ است که قهرمان لیگ و قهرمان جام حذفی به صورت مستقیم و تیم‌های دوم و سوم جدول به صورت غیر مستقیم را شامل می‌شوند.

با توجه به حضور سپاهان و پرسپولیس در نیمه نهایی و احتمال حضور آنها در جمع ۲ تیم بالای جدول در پایان فصل، اگر برنده بازی آنها موفق به شکست دادن داماش در فینال شود، تیم چهارم جدول هم می تواند سهمیه بگیرد.

با توجه به حضور داماش در دسته دوم و البته شرایط نابسامان این تیم پس از باخت به نیروی زمینی و اتفاقات بعد از آن بعید به نظر می‌رسد این تیم قهرمان جام حذفی شود. کما اینکه مسئولان باشگاه از احتمال شرکت نکردن در این بازی صحبت کردند ولی فوتبال است و هزار و یک اتفاق و تا کنون نتایج دور از انتظار در آن کم ندیده‌ایم.

به هر جهت با توجه به احتمالات، ۴ تیم برای حظور در ۳ جایگاه می‌جنگند و احتمالا در پایان بازی‌های این هفته حداقل یک تیم از این رقابت خارج خواهد شد.

جنگ بقا بین سپیدرود و نفت مسجد سلیمان

تساوی میان سپیدرود و نفت مسجد سلیمان در دیدار مستقیم هنوز معادله سقوط یکی از این دو تیم را لاینحل باقی گذاشته و ۲ دیدار پایانی تعیین کننده خواهد بود. تنها در صورتی این نبرد در هفته بیست و نهم تمام می‌شود که نفت در تهران پیکان را شکست دهد و سپیدرود در خانه مقابل نساجی شکست بخورد تا اختلاف به ۴ امتیاز رسیده و در هفته آخر جبران شدنی نباشد.

این بهترین اتفاق برای استقلال در هفته پایانی خواهد بود تا در کورس قهرمانی و سهمیه مقابل سپیدرود بدون انگیزه قرار بگیرد و البته ذوب آهن که تلاش می‌کند ششم جدول شود هم بدون دغدغه به مصاف نفت می‌رود.

تلاش هفت تیم فقط برای بهتر شدن

فولاد، ذوب آهن، سایپا، صنعت نفت، پیکان، نساجی مازندران، پارس جم و ماشین‌سازی تیم‌هایی هستند که نه شانس قهرمانی و کسب سهمیه دارند و نه خطر سقوط را احساس می‌کنند ولی می‌توانند جایگاه خود را در بهترین شرایط ممکن حفظ کرده یا بالا بکشند. این دو دیدار باقی مانده برای این تیم‌ها نمی‌تواند خالی از انگیزه باشد چرا که جایگاه تیم‌ها را در پایان فصل مشخص می‌کند.

برای مثال فولاد رتبه ششم جدولی می‌تواند تا دهم سقوط کند یا ماشین سازی می‌تواند از رتبه سیزدهم تا نهم جدول بالا برود و معیار سنجش عملکردشان در طول یک فصل است. هفته بیست و نهم بازه این تغییرات را تا حد زیادی محدودتر می‌کند.

استقلال خوزستان، تنها تیم با خیال راحت

فقط یک تیم به طور کامل و بدون دغدغه کارش را در ۱۸۰ دقیقه باقی مانده دنبال می‌کند. استقلال خوزستان در رتبه انتهایی جدول قرار دارد و نمی‌تواند پایین‌تر از این برود و فاصله هشت امتیازی با نزدیک‌ترین تیم یعنی سپیدرود هم در ۲ بازی جبران شدنی نیست و فصل به نوعی برای آنها تمام شده و می روند ۲ بازی تشریفاتی انجام داده و لیگ را به پایان برسانند.

آنها با سایپا بازی دارند و پس از آن به مصاف سپاهان می‌روند که این دیدار آخر می‌تواند در سرنوشت سهمیه یا حتی قهرمانی تاثیرگذار باشد.