پرونده ویژه سقوط سپیدرود (۲۲)/ تغییر مالکیت با امید‌ها و ناامیدی های تازه: این بار به سپیدرود رحم کنید!

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرودسپیدرود نه در ۲۶ اردی بهشت که از مدت ها پیش از آغاز فصل سقوط کرده بود. از همان زمان که هیات فوتبال و اداره و کل ورزش و سیاسیون شهر برای رسیدن به نان و نوایی بیشتر جنگ حیدری نعمتی راه انداختند و عزیز دردانه رشتی ها را به گروگان گرفتند و بلایی بر سر این تیم آوردند که امروز به جز آه و افسوس و حسرت کار دیگری از دست مان بر نیاید به جز آنکه بگوییم ما خیلی وقت پیش هشدار داده بودیم و گوش شنوایی نبود!

این یادداشت به قلم فرشاد کاس نژاد در تاریخ ۲۳ دی ماه ۹۷ در روزهایی که هنوز کار از کار نگذشته بود و امید بقا وجود داشت، در سایت سپیدرود منتشر شده بود که بار دیگر شما را به خواندن ان دعوت می کنیم:

جهت یادآوری – تغییر مالکیت با امید‌ها و ناامیدی های تازه: این بار به سپیدرود رحم کنید!

سپیدرود جانی برای یک بحران تازه ندارد. اگر خیلی زود به نظم برنگردد و درست مدیریت نشود، همه چیز برای بحران های بزرگ تر در این تیم آماده است.

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرودسپیدرود از یک راه طولانی و پردرد به لیگ برتر رسیده، دهه ها را با عشق پشت سر گذاشته و مردانی برای زنده ماندنش جنگیده اند.

بازیکنان بسیاری با عشق برای این تیم دویده اند، سال های سال و با قلب بزرگ. آنها حالا مو سپید کرده اند و گوشه ای نشسته اند به تماشا. بسیاری از آنها حتی دیگر یادشان هم زنده نمی‌شود.

برای موسس این باشگاه شاید سالی یک بار تماشاگران پرده ای بنویسند و یادش را زنده کنند. تمام کسانی که عمرشان را با این تیم گذرانده اند، فراموش شده‌اند.

آنها دنبال نمایشی در فوتبال نبودند، آنها سپیدرود را خانه خود می‌دانستند. حالا هم به یادشان نیاورید اما تیم شان را به این آشفته بازار تبدیل نکنید، هر روز برایش یک مالک نتراشید و هر روز بدهکارتر و گرفتارترش نکنید.

سپیدرود دوباره با تغییر مالکیت مواجه شده و امیدواریم این بار داستان های سالیان اخیر تکرار نشود.

سپیدرود دیگر به روزهایی رسیده بود که ناامید و از پا افتاده به راهش ادامه می داد. بعد از بدعهدی های تن زاده، مالک تیم در فصل گذشته، مالک جدید هم نمی توانست تیم را اداره کند.

نوین، مالک سپیدرود در فصل جاری به تعهدات مالی خود پایبند نبود و چاره ای باقی نگذاشته بود جز پایان همراهی با سپیدرود. رشتی ها در قعر جدول و با نتایجی ناامیدکننده هفته ها را پشت سر می‌گذاشتند و اتفاقی که قابل پیش بینی بود، فقط یک کلمه را به ذهن می رساند: سقوط.

در این گیر و دار متقاضیانی برای خرید امتیاز باشگاه سپیدرود هم وجود داشتند. از شهردار سابق رشت تا چند نفر دیگر. معلوم نبود آنها تن‌زاده ها و نوین های دیگری هستند یا واقعا قصد سرمایه‌گذاری دارند.

خریداران سپیدرود در یک دهه اخیر همواره کسانی بوده‌اند که بدهی های بزرگ به جا گذاشتند و هرگز نتوانستند ساختار حرفه ای برای این باشگاه بسازند.

مدیران غیرحرفه ای از سوی مالکان برای ارکان مختلف باشگاه همیشه برای سپیدرود انتخاب شدند و ناآشنایی عمیق شان با فوتبال و اقتصاد فوتبال نتیجه ای جز بحران مدیریت نداشت.

در چنین حال و روزی پیش قدم شدن علی کریمی برای معرفی یک متقاضی خرید امتیاز باعث شد که اعتمادها جلب شوند. هم اعتماد اداره کل ورزش و جوانان گیلان و هم اعتماد بازیکنان تیم. حضور علی کریمی همراه مالک جدید پدیدآورنده این اعتماد بود.

مالک جدید سپیدرود هنوز به طور رسمی معرفی نشده و پرداخت بیش از ۳ میلیارد تومان از بدهی‌های پیشین شرط شروع کار است. اداره کل ورزش و جوانان گیلان و هیات فوتبال گیلان که در واگذاری های سپیدرود در سالیان اخیر نقش ایفا کرده‌اند، البته هرگز نتوانستند تضمین‌های لازم را از خریداران بگیرند و هر کدام از مالکان مقطعی، دوره‌ای داشتند و آمدند و رفتند و بدهی های سپیدرود را بیشتر و بیشتر کردند.

بیشتر بخوانید:

بررسی شکایت مالک پیشین سپیدرود: لیدر، بازیکن و هیات فوتبال در معرض اتهام

بررسی تغییراتی که در دوره مالکیت جدید رقم خورد

کنکاشی در وضعیت مالکیتی سپیدرود: مالک واقعی سپیدرود کیست؟

نام مالک جدید اما با نام علی کریمی گره خورده و این ناخودآگاه برای علی کریمی مسئولیت‌آور است. علی کریمی شاید مسئولیت حقوقی در قبال عملکرد مالک جدید نداشته باشد اما همراهی‌اش با مالک جدید او را نزد بازیکنان و هواداران مسئول خواهد کرد.

این ماجرا از دو منظر به یک مسئله تبدیل می‌شود. اول اینکه علی کریمی را به عنوان سرمربی گرفتار مسائل مدیریت باشگاه خواهد کرد و دوم اینکه بدعهدی مالک جدید خدشه‌ای به جایگاه علی کریمی در تیم وارد می‌کند.

علی کریمی لابد به گروه جدید سرمایه‌گذار در سپیدرود اطمینان دارد که خود را وارد این کارزار کرده است. اما واقعیت این است که چالش‌های مالی برای هر سرمایه‌گذار خصوصی در فوتبال ایران پیش می‌آید و باورش چندان آسان نیست که یک سرمایه‌گذار در تیمی با ظرفیت فنی و اقتصادی سپیدرود در رشت هرگز با بحران مواجه نشود و همه چیز درست و دقیق پیش برود.

اداره کل ورزش و جوانان گیلان و شهاب مومنی که هربار هنگام واگذاری سپیدرود دوباره مالک این تیم می‌شوند، معلوم نیست این‌بار با چه ساز و کاری سپیدرود را واگذار کرده‌اند. دفعات پیش نیز در روزهای واگذاری همه خبرها خوب بود و همه پول‌ها قرار بود پرداخت شود و دورنما هم روشن تصویر می‌شد اما کمی بعد هیچ چیز سر جای خودش نبود.

این بار اما شاید تجربه های تلخ پیشین کمک کند و واگذاری سپیدرود عاقلانه انجام شود، همان عقل و تدبیری که در تمام سال های اخیر نشانی از آن را در فوتبال رشت ندیده‌ایم.

اگر مالک جدید بتواند فضا و هوای سپیدرود را تغییر دهد و برای باشگاه یک ساختار حرفه ای بسازد و نظم مالی داشته باشد، می توان به آینده امیدوار شد و این از اولین تحرکات مالک جدید و از اولین انتخاب هایش روشن خواهد شد.

سپیدرود به تشکیلاتی تازه با حضور چهره هایی خوشفکر نیاز دارد، به کسانی که بتوانند ویرانه به جا مانده را سامان ببخشند و از سپیدرود نه یک باشگاه، بلکه دست کم یک تیم بسازند، تیمی که شباهتی به ساختارهای لازم برای حضور در لیگ برتر داشته باشد.

اولین تصمیمات سرمایه گذاران جدید در انتخاب پست های کلیدی باشگاه و البته چرخش مالی در ابتدای کار و چگونگی برخورد با قراردادها و بدهی‌های پیشین و تصویر رسانه ای که از خود در آغاز راه می سازند، می تواند ما را به شناخت بیشتری از مالک جدید برساند.

سپیدرود جانی برای یک بحران تازه ندارد.

اگر خیلی زود به نظم برنگردد و درست مدیریت نشود، همه چیز برای بحران های بزرگ‌تر در این تیم آماده است. از منظر دیگر اما سپیدرود برای مالک جدید یک فرصت فوق‌العاده است، چون با نظم مالی و ایجاد ساختار مدیریت می‌تواند خیلی زود ورق را برگرداند.