پرونده ویژه سقوط سپیدرود (۳۵)/ سوال روز؛ بدهی های سپیدرود چه می شود؟

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرودسپیدرود نه در ۲۶ اردی بهشت که از مدت ها پیش از آغاز فصل سقوط کرده بود. از همان زمان که هیات فوتبال و اداره و کل ورزش و سیاسیون شهر برای رسیدن به نان و نوایی بیشتر جنگ حیدری نعمتی راه انداختند و عزیز دردانه رشتی ها را به گروگان گرفتند و بلایی بر سر این تیم آوردند که امروز به جز آه و افسوس و حسرت کار دیگری از دست مان بر نیاید به جز آنکه بگوییم ما خیلی وقت پیش هشدار داده بودیم و گوش شنوایی نبود!

این یادداشت به نقل از روزنامه ایران ورزشی در تاریخ ۸ اسفندماه ۹۷ در روزهایی که هنوز کار از کار نگذشته بود و امید بقا وجود داشت، در سایت سپیدرود منتشر شده بود که بار دیگر شما را به خواندن ان دعوت می کنیم:

سوال روز؛ بدهی های سپیدرود چه می شود؟

در متن نامه خداحافظی علی کریمی از سپیدرود، روشن نیست که نحوه محاسبات مالی مالک مستعفی سپیدرود چه خواهد بود. اداره کل ورزش و جوانان گیلان نیز هرگز توضیح شفافی درباره شکل واگذاری باشگاه سپیدرود به علی کریمی و تضمین‌های این واگذاری منتشر نکرده‌ است.

سپیدرود به عنوان یک تیم لیگ برتری به علی کریمی واگذار شد، کریمی بخشی از بدهی‌های باشگاه را به ارزش ۴ میلیارد تقبل کرد که این مبلغ را با حدود یک و نیم میلیارد و با چک‌های مدت‌دار تسویه کرد که هنوز پرداخت بخشی از آن مبالغ انجام نشده.

البته بدهی های تازه ای در دوره مالکیت کریمی برای باشگاه ایجاد شد که حالا معلوم نیست با چه روشی مالک مستعفی باشگاه آنها را پرداخت خواهد کرد.

مسئله فقط خداحافظی مالک نیست، بلکه مسئله‌ مهم‌تر این است که بدهی‌های به جا مانده چگونه پرداخت خواهد شد. تیم سپیدرود در آستانه سقوط است، بازیکنان بخش زیادی از قرارداد سال جاری را دریافت نکرده‌اند و بازیکنان جدیدی در نیم فصل اضافه شده‌اند.

سپیدرود دو بازیکن خارجی هم در دوره علی کریمی استخدام کرده که پرداخت نشدن مطالبات آنها، می‌تواند پای سپیدرود را به کمیته انضباطی فیفا باز کند و این برای تیمی با شرایط سپیدرود خطرناک است. شفاف نیست که این مبالغ را چه کسی پرداخت خواهد کرد.

نه در متن نامه خداحافظی علی کریمی درباره این مسائل توضیح داده شده و نه اداره کل ورزش و جوانان گیلان درباره این مسائل که آینده سپیدرود را تحت تاثیر قرار می‌دهد، توضیح داده است. آنچه اهمیت دارد، بقای یک باشگاه، آینده‌اش و چالش‌های اقتصادی‌اش است.

علی کریمی رسما از سپیدرود رفت اما سوالات درباره آینده سپیدرود رسما بی‌پاسخ مانده است و معلوم نیست درباره این مسایل چه تصمیمی گرفته خواهد شد. آینده سپیدرود به پاسخ همین سوالات وابسته است، همان‌چه میان این خداحافظی‌ها از یاد می‌رود.