چرا یک تیم می تواند حکومتی باشد؟

فرشاد کاس‌نژاد

اتهام تیم حکومتی را بی‌شک طرفدار ملوان و داماش و سپیدرود و نساجی می توانند به پرسپولیس و هر تیم حکومتی و دولتی دیگری بچسبانند. دولت حق ندارد با تبعیض به فوتبال کمک کند.

وب سایت فرهنگی ورزشیسپیدرود ۱- این اتهام نه توهم هوادار تیم های رقیب است و نه بدرفتاری مجازی. تا روزی که دولت یا حاکمیت در فوتبال ایران نقش مالک تیم ها را ایفا می کند، هر تیمی که صاحب فرصت های بزرگ برای موفقیت باشد، با برچسب تیم حکومتی مواجه می‌شود. جای گله نیست.

۲- فوتبال دولتی در دوره هایی که جامعه ملتهب و بدبین و خسته است، تلقی مهندسی بازی ها را نه به حرف های بهانه جویانه یک مربی بلکه به یک باور عمومی تبدیل می کند. دسته های بازنده دچار این باور می شوند که پشت پرده تصمیم می گیرند و روی پرده اجرا می‌کنند.

۳- سپاهان نمی‌تواند با بودجه های نجومی دولتی در دو دهه اخیر به این فضا معترض باشد، اما اگر طرفدار یک تیم بی‌پول در یک شهر باشید، آن‌وقت رفتار تبعیض‌آمیز در فوتبال دولتی بیشتر نفرت برانگیز است. تیم های زیبا و جذابی هستند که از سفره‌ی زشت و کج سلیقه فوتبال دولتی سهمی ندارند.

۴- اتهام تیم حکومتی نباید از سوی طرفداران استقلال به پرسپولیس بچسبد اما اتهام تیم حکومتی را بی‌شک طرفدار ملوان و داماش و سپیدرود و نساجی می توانند به پرسپولیس و هر تیم حکومتی و دولتی دیگری بچسبانند. دولت حق ندارد با تبعیض به فوتبال کمک کند.

۵- سپاهان و ذوب‌آهن تیم های کم تماشاگری بودند، بعدها با ثروت و افتخار جذاب شدند. پیکان و سایپا که یک عمر نتوانستند تماشاگری را مجذوب تیمداری مضحک خود کنند. دولت هر سال چند ده میلیارد خرج پیکان و سایپا می‌کند اما در گیلان، ملوان و سپیدرود و داماش لنگ صد میلیون هستند.

۶- تیم حکومتی فقط پرسپولیس با خیل تماشاگرانش نیست. تیم حکومتی پیکان و سایپاست که بدون یک تماشاگر، بودجه های آنچنانی دارند و چند دهه با پول مردم برای سکوهای خالی بازی کرده‌اند.

۷- فوتبال دولتی بی معناست. در این ساختار، تلقی حکومتی بودن یک تیم احمقانه نیست. مالکیت مشترک استقلال و پرسپولیس، بودجه‌های کلان برای پیکان و سایپای بی تماشاگر، سرازیر کردن ثروت در فوتبال اصفهان و فقر در تیم‌های کوچک و پرتماشاگر در شهرهای دیگر، نشان تبعیض و یک تصمیم‌ آلوده است.

۸- چه کسی در دولت تصمیم می‌گیرد که استانداری گیلان به داماش – فینالیست جام حذفی- صد میلیون کمک نکند، اما در اصفهان حرف از بودجه صد میلیاردی مطرح باشد. این یعنی تبعیض. تیم حکومتی از دل این تبعیض می تواند ساخته شود. به شکل گیری جریانی که یک تیم را حکومتی جلوه می‌دهد، بی‌باور نباشیم.