پرونده ویژه سقوط سپیدرود (۵۱)/ امیدی به بهبود اوضاع سپیدرود رشت نیست

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرودسپیدرود نه در ۲۶ اردی بهشت که از مدت ها پیش از آغاز فصل سقوط کرده بود. از همان زمان که هیات فوتبال و اداره و کل ورزش و سیاسیون شهر برای رسیدن به نان و نوایی بیشتر جنگ حیدری نعمتی راه انداختند و عزیز دردانه رشتی ها را به گروگان گرفتند و بلایی بر سر این تیم آوردند که امروز به جز آه و افسوس و حسرت کار دیگری از دست مان بر نیاید به جز آنکه بگوییم ما خیلی وقت پیش هشدار داده بودیم و گوش شنوایی نبود!

این یادداشت به نقل از خبرگزاری تسنیم در تاریخ ۱۱ خرداد ماه ۹۷ پس از وقوع فاجعه سقوط، در سایت سپیدرود منتشر شده بود که بار دیگر شما را به خواندن ان دعوت می کنیم:

تسنیم بررسی می‌کند: امیدی به بهبود اوضاع سپیدرود رشت نیست

تیم فوتبال سپیدرود رشت از لیگ برتر به دسته اول سقوط کرد و این روزها حال و روز خوشی ندارد اما مقصران و تصمیم‌گیران امر همچنان منفعل هستند.

به گزارش سایت سپیدرود و به نقل از خبرگزاری تسنیم، بارها گفته شد که سقوط سپیدرود رشت بر کاهش سرمایه اجتماعی، غرور و نشاط و پرستیژ اجتماعی، سرمایه‌گذاری اقتصادی، گردشگری، سیاسی و امنیتی استان گیلان تاثیر منفی خواهد داشت و این که چرا از چنین سرمایه مهمی حمایت و حفاظت نشد، جای تعجب دارد.

در این میان ابتدا باید از آدم‌های موقت، مالک و مدیرعامل موقت که هرگز نقشی جز تهیه بلیط قسطی سفرهای بیرون از خانه، اجاره مسافرخانه سه ستاره در سفرها و پست‌های تملق آمیز از عوامل سقوط اصلی سپیدرود و تهیه آب معدنی نداشتند، نام برده شود.

دعوای حقوقی و مالکیتی ابتدای فصل بین تن‌زاده و هیئت فوتبال و اداره کل ورزش و جوانان گیلان و مداخله برخی از سیاسیون و واگذاری امتیاز باشگاه به نوین و تشکیل دو تیم همزمان و از دست رفتن فرصت‌های آماده‌سازی تیم از دیگر عوامل مهم این سقوط به‌شمار می‌رود.

در این مورد باید پرسید که چه کسی امتیاز سپیدرود را با تبلیغات پر حجم رسانه‌ای به تن‌زاده داد و چرا کمتر از ۴ ماه و با وجود هزینه‌های فراوانی که او برای باشگاه و به‌ویژه علی کریمی و همکارانش انجام داد، بدون دلیل موجهی اجازه ادامه فعالیت به او داده نشد؟

چرا تن‌زاده خلع ید شد و امتیاز باشگاه به کسی داده شد که نه توانایی مالی داشت و نه تجربه ورزشی و به ناچار کمتر از ۲ ماه خلع ید شد و آیا روند بازی‌های به اصطلاح حقوقی اداره کل ورزش و هیئت فوتبال گیلان و سیاسیون فرصت‌طلب، منتهی به حذف تن‌زاده، آوردن نوین و در نهایت کریمی نشده است؟

آیا از منظر قانونی و حقوقی، مسئول واگذاری امتیاز باشگاه به تن‌زاده، نوین و علی کریمی جز اداره کل ورزش و جوانان و هیئت فوتبال بود و چرا امتیاز باشگاهی که به تن‌زاده و نوین داده شد با اینکه ۵.۸ میلیارد تومان اعلام شد، با نصف این قیمت به علی کریمی واگذار شد!؟

پاسخ مقصران به دستگاه‌های نظارتی، رسانه‌ها و هواداران سپیدرود رشت چیست و چرا نمی‌گویید، هم با قیمت نصف امتیاز باشگاه را به علی کریمی دادید و هم این که متعهد به پرداخت نیم دیگر آن شدید و مهم‌تر این‌که در آستانه محکومیت به پرداخت چند میلیارد خسارت به تن‌زاده هستید؟

آیا این دوستان می‌دانند که با پست‌های بی‌مایه مدیر موقت و یا اهانت‌های لیدرهای اجاره‌ای و تحریک آنان به توهین و ضرب و شتم دیگران، این مشکلات بنیادی حل نمی‌شود و اصولاً چرا باید هزینه سوءمدیریت اداره کل ورزش و هیئت فوتبال گیلان را فوتبال شهری به نام رشت بپردازد؟

برای مشخص شدن عاملان و کارگزاران وضعیت کنونی سپیدرود رشت نباید دنبال دشمن نامرئی بود و اگر چند ماه به گذشته برگردیم و اخبار جلسات پی در پی و مصاحبه‌های مکرر و تصمیماتی سراسر اشتباه را دنبال کنیم همه چیز روشن می‌شود.

بدون هیچ تردیدی اگر قرار است مشکلات سپیدرود رشت و فوتبال گیلان حل شود هیچ راهی جز تغییر سیستم فشل و ناکارآمد و در عین حال پرمدعای موجود در مدیریت فوتبال گیلان وجود ندارد.

سیستم فوتبال گیلان در حال حاضر بدون هدف‌گذاری، سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی درست و منطقی و بسیار پر هزینه و گران اداره می‌شود و در امور باشگاه های خصوصی بسیار مداخله‌گر است و افتخاری جز سقوط داماش گیلان و ملوان انزلی و اینک سپیدرود رشت ندارد.

مادامی که در چرخه مدیریت فوتبال گیلان تحولی صورت نگیرد و روح تازه‌ای در کالبد مرده آن دمیده نشود، وضعیت کنونی تداوم خواهد داشت و فوتبال گیلان به سیر قهقرایی خود ادامه خواهد داد.

چنان که گفته شد سپیدرود تحت تاثیر مسائل مختلف، پس از سقوط به شدت در کانون حاشیه قرار گرفته است و این حواشی توان فکری و فنی و مدیریتی تیم را گرفته و مهم‌تر این که به اعتبار و منزلت اجتماعی آن آسیب فراوانی زده است.

برای جلوگیری از نابودی سپیدرود و حل مشکلات آن اگر همین امروز هم اقدام شود خیلی دیر است و متاسفانه با اخبار ناامیدکننده‌ای که از سوی تصمیم‌گیران در اداره کل ورزش و جوانان گیلان به گوش می‌رسد، امید به بهبود اوضاع نمی‌رود.