بررسی تیم‌های لیگ برتری: سپیدرود؛ سه مالک، سه سرمربی!

ایران ورزشی

وب سایت فرهنگی ورزشیسپیدرودبدون شک پرداختن به تمام اتفاقات تیم سپیدرود به صفحات بیشتری نیاز دارد؛ تیمی که به‌دلایل بسیار زیاد نتوانست سهمیه‌اش را در لیگ برتر حفظ کند؛ تیمی که در هر شرایط هوادارانش را کنار خود می دید.

با همه مشکلاتی که این تیم داشت و اتفاقاتی که برایش در طول فصل رخ داد و با وجود امتیازهای زیادی که نفت مسجدسلیمان از دست داد، دو سه امتیاز برای بقا کم آورد. سپیدرود این ظرفیت را دارد که خیلی زود دوباره به سطح اول فوتبال کشور برگردد.

هنوز فصل شروع نشده بود مالکیت این تیم مهم‌ترین موضوع و دغدغه هواداران بود. تعدادی از بازیکنان زیر نظر علی نظرمحمدی با مالکیت تن‌زاده تمرین می‌کردند و تعداد بیشتری از بازیکنان هم با نوین قرارداد بستند و تمرینات‌شان را زیر نظر خداداد عزیزی پیگیری می‌کردند.

سرانجام برنده این دعوا نوین شد و آنها با کادر فنی‌شان وارد مسابقات شدند، اما عمر مربیگری خداداد عزیزی هم در سپیدرود بسیار کوتاه بود. بعد از باخت سنگین به سپاهان و درگیری او با تعدادی از هواداران این مربی برای آخرین بازی با تیمش به تبریز رفت و با تساوی مقابل ماشین‌سازی به تهران برگشت و دیگر رشت نرفت.

در حالی که وضعیت مالکیت تیم در بلاتکلیفی بود مسوولان هیات فوتبال و اداره کل مذاکراتی را با علی کریمی داشتند و این مربی که فصل قبل سپیدرود را در لیگ حفظ کرده بود به‌عنوان مالک و سرمربی به رشت برگشت، اما کریمی قبل از بازی برگشت با ماشین‌سازی مسوولان اداره کل را در جریان واگذاری مالکیت قرار داد و در نهایت هم بعد از بازی با پدیده از این تیم جدا شد.

این‌بار نوبت مالکیت بیات رسید و او نادر دست‌نشان را به‌عنوان سرمربی برای ۱۰ بازی پایانی انتخاب کرد.

حذف مقابل پرسپولیس

سپیدرود در نخستین بازی جام حذفی که نخستین حضور علی کریمی هم روی نیمکت در بازگشت مجدد بود به انزلی رفت و در یک بازی فوق‌العاده حساس روبه‌روی ملوان قرار گرفت.

سپیدرود این تیم را با تک‌گل محمد غلامی از روی نقطه پنالتی شکست داد و حریف پرسپولیس در مرحله بعد شد. این بازی به میزبانی سپیدرود بود و در حالی که بازی دقایق پایانی‌اش را سپری می‌کرد سعید کریمی دروازه میزبان را باز کرد.

ناکام مقابل چهار تیم

تیم سپیدرود در هشت بازی مقابل تیم‌های پرسپولیس، استقلال، پدیده و سپاهان شکست خورد اما در عوض در هشت بازی با تیم‌های ماشین‌سازی تبریز، نفت آبادان، ذوب‌آهن و پارس‌جنوبی جم شکست نخورد. آنها بیشترین امتیازشان را از همین پارس جم گرفتند؛ یعنی چهار امتیاز در دو بازی.

تیم مربیان اخراجی

سپیدرود شاید از معدود تیم‌هایی باشد که تعداد مربیان اخراجی‌اش در جریان بازی از بازیکنانش بیشتر است. طبق آمار فقط سه بازیکن اخراجی در ۳۰ هفته داشتند اما در عوض هفت مربی آنها از سوی داور به بیرون زمین هدایت شدند.

سهیل حق‌شناس و خداداد عزیزی در هفته دوم بازی با سپاهان، آرمین بیابانی مربی و آنالیزور تیم در بازی یازدهم با پارس جم، محسن سیدی مربی دروازه‌بان‌ها در هفته نوزدهم و بازی با پدیده، حامد طباطبایی و نادر دست‌نشان در بازی برگشت با نفت مسجدسلیمان و مازیار ربیعی‌فر مربی تیم در بازی هفته بیست‌و‌نهم با نساجی اخراج شدند.

بایرامی موثرترین بازیکن

در فصل هجدهم ۳۹ بازیکن برای سپیدرود به میدان رفتند که دو بازیکن این تیم خارجی بودند. در میان آنها مهرداد بایرامی با ۱۸۷۹ دقیقه بازی و زدن شش گل و چهار پاس گل موثرترین بازیکن تیمش بود. محمد غلامی هم با ۱۴۱۱دقیقه بازی و چهارگل و یک پاس گل بعد از او قرار دارد.

ضعیف‌ترین خط دفاعی لیگ

تیم سپیدرود با دریافت ۵۳ گل ضعیف‌ترین خط دفاعی را به خود اختصاص داد. آنها به‌طور میانگین در هر بازی ۷/۱ گل دریافت کرده‌اند. این تیم در پنج بازی با نفت آبادان، ذوب‌آهن (رفت و برگشت)، پارس جم و فولاد خوزستان دروازه اش بسته ماند.

نحوه بیشترین گل‌های زده:

شوت: ۷تا، پنالتی: ۵تا

نحوه بیشترین گل‌های خورده:

پاس در عمق: ۱۵تا، ارسال از سمت چپ: ۱۳تا، شوت: ۱۲تا

تعداد گل‌های زده در دقایق اضافه نیمه اول: –

تعداد گل‌های زده در دقایق اضافه نیمه دوم: ۳تا

تعداد گل‌های دریافتی در دقایق اضافه نیمه اول: یک گل

تعداد گل‌های دریافتی در دقایق اضافه نیمه دوم: ۴تا

تعداد تماشاگران بازی‌های خانگی: ۱۱۱۰۰۰نفر

برای تماشای ۱۵ بازی خانگی تیم سپیدرود حدود ۱۱۱۰۰۰ نفر به ورزشگاه سردار جنگل رفتند که به‌طور میانگین ۷۴۰۰ نفر برای هر مسابقه می‌شود.

داوران بازی‌های خانگی:

علیرضا فغانی (۳)، زاهدی‌فرد (۲)، سیدمهدی سیدعلی، زرگر، ناظمی، مهدوی، عرب‌براقی، کرمانشاهی، سعید رحیمی‌مقدم، اصلانی و وحید کاظمی

کمک‌داوران بازی‌های خانگی:

شاهین، مغروری، سلطانی (۳)، علی‌نژادیان، غلامزاده، مدیرروستا (۲)، حجتی، عظیم‌پور، نجفی، ابوالفضلی، مبشر، عیوض‌‌محمدی، دودانگه، داودزاده، حاج‌محمدی، پورمتقی، کنعانی‌زادگان، رضا سخندان، نوری، الوندی و مداح