وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

بررسی پروتکل وزارت بهداشت برای آغاز لیگ های فوتبال

وب سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرودبا صدور مجوزهای لازم برای شروع دوباره مسابقات فوتبال در ایران وزارت بهداشت و درمان قصد دارد موارد بهداشتی سختگیرانه ای را در لیگ برتر اجرا کند تا از ابتلای افراد شاغل در فوتبال به ویروس کرونا جلوگیری کنند.

به گزارش سایت سپیدرود، در این خصوص پروتکل بهداشتی سفت و سختی را تنظیم کرده و در اختیار مسئولان سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال قرار دادند و در زیر چند مورد جنجالی این پروتکل را بررسی خواهیم کرد:

هر تیمی ۵ کرونایی داشته باشد، معلق می شود!

یکی از مواردی که در این پروتکل سختگیرانه به آن اشاره شده احتمال کنار گذاشتن تیم ها از لیگ برتر در صورت مشاهده موارد مشکوک است. در این بخش آمده: «درصورت وجود بیش از پنج نفر با علائم مثبت یا مثبت شدن تست های تشخیصی مبنی بر ابتلای فرد، فعالیت تیم مربوطه تا زمان بهبود مبتلایان و کسب گواهی سلامت، معلق خواهد شد.»

طبق اعلام مسئولان وزارت بهداشت و سازمان لیگ حداقل قبل از شروع تمرینات و قبل از آغاز مسابقات اعضای همه تیمها باید تست کرونا بدهند و این مساله ممکن است در آینده بازهم انجام شود. از این رو احتمال دارد در این تست های دوره ای افرادی با علائم مشکوک به کرونا یا ابتلای قطعی به این ویروس مشاهده شوند که وزارت بهداشت تمهید جالبی در نظر گرفته است.

بر این اساس اگر در زمان آمدن جواب تست های کرونا مشخص شود ۵ عضو یک تیم لیگ برتری تست شان مثبت است، فعالیت های آن تیم معلق می شود و دیگر حق حضور در لیگ برتر را نخواهد داشت.

بی تردید اگر تیمی در آینده از ادامه حضور در لیگ برتر محروم شود و به ناچار آن را از لیگ کنار بگذارند، جدول مسابقات بار دیگر دچار تغییرات عجیبی می شود و یک بحران جدید به وجود می آید. همین حالا هم باشگاه های زیادی مخالف برگزاری لیگ برتر هستند و حال فرض کنید به خاطر ابتلا به کرونا یک یا چند تیم هم از مسابقات کنار گذاشته شوند و آن وقت بازهم شاهد اتفاقات عجیبی خواهیم بود.

از سوی دیگر با توجه به اینکه تا قبل از شروع مسابقات دو دوره تست کرونا انجام می شود این احتمال وجود دارد که در تیم ها موارد ابتلا به کرونا مشاهده شود وحتی برخی تیم ها نتوانند وارد بازی ها شوند که این مساله نیز خود دردسرهای زیادی خواهد داشت.

حضور خبرنگاران در بازی های لیگ محدود شد

بر اساس پروتکل بهداشتی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت برای مسابقات لیگ برتر حضور خبرنگاران و عکاسان محدود شده است. بر این اساس برای هر بازی فوتبال فقط ۱۰ خبرنگار و  ۱۰ عکاس می توانند در ورزشگاه حضور یابند.

جایگاه خبرنگاران ورزشگاه ها باید طوری مجهز شود که خبرنگاران با فاصله اجتماعی مناسب مستقر باشند. همچنین عکاسان هم در کنار زمین حداقل باید یک متر از یکدیگر فاصله  داشته باشند.

خبرنگاران و عکاسانی که برای پوشش مسابقات به ورزشگاه می روند باید مجهز با ماسک و دستکش باشند و موارد بهداشتی را رعایت کنند.

بازیکنان ذخیره لیگ برتر روی نیمکت نمی نشینند!

با توجه به قوانینی که وزارت بهداشت ودرمان برای تیم های لیگ برتری در نظر گرفته، در جریان بازی های لیگ برتر افراد حداقل باید با فاصله یک متری روی نیمکت بنشینند و برای رعایت درست این فاصله گذاری فضا برای نشستن روی نیمکت تیم ها کم می شود.

بر این اساس سرپرست، سرمربی، یک مربی، مربی دروازه بان ها، یک امدادگر، یک پزشک  ویک تدارکات در طول مسابقات لیگ برتر روی نیمکت بنشینند و حتی جای نشستن بازیکنان ذخیره هم تغییر می کند.

با توجه به برگزاری بازی ها بدون حضور تماشاگر قرار بر این شده که بازیکنان ذخیره تیم ها به روی سکوها بروند و در نزدیک ترین فاصله به نیمکت بنشینند و تماشاگر مسابقه شوند. از این رو بازیکنان ذخیره تیم ها نیز باید فاصله اجتماعی را روی سکوها رعایت کنند.

ناظران مسابقات مامور هستند تا فاصله گذاری اجتماعی میان نیمکت نشینان و بازیکنان ذخیره را رعایت کنند و تذکرات لازم را بدهند.

از اتوبوس استفاده نکنید

مسئولان وزارت بهداشت به تیم های لیگ برتری توصیه کردند حدالامکان از اتوبوس برای جابه جایی استفاده نکنند.

باشگاه های فوتبال برای جابه جایی اعضای تیم خود به محل تمرین و همچنین ورزشگاه محل مسابقات معمولا از اتوبوس استفاده می کنند اما حالا در آستانه شروع دوباره مسابقات و با توجه به شیوع ویروس کرونا وزارت بهداشت از باشگاه ها خواسته اگر می توانند اتوبوس را حذف کنند.

در پروتکل بهداشتی مسابقات لیگ برتر به تیم ها توصیه شده تا حد امکان برای جابه جایی به محل تمرین و مسابقات از خودروهای شخصی استفاده کنند و اگر اصرار به استفاده از اتوبوس دارند، حداقل دو اتوبوس در اختیار داشته باشند تا در هر ردیف یک نفر بنشیند و فاصله اجتماعی حفظ شود.

در این پروتکل آمده که استفاده از اتوبوس به شرطی که در هر ردیف یک نفر و به صورت ضربدری بنشینند و حداکثر یک سوم یا یک چهارم ظرفیت آن استفاده شود، مشکلی ندارد.

همچنین از تیم هایی که از اتوبوس استفاده می کنند خواسته شده راننده شان را به سازمان لیگ معرفی کنند و همچنین نتایج تست کرونای آن راننده نیز مشخص و اعلام شود.

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.