وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

بلبشوی عجیب در پرونده استقلال و فولاد خوزستان؛ شاهکاری جدید در فوتبال ایران

وب سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود – پرونده شکایت سپیدرود از محمد بلبلی و بسته شدن پنجره نقل و انتقالات فولاد خوزستان کمی پیچیده شده است. حالا با پیگیری های سعید آذری و درخواست فرجام خواهی از دادگاه حکمیت ورزش ، ممکن است ورق به سود فولاد برگردد.

به گزارش سایت سپیدرود و به نقل از پارس فوتبال، مطابق نامه ای که دادگاه CAS به سالواتوره چیواله، وکیل ایتالیایی باشگاه فولاد خوزستان فرستاده، طرفین شکایت این باشگاه در مهلت قانونی هیچ دفاعیه ای به دادگاه CAS نفرستاده اند. با این حساب به احتمال فراوان پنجره نقل و انتقالات فولاد باز می شود.

پنجره نقل و انتقالات باشگاه فولاد خوزستان به دلیل پرونده محمد بلبلی و با رای فدراسیون فوتبال ایران بسته شد. باشگاه فولاد برای باز شدن پنجره نقل و انتقالاتی اش به دادگاه حکمیت ورزش شکایت کرد و حالا از شکایتش در اوج آشفتگی فدراسیون، پاسخ مثبت می گیرد.

شهریور امسال (۱۳۹۹) بود که در ادامه رسیدگی به پرونده شکایت سپیدرود از بلبلی و فولاد، کمیته استیناف فدراسیون فوتبال حکم به بسته شدن دو پنجره نقل و انتقالاتی فولاد خوزستان داد.

همچنین فولاد به پرداخت ۵۰ میلیون تومان غرامت به سپیدرود محکوم شد. با اعتراض فولاد پنجره نقل و انتقالاتی باشگاه موقتا باز شد اما این رای موقتی سعید آذری را راضی نکرد.

او با پرداخت ۲۲ هزار فرانک سوییس، پرونده را به دادگاه CAS برد و فرجام خواهی کرد. فرجام خواهی او با سکوت باشگاه استقلال و فدراسیون فوتبال ایران، موفقیت آمیز بود.

وکیل باشگاه فولاد خوزستان در مکاتبه با دادگاه CAS از آن ها خواست اگر استقلال یا فدراسیون پاسخی به شکایت این باشگاه دادند، دادگاه فولاد را از پاسخ آن ها مطلع کند.

همانطور که سعید آذری انتظار داشت، آشفته بازار فدراسیون فوتبال و باشگاه استقلال باعث شد آن ها هیچ دفاعیه ای برای CAS نفرستند. به نوعی مدیر فولاد از این آشفته بازار به نفع خود استفاده کرد. با این تفاسیر و بی جواب ماندن شکایت فولاد از سوی فدراسیون و استقلال، CAS حکم را به سود فولاد صادر می کند.

در نامه دادگاه CAS آمده است:

“آقایان محترم

ضمن تایید درخواست نامه فرجام خواهی امروزتان، یک نسخه کپی از آن به پرونده ضمیمه می شود. به باشگاه فرجام خواه [فولاد خوزستان]، اطلاع داده می شود تیمی که می بایست پاسخگو باشد [استقلال تهران]، هیچ پرونده پاسخگویی در خصوص درخواست اقدام موقت [باز شدن پنجره نقل و انتقالاتی فولاد] به ما ارائه نکرده اند. لطفا توجه داشته باشید که یک دستور اقدام موقت از سوی رییس بخش تجدید نظر یا معاون او، صادر خواهد شد. همچنین تیم پاسخگو [استقلال] تا زمان صدور نامه من در تاریخ ۱۵ دسامبر ۲۰۲۰ ، هیچ پرونده پاسخی به دادگاه تجدید نظر ارائه نکرده است.

با توجه به بند ۵۵، در صورتی که تا تاریخ مقرر استقلال پاسخی ارائه ندهد، هیئت داوری با توجه به وضعیت موجود، رای خود را اعلام خواهد کرد. من در صورت درخواست اطلاعات بیشتر، در دسترس طرفین هستم. با تمام احترام، فابین کانیو، مشاور دادگاه حکمیت ورزش”

همچنین فولاد نیز اینگونه پاسخ CAS را داد:

“آقای کانیوی عزیز

با ارجاع به نامه های شما در تاریخ های ۱۵ و ۲۱ دسامبر ۲۰۲۰، شما مهلتی بیست روزه به تیم پاسخگو [استقلال] دادید تا پاسخ خود به شکایت تیم فرجام خواه [فولاد خوزستان]، نهادهای مربوطه و به خصوص درخواست اقدام موقت [باز شدن پنجره نقل و انتقالاتی فولاد]، ارائه دهند.

با توجه به این که باشگاه پاسخگو باید تاکنون پاسخ خود را ارائه می داده و پنجره نقل و انتقالات در ایران روز چهارم فوریه ۲۰۲۱ باز می شود، تیم فرجام خواه [فولاد] سریعا به یک حکم از سوی دادگاه حکمیت ورزش جهت داشتن اجازه درخواست اقدام موقت در پنجره نقل و انتقالات نیاز دارد. ما با تمام احترام، از دادگاه حکمیت ورزش درخواست داریم به محض ارائه پاسخ تیم پاسخگو، آن ها را در اختیار خواهان قرار دهد تا پرونده به مرور مراحل آتی خود را طی کند.

بابت این که به نامه ما توجه می کنید متشکریم و مهم تر از آن، در خصوص خواستن هرگونه اطلاعات بیشتر، ما در دسترس شما هستیم. با تمام احترام، سالواتوره چیواله (وکیل باشگاه فولاد)”

البته طبیعی بود که استقلال این نامه را پیگیری نکند چرا که آن ها در ماجرای بسته شدن پنجره نقل و انتقالات فولاد ذی نفع نیستند. سپیدرود هم اصلا ساختاری ندارد که بخواهد پاسخگوی دادگاه عالی حکمیت ورزش باشد. بلبلی هم حالا دوران محرومیتش را پشت سر گذاشته و قطعا سرش برای یک دردسر دوباره درد نمی کند اما پرسش اینجاست که فدراسیون چرا پاسخی به شکایت فولاد نداد؟

فرض اول می گوید فدراسیون پی برده بود حکم اشتباهی صادر کرده و پنجره فولاد نباید بسته می شد. اگر چنین باشد باید پرسید چرا یک حکم اشتباه این مقدار خرج روی دست فوتبال ما گذاشته است؟ ۲۲ هزار فرانک سوییس مبلغ کمی نیست.

اگر فدراسیون چون حکم اشتباه داده، عامدانه شکایت فولاد را بی جواب گذاشته تا پنجره نقل و انتقالاتی این تیم باز شود، چه نیازی به دادگاه CAS بود. با فرجام خواهی در ایران و بدون به میان کشیدن دادگاه بین المللی هم امکان شکستن حکم بود.

فرض دوم می گوید فدراسیون فوتبال حکم درستی در رابطه با این پرونده صادر کرده و بسته شدن پنجره فولاد مطابق قوانین بود. در این صورت علامت سوال دیگری پیش روی ما قرار می گیرد.

فدراسیون فوتبال چرا از حکمش دفاع نکرد؟ آیا آن ها نامه CAS را دیده اند اما پیگیری نکرده اند؟ یا اصلا مسئولان فدراسیون فوتبال این نامه را ندیده اند. با مسائلی که در باشگاه استقلال شاهدش هستیم، شکی نداریم که پرونده بلبلی و فولاد برای کسی مهم نبوده است.

اما این موضوع برای فدراسیون هم بی اهمیت بود؟ روزی که فولاد پرونده را به دادگاه CAS برد، رسانه ها متوجه نیت سعید آذری شدند و نوشتند احتمالا هدف مدیرعامل فولاد این است که از آشفتگی فدراسیون، استقلال و سپیدرود استفاده کند و حکم را در دادگاه حکمیت بشکند.

چرا که معمولا دادگاه CAS وقتی طرف های یک شکایت از مهلت خود برای پاسخگویی استفاده نمی کنند، مطابق خواسته شاکی رای صادر می کند. رسانه ها متوجه برنامه فولاد شدند اما در فدراسیون انگار کارهای واجب تری وجود داشت.

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.