وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

توهین روزنامه خبرورزشی به مردم گیلان!

گیل خبر/ علی رضا رهنما

روزنامه خبرورزشی یادداشتی غیرمنصفانه و بی ادبانه نسبت به مردم گیلان منتشر کرده است. پیش از این نیز یکی از ستون نویس های کم سواد و بی مایه این روزنامه که متاسفانه اصلیتی گیلانی دارد و سال هاست که از یک ستون نویس ساده نتوانسته ترقی کند و درجا می زند، بارها برعلیه سپیدرود سیاه نمایی کرده است.

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – در قسمتی از یادداشت آمده است: «فوتبالی که مدعی حضور خانم ها در ورزشگاه است باید بداند این ادعا، یک غلط اضافی است!» به نظر می رسد نویسنده مطلب در اداره ممیزی شکلی خدمت می کند که گویا تنها به حذف «غلط های اضافه» علاقه مند است.

به دنبال برگزاری دربی گیلان بین تیمهای ملوان و سپیدرود یادداشتی  با عنوان «پیشنهاد به فدراسیون فوتبال؛ محرومیت گیلان از برگزاری دربی» در روزنامه خبرورزشی منتشر شد که  اگر نخواهیم برداشت هدف دار از آن داشته باشیم باید بگوییم غیر منصفانه و بی ادبانه بود.

بعضی اتفاقات دربی گیلان در منظر هیچ ورزش دوستی قابل قبول نیست و قطعا از نگاه فدراسیون فوتبال و مسئولان ورزشی در گیلان نیز پوشیده نیست. اما چرا باید دومین دربی مهم کشور را لایق محرومیت دانست و با لفظ «بی لیاقت» از مردم رشت و انزلی یاد کرد، در حالیکه در برگزاری دربی های دیگر نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا (به ندرت) شاهد چنین اتفاقات نا خوش آیند و به دور از روحیه ی ورزشی نیز هستیم!

مشخص است که نویسندگان این مطلب حتی یک بار نیز به تماشای مسابقه ای در گیلان حضور نداشتند وگرنه مشخص بود که چنین حکمی به غایت مضحک را برای فدراسیون فوتبال صادر نمی کردند. چنین حکمی جز بریدن سر دو تیم ریشه دار گیلان و منزوی ساختن و به حاشیه بردن آنها چه دست آوردی خواهد داشت!

ایجاد فضای اینچنینی و تفرقه افکنی به جای حل و فصل و جلوگیری از تکرار این اتفاق ها چه معنایی دارد و چه هدفی را دنبال می کند؟

در قسمتی از یادداشت آمده است: «فوتبالی که مدعی حضور خانم ها در ورزشگاه است باید بداند این ادعا، یک غلط اضافی است!» به نظر می رسد نویسنده مطلب در اداره ممیزی شکلی خدمت می کند که گویا تنها به حذف «غلط های اضافه» علاقه مند است.

مگر به خاطر تماشاگران گیلان حضور زنان در ورزشگاه ها ممنوع اعلام شده است؟ اگر ورزشگاه های دیگر خوب است پس فرمان محرومیت صرف تماشاگران گیلان از کجا امده است؟

البته می دانیم مخالفت با حضور زنان در ورزشگاه ها از یک طیف فکری و ایدئولوژیک خاص بر آمده و در چنین بازی هایی خلاصه نمیشود. هیچگاه تلاشی هم برای ایجاد فرهنگ برابر و فضای امن برای حضور خانواده ها و زنان در ورزشگاه ها نشده بلکه عدم توجه به این فرهنگ سازی که در تمام دنیا مرسوم بوده و نتیجه مطلوب داشته است تنها دست آویزی برای حذف زنان در ورزشگاه ها بوده است.

با این حال برای شما چه فرقی می کند در ورزشگا ها چه وضعی حاکم است وقتی نه دوست دارید و نه تلاش می کنید که پای خانواده ها به ورزشگاه ها باز شود تا همه از فوتبالی سالم لذت ببرند.

باید یادآور شد نقدی در این ابعاد حتی در دربی های سرخابی های پایتخت که برخی از آن رقابت ها به رینگ بوکس و تاتامی ورزش های رزمی بدل می شد نیز دیده نشد و کسی خواستار لغو برگزاری دربی در تهران و انجام آن در شهری دیکر برای تنبیه شهروندان پایتخت یا بی لیاقت خواندن مردم تهران نشد پس چطور به خودتان اجازه می دهید مردم گیلان را اینگونه خطاب کنید!

نگاه از بالا به پایین و نوع تبعیضی که در این مطلب در خبر ورزشی می خوانیم نه تنها درخور شهروندان گیلانی نیست بلکه باید به نویسنده آن یادآور شد که برای اظهار نظر های این چنینی نیازمند تحقیق و بررسی بیشتر در درک فهم و فرهنگ غنی گیلان است و بی لیاقت خواندن مردمان گیلان تنها جایگاه قلم نویسنده را در رسانه ها هویدا می سازد.

بی لیاقت کسانی هستند که با چنین پتاسنیل های بی بدیل و سرمایه های مردمی در حال دوشیدن ورزش پر طرفدار فوتبال در کشورهستند و برای اهداف مختلف پشت پرده خود چنگ نشانت می دهند و از چنین آب گل آلودی برای رسیدن به آنچه کمین کرده اند سوء استفاده ابزاری می کنند.

فوتبال گیلان که از مالکیت دولتی و سوبسیدهای تیمهای تهرانی محروم است و وزیر وکیل برای حضور بازیکنانش دست به کار نمی شوند. تنها چیزی که این فوتبال را زنده کرده همین  تماشاگران هستند که همان را می خواهند بگیرند.

کاش یک روزنامه ای از این  پایتخت برای ما درخواست می کرد که به جای محرومیت، یک استادیوم استاندارد و یا یک اسپانسر مناسب تهیه شود. نه آن که تنها فکر محروم کردن یک استان محروم باشد.

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه ارسال شده است

 • اشکان غایبی ساسانی گفت:

  گیلانی های ارجمتد و با شرف
  از خرید روزنامه خبر ورزشی به شدت اجتناب کنید و پولی را که بابت این روزنامه می خواهید پرداخت کنید به نیازمندان بدهید

 • گیله مرد گفت:

  امان پنج نفریم که جه کوچصفهان اموندریم تهران.امان پنج نفر لنگیان پنجاه هزار نفر.ایته کاری کونیم کارستان.نود دقیقه فقط تشویق.
  آقا اشکان غایبی دقیقخ نود هم اماره یاده نشه.چشم هو کونیم

 • صادق گفت:

  بی جا کرده توهین کرده. درش و تخته کنید. باید مسئولین عذرخواهی کنن. چطور حق چاپ به این آت و آشغالا رو میدن!؟

 • فرهادسپیدرود گفت:

  خبر ورزشی کیلویی چند هستش که مقاله نویس دون پایه اش به چرتکه بیاد.هروقت تونستید مشگلات بازیهای سرخ آبی های پایتخت رو با تراکتور و تیمهای جنوبی که در اون انواع شعار های قومیتی و تجزیه طلبی سر داده میشه رو حل کنید ااون وقت بیاین در مورد دربی گیلان چرت بنویسید..احتمالا گیلا نی ها یه کاریتون کردن که اینجوری سوزش دارین..دنیا فقط رشت