وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

شرح کامل پرونده جنجالی فوتبال: کدخدامنشی فدراسیون فوتبال در پرونده بلبلی!

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – پرونده جنجالی انتقال محمد بلبلی به فولاد و سپس به استقلال، آن هم بدون صدور رضایت نامه از سوی سپیدرود رشت، منجر به صدور رای پر ابهامی از سوی کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال شده است.

محمد بلبلی، بازیکن جوان فصل گذشته سپیدرود در تابستان سال جاری به یکی از بازیکنان جنجالی فصل نقل‌وانتقالات تبدیل شد. بلبلی بعد از نمایش خوب در لیگ هجدهم و سقوط سپیدرود به لیگ دسته یک، راهی فولاد شد و چند روز بعد، لباس استقلال را به تن کرد تا جنجال جدیدی در فوتبال ایران به وجود آید.

در نتیجه این کشمکش‌ها، پای کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال به میان آمد. در واقع دو پرونده در این کمیته تشکیل شد که همه این ماجرا به صادر نشدن رضایت‌نامه از سپیدرود و در ادامه از فولاد در ارتباط بود.

به همین دلیل، سپیدرود از دو تیم فولاد و استقلال و همین‌طور فولاد از استقلال در کمیته تعیین وضعیت طرح شکایت کردند.

رای این پرونده، بعد از گذشت چند ماه و شروع لیگ برتر، از سوی کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال صادر شد که به موجب آن:

۱ – محمد بلبلی به محرومیت از شرکت از بازی‌های رسمی به مدت ۶ ماه محروم شد.

۲ – باشگاه فولاد خوزستان محکوم به پرداخت مبلغ ۳,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال بابت غرامت در حق خواهان به مدت ۳۰ روزه مقرر در بند ۲ ماده ۱۳ مقررات نقل و انتقالات و تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال مصوبه ۱۳۹۶ از تاریخ قطعیت دادنامه شد.

۳ –  کمیته وضعیت در خصوص خسارت هزینه دادرسی با توجه به عدم مطالبه از سوی خواهان، مواجه با تکلیفی نیست.

۴ –  کمیته وضعیت دعوای باشگاه‌های سپیدرود رشت، فولاد خوزستان علیه استقلال را مردود اعلام و قابل رسیدگی نمی‌داند.

به گزارش ایسنا، صدور این رای پیچیده، موجب ابهامات متعددی شده است، از جمله:

* انتقال بلبلی به فولاد، همانند انتقال طارمی از ریزه اسپور به پرسپولیس است که هر دو بدون صدور رضایت نامه از باشگاه مبدا رخ داده اما برخلاف پرونده انتقال طارمی از ریزه اسپور به پرسپولیس، فولاد خوزستان به جای محروم شدن از دو پنجره نقل و انتقالات، فقط ۳۰۰ میلیون تومان جریمه شده و بازیکن  مدنظر هم ۶ ماه محروم شده است.

با این حال فولاد نمی‌تواند ادعایی درباره بازیکن داشته باشد که در این مورد هم تناقض‌هایی با پرونده انتقال طارمی دارد که سرخپوشان علی‌رغم محرومیت از دو پنجره نقل و انتقالات، توانستند از طارمی به عنوان بازیکن استفاده کنند و قرارداد طارمی با پرسپولیس مردود اعلام نشد.

* از طرف دیگر، انتقال بلبلی به استقلال با وجود هم‌پوشانی این انتقال با قرارداد بلبلی با فولاد، استقلال را در وضعیت مشابه با فولاد قرار می‌دهد و باید این باشگاه هم عینا جریمه شود اما در رای صادره، به جز محرومیت بلبلی – به عنوان بازیکن قانونی استقلال – آبی‌پوشان متضرر نشدند.

کمیته تعیین وضعیت با استناد به ادعای استقلال مبنی بر بی‌اطلاعی از عقد قرارداد بلبلی با فولاد وارد این پرونده شده اما نکته جالب این است که فولاد دقیقا ۲۰ روز قبل از استقلال، جذب بلبلی را رسانه‌ای کرده و طی مدت زمان مذاکره بلبلی با استقلال نیز به طور مرتب هشدار داده است.

این ابهامات در حالی مطرح شده که تمام نامبردگان پرونده قادر به درخواست تجدیدنظر هستند اما جمشید نورشرق، رئیس کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال، از رای صادر شده از این کمیته دفاع کرد.

نورشرق در گفت‌وگو با ایسنا، درباره ادعای استقلال مبنی بر بی‌اطلاعی از پیوستن بلبلی به فولاد با وجود رسانه‌ای شدن این موضوع گفت: می‌توانیم این موضوع را ساده کنیم. یک رایی صادر شده است. ممکن است فولاد معترض شود که نباید ۳۰۰ میلیون تومان را پرداخت کند و باید بازیکن را هم در اختیار بگیرد یا استقلال مدعی شود که چرا بازیکنش محروم شده یا آقای بلبلی نسبت به محرومیتش اعتراض کند.

وی ادامه داد: در صورت طرح چنین ادعا و اعتراضی، پرونده مورد بازبینی قرار می‌گیرد. اکنون ما از این پرونده فارغ هستیم. همه چیز به طرفین بستگی دارد که اعتراض می‌کنند یا نه. ما درباره پرونده تحقیق و مشورت کردیم و به صدور این رای رسیدیم. این پرونده در نوع خودش اولین بار تصمیم‌گیری شد.

رئیس کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال در واکنش به این سوال که پرونده انتقال بلبلی به فولاد همانند انتقال طارمی به پرسپولیس است و فولاد باید ضمن جریمه، مالک این بازیکن شود، تاکید کرد: می‌توانستیم فولاد را دو بار مجازات کنیم. واقعا قادر به اعمال محرومیت از دو پنجره نقل و انتقالات برای این باشگاه بودیم اما به این نتیجه رسیدیم که فولاد را یک بار جریمه کنیم و فقط بازیکن را از این باشگاه بگیریم.

نورشرق خاطرنشان کرد: این رای می تواند غلط و اشتباه باشد و طرفین می‌توانند اعتراض کنند. شاید پرونده فولاد در کمیته استیناف به محرومیت از دو پنجره نقل و انتقالات افزایش یابد یا حتی تبرئه شود. استقلال و بلبلی هم به همین منوال هستند.

رئیس کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال گفت: ما خواستیم عقیده خودمان را نسبت به این موضوعات اعلام کنیم. بعد از این هم قاطعانه برخورد می‌کنیم.

با توجه به آرای صادر شده و نیز اظهار نظر رئیس کمیته تعیین وضعیت مبنی بر اعمال نظر شخصی و کاهش مجازات متخلفان و احتمال تشدید مجازات در صورت اعتراض به کمیته استیناف، به نظر می‌رسد، کمیته تعیین وضعیت تصمیم گرفته آرای پرونده پیچیده انتقال بلبلی از سپیدرود به فولاد و سپس استقلال تهران را به گونه‌ای کدخدامنشانه صادر کند که ضمن مجازات محدود هر یک از متخلفان، هیچ‌کدام از طرفین دعوا مایل به کشاندن موضوع به کمیته استیناف نباشند و ماجرا همین جا ختم به خیر شود!

با این حال باید دید در روزهای آینده واکنش طرفین این ماجرا نسبت به رای صادر شده چه خواهد بود.

فولاد باید ۳۰۰ میلیون تومان جریمه پرداخت کند.

رأی کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال در خصوص محمد بلبلی، بازیکن استقلال اعلام شد.

به گزارش تسنیم، جمشید نورشرق، رئیس کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال در نشست خبری امروز خود درباره محرومیت محمد بلبلی، بازیکن تیم فوتبال استقلال گفته بود:

این بازیکن با باشگاه فولاد خوزستان قراردادی امضا کرده بود در حالی که با باشگاه سپیدرود طرف قرارداد بود. او پس از آن با باشگاه استقلال قرارداد امضا کرد که استقلالی‌ها ادعا کردند که قرارداد آنها با وجود فسخ‌نامه از سوی باشگاه سپیدرود به امضا رسیده است. تصمیمی که ما در این پرونده گرفتیم این بود که بلبلی را شش ماه محروم کنیم. در این پرونده پیچیدگی‌هایی وجود دارد. در این پرونده تخلفی صورت گرفته و از نظر ما باشگاه فولاد هم نباید با بازیکن تحت قرارداد، قرارداد جدید امضا می‌کرد.

اگر چه نورشرق تنها به محرومیت بلبلی اشاره کرده، اما در آرایی که کمیته تعیین وضعیت صادر کرده، محرومیت شامل استقلال نشده و این باشگاه تبرئه شد و باشگاه فولاد ۳۰۰ میلیون تومان جریمه شده است. باشگاه فولاد با توجه به اینکه بلبلی تحت قرارداد سپیدرود رشت بوده، اقدام به بستن قرارداد با این بازیکن کرده است.

متن رأی کمیته تعیین وضعیت برای پرونده بلبلی عیناً به شرح زیر است:

۱. آقای محمد بلبلی به محرومیت از شرکت از بازی‌های رسمی به مدت ۶ ماه محکوم می‌گردد.

۲. باشگاه فولاد خوزستان محکوم به پرداخت مبلغ ۳,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال بابت غرامت در حق خواهان به مدت ۳۰ روزه مقرر در بند ۲ ماده ۱۳ مقررات نقل و انتقالات و تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال مصوبه ۱۳۹۶ از تاریخ قطعیت دادنامه می‌گردد.

۳. کمیته وضعیت در خصوص خسارت هزینه دادرسی با توجه به عدم مطالبه از سوی خواهان، مواجه با تکلیفی نمی‌باشد.

۴. کمیته وضعیت دعوای باشگاه‌های سپیدرود رشت، فولاد خوزستان علیه استقلال را مردود اعلام و قابل رسیدگی نمی‌داند.

۵. در صورت عدم پرداخت محکوم‌ به مهلت مقرر مجازات یا مجازات‌های مقرر در ماده ۸۹ مقررات انضباطی و ماده ۱۳ مقررات نقل و انتقالات و تعیین وضعیت مصوب ۱۳۹۶ نسبت به محکوم علیه اعمال خواهد شد.

امکان تجدید نظرخواهی

۱. رأی صادره مستند به بند ۲ ماده ۱۴ آیین دادرسی کمیته وضعیت بازیکنان ظرف مهلت ۷ روز از تاریخ ابلاغ قابل تجدید نظرخواهی در کمیته محترم استیناف فدراسیون است.

۲. تجدید نظرخواهی مستلزم پرداخت هزینه دادرسی مأخذ ۳ درصد از محکوم‌به است.

در توضیحات رأی محمد بلبلی آمده که باشگاه سپیدرود رشت اعلام کرده بازیکن بدون اینکه امکان فسخ قرارداد داشته باشد، اقدام به انعقاد قرارداد با باشگاه فولاد و سپس استقلال کرده و به همین جهت تقاضای غرامت به مبلغ ۳,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال و همچنین محرومیت برای بازیکن کرده است. نمایندگان فولاد نیز در مقام دفاع برخواسته و اعلام کردند که محمد بلبلی بازیکن آماتور بوده که با قرارداد بعدی خود با فولاد عملا قرارداد قبلی‌اش با سپیدرود را فسخ کرده و لذا نیازی به اعلام فسخ نداشته است.

موضوع غرامت نیز طبق بند ۱۲ ماده ۱۸ برای بازیکن حرفه‌ای است نه آماتور. باشگاه فولاد همچنین مدعی شده که بازیکن تحت قرارداد حرفه‌ای با فولاد بوده، قرارداد بعدی وی با استقلال که بدون فسخ قرارداد با باشگاه فولاد بوده، مصداق تخلف بند ۱۲ ماده ۱۸ مقررات نقل و انتقالات بوده و موجب غرامت و محرومیت برای بازیکن خواهد بود.

در ادامه این رأی آمده که باشگاه استقلال اعلام کرد که این باشگاه در تاریخ ۲۷ خرداد ۹۸ با بازیکن قرارداد بسته که مؤخر بر فسخ قرارداد سپیدرود توسط وی در تاریخ ۲۳ خرداد بوده است. همچنین باشگاه استقلال از انعقاد قرارداد بازیکن با فولاد بی‌اطلاع بوده است.

محمد بلبلی نیز عنوان کرد که باشگاه فولاد قرار بود رضایت باشگاه سپیدرود را بگیرد و پس از اینکه از طریق مدیربرنامه‌اش متوجه تخلف خود شد، در تاریخ ۲۳ خرداد ۹۸ فسخ قراردادش با سپیدرود را ثبت کرده است.

پس از فسخ قرارداد و با اعلام مدیربرنامه‌اش که بازیکن آزاد شده، می‌تواند با باشگاه استقلال قرارداد ببندد. در ادامه جلسه، مدیربرنامه بلبلی اظهار داشته که باشگاه فولاد بدون اینکه دارای حق فسخ باشد و بدون حضور وی با بازیکن جلسه گذاشته و او را ترغیب به انعقاد قرارداد کرده است.

محمد بلبلی

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.