وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

نگاهی گذرا به وضعیت باشگاه های فوتبال در ایران

وب سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود – باشگاه‌های ‌ورزشی بویژه فوتبال برای بقا و توسعه خود راهکارهایی برای کسب درآمد انتخاب و مشخص می‌کنند که این راهکارها معمولا از قبل مشخص شده اند.

عمده باشگاه‌های فوتبال در کشور ما درحمایت دولت قراردارند، با این حال مدیران باشگاه‌ها باتوجه به وابستگی شدید به دولت رغبت چندانی برای برنامه ریزی در زمینه  درآمدزایی ندارند.

امروز باشگاه‌های پرطرفدار فوتبال بویژه‌  پرسپولیس و استقلال که بیشترین هوادار در جامعه ورزشی کشور حتی بیرون از مرزهای را دارند‌، فاقد هرگونه هدف، نگرش و چشم انداز بلند مدت هستند.

درزمینه پرورش و رشد استعدادهای بالقوه و سرمایه گذاری برروی نونهالان و نوجوانان و فوتبال پایه که می‌تواند در آینده درآمدزا و متضمن آینده باشگاه باشد وجود ندارد.

وابستگی شدید مدیران منصوب دولتی غیرمتخصص به دولت یا نهادها و سازمانهای وابسته به آن، قدرت هرگونه ابتکار، خلاقیت و نوآوری در خصوص عدم وابستگی مالی و درآمدزایی را از آنان سلب می‌کند.

با توجه به تصویب قوانین مربوط به واگذاری باشگاه‌ها به بخش خصوصی و مردم بعنوان یک از راهکارهای کوچک کردن دولت و چابک سازی بخش دولتی براساس اجرای دقیق اصل  ۴۴قانون اساسی وتاکید رهبری معظم انقلاب  متاسفانه در این زمینه ها بویژه واگذاری دو باشگاه پرطرفدار پرسپولیس و استقلال اراده جدی وجودندارد.

پرواضح است که در چنین فضایی به منابع درآمدی توجهی نمی‌شود و باعنایت به اینکه درآمد باشگاه‌های فوتبال در سراسر جهان از سه طریق ۱-بلیط فروشی روز مسابقه ۲-حق پخش رسانه ها۳ -تجارت  تامین میگردد ولی در کشور ما به‌دلایل متعدد ازجمله عدم پرداخت واقعی حقوق باشگاه از طرف صداوسیما و نبود ساختارهای تعریف شده نوین و جدی و عدم اشراف مدیران غیر متخصص در زمینه تجارت صنعت فوتبال، ازاین منابع سرشار بهره ای نمی بریم.

به‌طور مثال باشگاه منچستریونایتد انگلستان در سال ۲۰۱۶ درآمدی معادل ۵۰۰ میلیون پوند از منابع خود کسب نموده است. یکی ازعوامل اصلی درکسب این درآمد سرشار و هنگفت در تجارت این باشگاه استفاده از نام تجاری آن است.

نام تجاری از اثرگذاری و اعتبار بیشتر نزد مردم برخوردار است؛ مانن داینکه باشگاه با یک شرکت قرارداد می بندد که در جهت فعالیتهای تجاری از نام ان باشگاه استفاده کند؛ مشتریان بیشتری با توجه به اعتباران باشگاه برای خود جذب می‌ نماید.

در این حالت قرداد بصورت دریافت یک مبلغ ثابت می بندند و علاوه بر دریافت  مبلغ ثابت، درصدی  از سود آن شرکت نیز شریک می‌باشند. این باشگاه با استفاده از نام و مارک تجاری فروشگاه‌های زنجیره ای محلی راه اندازی می‌کنند که در آن فروشگاه‌ها محصولات مختلفی ازجمله  محصولات ورزشی را بفروش می‌رسانند و درآمد کسب می‌کنند‌ وهم چنین خرید و فروش بازیکنان ازجمله سرمایه گذاری روی بازیکنان پایه که‌ باشگاه بدنبال استعدادهای جوانان و پرورش آنها فروش به قیمت بالا کسب درآمد می‌کنند.

ولی در کشور ما مدیران باشگاهها توجه به سرمایه عظیم طرفداران خود بعنوان بخش تعیین کننده در حفظ و بقا و توسعه ندارند،. مدیران غیر متخصص و اغلب منعطف، بلای جان باشگاه‌های فوتبال کشور هستند.

باشگاه‌هایی چون پرسپولیس و استقلال در فصل جاری هر کدام بیش از۳۰میلیار دتومان هزینه کردند. اگرپشتوانه و حمایت وزارت ورزش و جوانان از این دو باشگاه برداشته شود آیا میتوان به بقا این دوباشگاه امیدواربود؟پاسخ روشن است که رمز تداوم وبقا باشگاه‌های فوتبال کشور حمایت همه جانبه دولت و نهادها و سازمانهای وابسته به‌دولت از آنهاست،پس با این حال تداوم حمایت دولت و پرداخت هزینه های باشگاه‌ها از بیت المال اجحاف در حق مردم است که باید این امر متوقف گردد.

برای برون رفت از این وضعیت چاره‌ای جز واگذاری واقعی به بخش خصوصی و مردم  براساس رعایت قوانین و مقررات این موضوع که بسیار شفاف تعیین شده نیست؛ الگوهای موفق متعددی در دنیا در این زمینه وجود دارد که می‌توانیم از آن بهره برداری کنیم.

بطور مشخص کشور ترکیه از سه دهه قبل با واگذاری و حمایت منطقی ازباشگاه‌های فوتبال خود مثل بشیکتاش، گالاتاسرای و فنرباغچه، زمینه لازم برای خودکفایی آنان فراهم نموده، حمایت دولت در قالب وام های کم بهره و طویل‌المدت ازجمله منابعی بوده که در رشد و بالندگی و عدم وابستگی باشگاه‌ها در آن کشور نقش اساسی داشته است.

با این تفاسیر بهره گیری از تجارب باشگاه‌های موفق در کشورهای مختلف می‌تواند ما را در این صنعت پردرآمد و برخودار از منابع سرشار انسانی مساعدت نماید.

به این موضوع مهم توجه داشته باشیم تا زمانی‌که رویکرد دولت در خصوص ورزش بویژه فوتبال از نگاه دخالتی به نگاه نظارتی تغییر پیدا نکند این امر مهم محقق نخواهد شد.

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 3 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه ارسال شده است

  • رشتی اصیل گفت:

    فکری به حال سپیدرود بکنین

  • امید سپیدرودی گفت:

    به این مسولین هیچ امیدی نیست اقای بهارمست یا نظرمحمدی یه شماره حساب بدین ما که نمردیم خیال می کنیم داریم بلیط ده هزار تومنی میدیم هر سال همین گرفتاری رو داریم تو رو خدا روحیه بچه ها را تضعیف نکنید