وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

هفته پایانی لیگ دسته اول فوتبال: نساجی آخرین سد سپیدرود برای لیگ برتری شدن

هفته پایانی لیگ دسته اول فوتبال در حالی برگزار می‌شود که سپیدرود رشت، گل‌گهر سیرجان و ملوان بندرانزلی برای صعود به لیگ برتر با یکدیگر رقابت می‌کنند.

وب سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود – به گزارش گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران پویا، هفته سی‌‌و‌چهارم و پایانی لیگ دسته اول فوتبال فردا (دوشنبه) در حالی برگزار می‌شود که تیم پارس جنوبی جم هفته گذشته توانست با پیروزی مقابل استقلال اهواز به مقام قهرمانی این مسابقات دست یابد و به عنوان اولین تیم جواز صعود به لیگ برتر را کسب کند. در دیگر دیدارهای حساس این هفته سه تیم ملوان بندانزلی، گل‌گهر سیرجان و سپیدرود رشت برای مشخص شدن دیگر تیم صعود کننده و تیم‌های فجرسپاسی، خیبر خرم‌آباد و ایرانجوان بوشهر برای فرار از سقوط به لیگ دسته دوم می‌جنگند.

دیدارهای هفته پایانی لیگ دسته اول به شرح زیر است:

* سپیدرود رشت – نساجی قائمشهر، ساعت ۱۷، ورزشگاه شهید عضدی رشت
داوران: علیرضا فغانی، محمدرضا ابوالفضلی، جواد مداح و میثم پورکریمیان

این دیدار قطعاً حساس‌ترین بازی این هفته است. شاید این بازی را بتوان حساس‌ترین و نفس‌گیرترین بازی ۲۰ سال اخیر برای هوادران سپیدرود دانست. شاگردان نظرمحمدی سرنوشت‌شان کاملاً دست خودشان است. آنها اگر بتوانند در این دیدار خانگی به برتری برسند دست به کار بزرگی زده و بعد از اینکه فصل گذشته از لیگ دو به لیگ یک صعود کردند، امسال به لیگ برتر خواهند رفت. سپیدرود اگر در دیدار هفته گذشته مقابل گل‌گهر سیرجان شکست نمی‌خورد اکنون می‌توانست با خیال بسیار راحتی به مصاف نساجی برود. به هر حال قطعاً سپیدرود روز دوشنبه با حمایت همه جانبه طرفدارانش در ورزشگاه عضدی رشت به دنبال کسب سه امتیاز و صعود به لیگ برتر خواهد بود. نکته امیدوار کننده برای هواداران سپیدرود این است که تیم‌شان بیش از دو سال است که در ورزشگاه عضدی شکست نخورده است. نساجی هم شاید تنها انگیزه‌اش برای بازی این باشد که جدال حساس و همیشگی بین تیم‌های مازندرانی و گیلانی را واگذار نکند. تیم نساجی در رتبه دهم جدول قرار دارد و شکست یا پیروزی در این بازی تأثیر چندانی روی جایگاه این تیم نخواهد داشت.

* پارس جنوبی جم بوشهر – بادران تهران، ساعت ۱۷:۳۰، ورزشگاه تختی جم
داوران: پیروز سیف‌اله‌پور، حسین طالقانی، حمزه علی سلیمی، مجید پورعلی

تیم پارس جنوبی هفته گذشته با پیروزی مقابل استقلال اهواز ضمن مسجل کردن قهرمانی‌اش در این فصل از مسابقات لیگ دسته اول، به انتظار پنج ساله مردم بوشهر برای تیم‌داری در لیگ برتر پایان داد و شور و اشتیاق تازه‌ای را در این شهر به وجود آورد. شاید بارزترین نقطه قوت شاگردان تارتار در این فصل عملکرد خیره کننده آنها در خط دفاعی بود. جایی که این تیم در ۳۳ بازی فقط ۱۳ گل خورد و قدرت دفاعی‌اش را به رخ حریفان کشید. از سوی دیگر شکست یا پیروزی در این دیدار تأثیر چندانی در جایگاه  تیم بادران در جدول ندارد. شاگردان ربیعی را باید تیم پنجم لیگ دسته اول در پایان فصل جاری بدانیم.

* خونه به خونه بابل – خیبر خرم‌آباد، ساعت ۱۷، ورزشگاه هفتم تیر بابل
داوران: یاسر همرنگ، اسدحاج محمدی، حسین رحیمی‌پور و سجاد لطافتی

در حالی که در هفته پایانی بیشتر نگاه‌ها به تیم‌های صدر جدولی و مشخص شدن تکلیف تیم‌های صعود کننده است، در انتهای جدول حساسیت فوق‌العاده‌ای حاکم است. شاید سه امتیاز این دیدار برای تیم خونه‌به‌خونه اهمیت چندانی نداشته باشد اما برای تیم خیبر حکم مرگ و زندگی را دارد. تیم خیبر برای اینکه خیالش را بابت بقا در لیگ دسته اول راحت کند باید سه امتیاز این دیدار را بدست بیاورد تا سرنوشتش را به اما و اگرها نسپارد. خیبر اگر مقابل خونه‌به‌خونه شکست بخورد در این حالت حتی در صورت تساوی تیم‌های فجرسپاسی و آلومینیوم اراک، تیم خیبر به دسته دو سقوط خواهد کرد. به این ترتیب شاگردان حقدوست برای اینکه خیالشان راحت شود باید سه امتیاز این دیدار خارج از خانه را بدست بیاورند.

* آلومینیوم اراک – فجرسپاسی شیراز، ساعت ۱۷، ورزشگاه امام خمینی اراک
داوران: اشکان خورشیدی، علی‌اکبر عظیم‌پور، حسینعلی عابدی و امیر ایار

یکی از بزرگترین شانس‌های فجر این است که آلومینیوم در هفته گذشته درگیر حواشی زیادی شده و هر روز یک شایعه د رمورد این باشگاه به گوش می‌رسید. در حالی که باشگاه آلومینیوم در هفته‌های گذشته خبر از توافق با مهدی پاشازاده برای هدایت این تیم در فصل آینده داده بود، به یک‌باره در چند روز گذشته خبر از انحلال این تیم در پایان فصل آمد،‌ گرچه این خبر از سوی مدیران آلومینیوم تکذیب شد. بعد از این ماجرا نیز بازیکنان این تیم در اعتراض به مسائل مالی حاضر به تمرین نشدند تا مشکلات باشگاه آلومینوم در هفته گذشته به اوج خود برسد. همین موضوع شاید بزرگترین کمک برای شاگردان پیروانی و تیم فجر باشد تا از فرصت به دست آمده و آشفتگی باشگاه آلومینیوم استفاده و حکم بقایشان را در لیگ دسته اول امضا کنند. تیم فجر در جریان این بازی باید نیم نگاهی هم به بازی خونه‌به‌خونه و خیبر داشته باشند زیرا در صورت پیروزی تیم خیبر مقابل خونه‌‌به‌خونه، این تیم فجر خواهد بود که به یک دسته پایین‌تر سقوط خواهد کرد اما پیروانی و شاگردانش خوب می‌دانند که پیروزی تیم خیبر در زمین خونه‌به‌خونه کمی بعید است و همین موضوع به آنها انگیزه و روحیه مضاعفی برای پیروزی در این دیدار می‌دهد.

* فولادیزد – گل‌گهر سیرجان، ساعت ۱۷، ورزشگاه شهید نصیری یزد
داوران: وحید کاظمی، علیرضا ایلدروم، داریوش صابرمطلق و انور دورانی

فولاد‌ی‌ها پس از مشکلات فراوانی که در طول فصل داشتند در نهایت به لیگ دسته دو سقوط کردند. شاید عمده دلیل سقوط این تیم را بتوان به مشکلات مالی ربط داد. تیم فولاد از ابتدای فصل با مشکلات عدیده مالی مواجه بود تا جایی که حتی مالکیت باشگاه تغییر یافت و نام این باشگاه هم از فولاد به وحدت تغییر کرد. اینکه چرا با وجود واگذاری باشگاه بازهم  مشکلات مالی‌ این تیم پابرجا بود سوالی است که باید از مسئولان واگذاری پرسید. باشگاه فولاد واگذار شد که مشکلات مالیش حل شود اما فقط نامش تغییر کرد! در هر صورت این تیم هم هفته گذشته به لیگ پایین‌تر سقوط کرد و این بازی آخرین مسابقه یزدی‌ها در لیگ دسته اول است. فولاد دسته دومی باید به مصاف گل‌گهری برود که در یک قدمی صعود به لیگ برتر است. شاگردان بگوویچ بسیار امیدوارند تا سپیدرود نتواند مقابل نساجی به پیروزی برسد و در اینصورت گل‌گهر با پیروزی احتمالی که مقابل فولاد بدست می‌آورد جواز صعود به لیگ برتر را بدست خواهد آورد. مطمئناً گل‌گهر در این چند روز حسرت امتیازاتی را می‌خورد که به سادگی در چند هفته گذشته از دست داد و حالا باید چشم به اما و اگرها داشته باشد.

* نفت مسجدسلیمان – ملوان بندرانزلی، ساعت ۱۷، ورزشگاه شهید بهنام محمدی مسجد سلیمان
داوران: مهدی سیدعلی، حسن یوسفی، حمید سبحانی و جواد محمدی

نفت بقایش را در لیگ دسته اول قطعی کرده و دیگر این بازی حساسیت چندانی برای این تیم ندارد. این تیم با ۳۶ امتیاز در رده دوزادهم جدول قرار دارد و حالا در این بازی فقط به دنبال این است تا اندوخته امتیازاتش را افزایش دهد. برخلاف نفت این بازی برای ملوانی‌ها از حساسیت فراوانی برخوردار است. این تیم اگر بتواند سه امتیاز این دیدار خارج از خانه را به دست بیاورد می‌تواند در صورت نتیجه نگرفتن تیم‌های گل‌گهر و سپیدرود به عنوان دومین تیم راهی لیگ برتر شود. شاگردان مایلی‌کهن هفته گذشته در زمین خودشان مقابل خونه‌به‌خونه متوقف شدند و اگر در آن دیدار دقت بیشتری می‌کردند، الان با آرامش خاطر بیشتری می‌توانستند مقابل حریفشان به میدان بروند یا حداقل سرنوشت صعودشان دستان خودشان بود اما اکنون تیم ملوان بیشتر از اینکه به فکر پیروزی خودش باشد باید منتظر توقف یا شکست تیم‌های سپیدرود و گل‌گهر باشد.

* اکسین البرز – مس کرمان ساعت ۱۷ (اسامی داوران این دیدار در سایت رسمی فدراسیون فوتبال درج نشده است)

این دو تیم را می‌توان نبرد مربیان بزرگ اما ناکام لیگ یک دانست. یحیی گل‌محمدی و منصور ابراهیم‌زاده هر دو از مربیان بزرگ کشورمان هستند که اتفاقاً هر دو نیز سابقه سرمربیگری تیم ذوب‌آهن و نفت تهران را در کارنامه دارند. گل‌محمدی و ابراهیم‌زاده روزهای خوبی را در لیگ برتر کشورمان داشتند و این انتظار می‌رفت تا در تیم‌های لیگ یکی خود هم بتوانند عملکرد قابل قبولی داشته باشند و حداقل تیم‌هایشان جزو مدعیان صعود قرار باشد اما این اتفاق نیفتاد. گل‌محمدی با وجود اینکه در نیم‌فصل دوم به تیم اکسین اضافه شد اما در همین مدت هم نتوانست انتظارات را برآورده کند. اکسین با ۴۶ امتیاز در رده نهم جدول قرار دارد و باید دید با این وضعیت آیا گل‌محمدی فصل آینده نیز در اکسین خواهد ماند یا خیر. از سوی دیگر ابراهیم‌زاده هم در نیم فصل نخست وضعیت مناسبی با تیم مس نداشت اما در هفته‌های ابتدایی نیم‌فصل دوم عملکرد این تیم به یک‌باره متحول شد و توانست تا رتبه سوم جدول هم بالا بیاید. مس در ادامه راه بازهم به مانند نیم فصل نخست دچار افت شد و دوباره به رده‌‌های میانه‌ای جدول بازگشت.

راه‌آهن تهران – ایرانجوان بوشهر، ساعت ۱۷، ورزشگاه شهید درخشان صبا شهر
داوران: حمید حاج‌ملک، مرتضی کاظمیان، عسگر محمدی و هادی حاج عباسی

راه‌آهن در دیدار رفت و برگشت مقابل فجرسپاسی به نتیجه تساوی رسیده اما به دلیل گل زده بیشتر در خانه حریف، دیگر خطر سقوط این تیم را تهدید نمی‌کند. شاگردان دین‌محمدی هم مانند اکثر تیم‌های این فصل لیگ دسته اول با مشکلات مالی فراوانی دست و پنجه نرم می‌کرد. این تیم در سه هفته گذشته دو شکست را تجربه کرده و شاید تمام شدن لیگ به این تیم کمک زیادی کند تا تکلیفش برای فصل آینده مشخص شود. ایرانجوان شرایط کاملاً متفاوتی نسبت به راه‌آهن دارد و برای بقا در لیگ باید حداقل یک امتیاز از این بازی کسب کند. این تیم اگر در این بازی مساوی کند ۳۶ امتیازی می‌شود و شرایط مشابه راه‌آهن پیدا خواهد کرد. ایرانجوان نیز در دیدار رو در رو با فجرسپاسی شرایط بهتری نسبت به حریف دارد و در صورتی که امتیازات دو تیم در پایان لیگ مساوی باشد، این تیم ایرانجوان است که در لیگ دسته اول باقی خواهد ماند. به این ترتیب بوشهری‌ها برای بقا فقط دنبال یک امتیاز در این دیدار هستند.

* دیدار مس رفسنجان – استقلال اهواز به دلیل انصراف تیم اهوازی از سفر به شهر سیرجان لغو شد.

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 2 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

5 دیدگاه ارسال شده است

 • محمد مهدی ارمان فر گفت:

  اقای فغانی مصدوم شد

  محمدرضا اکبریان مسابقه رو قضاوت میکنه

 • mehran گفت:

  من هوادار نساجی قائم شهر هستم و خوشحالم که یه تیم با ریشه و اصل و نسب دار مثل سپیدرود راهی لیگ برتر شده. مارو که نمیخوان بریم لیگ برتر حداقل شما برید و خوش باشید . بدرود

 • jamaldoost .amlash گفت:

  دیشب بخاطر صعود تیم سپیدرود به لیگ برتر فقط در رشت جشن نبود بلکه جای جای ایران ودنیا تمام شمالیها بویژه( گیلک ها )جشن گرفتند،خوشحال بودنددرضمن خواستم به فدراسیون فوتبال وبویژه حمایت از تیمها که از طریق برنامه 3090 و… اجرا می شود شامل حال تیمهای شمالی بویژه سپیدرود هم بشود. سپیدرود خشک شود ماهیها می میرند .ممنون

 • jamaldoost .amlash گفت:

  صعود تیم سپیدرود به لیگ برتر را به جامعه ورزشی وورزشدوستان گیلان تبریک می گویم بخاطر زحمات شایسته آقای نظر محمدی وتیم سپیدرود تشکر می کنم آقایان به دور ازهر سلیقه واختلاف نظر تیم سپیدرود را درکنید، تا بخواهی تو گیلان ومازندران بازیکن ، نخبه ، استعداد هست، از همه ظرفیتهای گیلان استفاده کنید تا یپیدرود ماندگار شود

 • فرهاد شعبانی گفت:

  درود به همه قائم شهری های عزیز، درود به شرف و فرهنگ بالای شما مردم غیور
  انشااله سال دیگه تیم شما هم در کنار سپیدرود در لیگ برتر خواهید درخشید