وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

پرونده – هر تیم خوزستانی ۴ مربی: تیم سقوط کرده، اما مربی عوض می کند!

وب سایت فرهنگی ورزشیسپیدروداز جمع چهار تیم انتهای جدول لیگ برتر سه تیم، خوزستانی هستند. استقلال خوزستان در قعر جدول ۹ امتیاز با منطقه امن فاصله دارد و دور از ذهن است در هفته‌های آتی موفق به نجات خویش شود.

به گزارش سایت سپیدرود و به نقل از خبرورزشی، نفت مسجدسلیمان در رده چهاردهم جدول قرار دارد و اگر در بازی مستقیم با سپیدرود نتیجه نگیرد به جای تیم شمالی دومین گزینه سقوط خواهد شد و صنعت نفت هم همراه پارس جنوبی رکورددار تساوی است و در رده چهاردهم جدول قرار دارد.

این سه تیم خوزستانی در حالی که ۵ هفته به پایان بازی‌ها باقی مانده مجموعاً ۱۲ مربی داشته‌اند؛ یعنی هر تیم به طور میانگین ۴ مربی. نتیجه این همه تغییرات همان‌طور که گفته شد سقوط استقلال خوزستان است و اینکه نفت مسجدسلیمان هم نزدیک به منطقه خطر است و یک‌بار دیگر دچار لغزش شود، ممکن است جای خود را به سپیدرود بدهد.

سؤال مهم اینجاست تیمی، چون استقلال خوزستان که سقوطش به دسته پایین‌تر تقریباً حتمی شده، چرا دست به تغییر کادر فنی می‌زند و این تغییر چه آورده‌ای می‌تواند برای تیم داشته باشد؟ آیا این جابه‌جایی به خاطر فشار‌های بیرونی است و یا به خاطر منافع افرادی است که نان خود را در جابه‌جایی می‌بینند؟

فوتبال خوزستان در حالی دستخوش این تغییرات شده که سال‌های سال در زمینه ثبات در کادر فنی حرف اول را می‌زد، اما همان‌طور که اشاره شد این فصل رکورددار تغییر مربی است. فولاد که در حال حاضر تیم ششم جدول به حساب می‌آید این فصل کم تغییر نداشته، افشین قطبی چهارمین مربی این تیم در فصل جاری محسوب می‌شود.

آیا نمی‌شد باشگاه فولاد در ابتدای فصل دست به جذب افشین قطبی می‌زد؟ آیا نمی‌شود در ابتدای فصل و پیش از جذب مربی کمی روی این مسئله زوم شد و فکر کرد و عواقب تصمیمات را پیش‌بینی کرد؟ چرا، همه این کار‌ها را می‌توان انجام داد، اما متأسفانه باشگاه‌های ما ابتدای فصل مطالعه‌ای روی این زمینه ندارند و اصلاً زحمت این کار را به خود نمی‌دهند و به روز و فراخور شرایط تصمیم می‌گیرند!

واقعاً همه مشکلات تیم نفت مسجدسلیمان از کادر فنی است؟ یعنی هم عبدا… ویسی مربی بدی است و هم علیرضا مرزبان؟ و آیا مشکلات مالی باشگاه هیچ نقشی در نتایج ضعیف این تیم نداشته است؟ امروز در برکناری مربی دست تیم‌های عربی را از پشت بسته‌ایم!

در حالی که مشکلات بیشتر باشگاه‌های ما از جای دیگری است. اگر باشگاه نفت مسجدسلیمان به همه تعهدات خود پاینبد می‌بود و همه نفرات مد نظر کادر فنی را به خدمت می‌گرفت، طبیعتاً به خاطر این نتایج می‌توانست دست به تغییر در کادر فنی خود بزند، اما اکنون قربانی کردن مربیان، پوشاندن ضعف‌های مدیریت باشگاه است.

نه فقط تیم‌های خوزستانی، خیلی از تیم‌های ما با تغییر مربی می‌خواهند این پیام را به فوتبال بدهند که مشکلات از کادر فنی نشأت می‌گیرد در حالی که واقعیت چیز دیگری است.

مربیان و صاحب‌نظران پاسخ می‌دهند

ریشه تغییرات پی‌درپی در کادر فنی تیم‌های خوزستانی چیست؟

۴ تیم خوزستانی حاضر در لیگ برتر تاکنون ۱۲ مربی در این دوره از مسابقات عوض کرده‌اند که به غیر از صنعت نفت آبادان سهم تیم فولاد ۴، نفت مسجدسلیمان ۳ و استقلال خوزستان ۵ مربی بوده است. اینکه ریشه تغییرات پی‌درپی در کادر فنی تیم‌های خوزستانی چه بوده، سؤالی است که آن را با تنی چند از مربیان و صاحب‌نظران خوزستانی مطرح کردیم. این پاسخ‌ها را بخوانید:

ابراهیم قاسمپور: مدیران سفارشی دلیل اصلی هستند

عوامل زیادی در این تغییرات پی‌درپی دخیل هستند که مهمترین آن وجود مدیران سفارشی در رأس کار است. وقتی یک مدیر اقدام به برکناری ۴ مربی می‌کند، ولی باز هم تیمش نتیجه نمی‌گیرد، مشخص است که ایراد کار از خود او است، ولی برخی هیئت‌مدیره‌ها یا خواب هستند یا منافع دارند و یا از فوتبال سر درنمی‌آورند که هیچ عکس‌العملی را از آن‌ها نمی‌بینیم. در چنین شرایطی دلال‌ها فعال می‌شوند و اثرات مخرب خود را در تیم‌ها می‌گذارند.

علی فیروزی: ضعف مدیریتی و انتخابات اشتباه

شاید به جرأت بتوان گفت ریشه تغییرات پی‌درپی در کادر فنی تیم‌های خوزستانی ابتدا ضعف مدیریتی تیم‌ها و سپس انتخاب اشتباه مربیان باشد که با دقت و وسواس این کار انجام نمی‌شود و کار کارشناسی که باید صورت بگیرد، فراموش می‌شود. قبول دارم تیم‌های خوزستانی از لحاظ مالی شرایط مساعدی ندارند، اما همین شرایط در زمان آقای دهکردی هم بود، ولی ایشان با مدیریت خوب خود کارنامه عالی به جا گذاشتند. من معتقدم ضعف مدیریتی دلیل اصلی این اتفاق است.

عبدالله ویسی: دیوار مربیان در خوزستان کوتاه است

مربیگری در خوزستان مشکلات خاص خودش را دارد. کمبود امکانات و مشکلات مالی لطمات زیادی به تیم‌ها می‌زند و البته سوءمدیریت‌ها هم در بعضی تیم‌ها باعث می‌شود یک تیم نتواند نتایج مطلوبی بگیرد. در این بین دیواری کوتاه‌تر از مربیان هم پیدا نمی‌شود و عرصه را آن‌قدر بر مربی تنگ می‌کنند که یا برکنار می‌شود یا عطای کار را به لقایش می‌بخشد و می‌رود. خوزستان پر از استعداد است، ولی شرایط برای پرورش این استعداد‌ها فراهم نیست.

سیروس پورموسوی: صبر مدیران کم شده است

قبلاً هم گفتم در برکناری من مسائل فوتبالی دخیل نبود وگرنه شرایط ما خوب بود و در راه پیشرفت قرار داشتیم. مسائل حاشیه‌ای و غیرفوتبالی از بیرون به مربیان در فوتبال خوزستان فشار زیادی می‌آورد. باید قبول کرد مربیان مظلوم‌ترین قشر در فوتبال هستند چراکه حتی اگر مدیری ضعیف کار کند و امکانات کافی برای موفقیت هم وجود نداشته باشد، در نهایت این مربی است که باید پاسخگوی کمبود‌ها باشد. اگر مدیران صبوری کنند قطعاً نتیجه مثبت کار خود را خواهند گرفت.

کریم بوستانی: ضعف مدیریتی نادیده گرفته می‌شود

شرایط برای کار آن‌قدر سخت شده بود که دیگر نمی‌شد ادامه داد. در تیم‌های خوزستانی مشکلات مالی بیداد می‌کند. باید قبول کرد مدیریت بعضی تیم‌ها ضعیف است و برای حضور موفق در لیگ برتر باید هم امکانات خوب داشت و هم مدیران کاربلد باید در رأس کار باشند. اتفاقی که شاید خیلی وقت‌ها رخ نمی‌دهد. وقتی تیم نتیجه نمی‌گیرد اولین کاری که می‌کنند سرمربی را تغییر می‌دهند غافل از اینکه مشکلات مدیریتی و مالی شاید عامل اصلی ناکامی بوده باشد.

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.