وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

۴ ورزشگاه در خطر از دست دادن میزبانی لیگ

وب سایت فرهنگی ورزشی سپیدرود – الزام‌های سازمان لیگ برای استانداردسازی ورزشگاه‌های میزبان لیگ برتر نوزدهم مسئولان ۱۶ تیم لیگ برتری را برای رفع اشکالات به تکاپو انداخته؛ آیا تیمی از میزبانی حذف می شود؟

به گزارش سایت سپیدرود و به نقل از ورزش‌سه، چند روز قبل بود که سازمان لیگ فوتبال با انتشار اطلاعیه ای شروط خود برای برگزاری مسابقات در ورزشگاه های شهرهای مختلف لیگ برتر را اعلام کرد. شاید در نگاه اول اعلام این شروط چندان جدی گرفته نشد، اما مسئولان برگزاری مسابقات در راستای استانداردسازی و تجهیز ورزشگاه‌های میزبان لیگ برتر قصد دارند سخت گیری های خود را ادامه دهند.

در چنین شرایطی مسئولان سازمان لیگ و برگزاری مسابقات سفرهای خود به شهرهای مختلف برای بازدید از امکانات ورزشگاه ها را شروع کرده اند و قرار است به همه شهرها سفر کنند. به عنوان نمونه آنها امروز به مشهد سفر کردند و قرار است فردا نیز به شهرستان جم بروند تا امکانات ورزشگاه را مورد بازبینی قرار بدهند.

شروطی که سازمان لیگ برای استانداردسازی ورزشگاه های میزبان بازی های لیگ برتر اعلام کرده، بیشتر به مسائل ایمنی و امنیتی و خدمات عمومی آنها برمی گردد. این شرایط شامل نصب صندلی و شماره گذاری، بلوک بندی ورزشگاه، ایمن سازی راهروها، ورود و خروج در شرایط عادی و اضطراری، نصب دوربین‌های مدار بسته، ایجاد اتاق نظارت و کنترل، سیستم اطفای حریق، پیش بینی تخلیه اضطراری، محوطه سازی پارکینگ‌ها، ایجاد یا تقویت امکانات رفاهی تا قبل از برگزاری مسابقات فصل پیش رو و گیت گذاری مبادی ورودی ورزشگاه‌ها است. از طرف دیگر بلیت فروشی نیز باید از سال اینده در همه ورزشگاه ها طبق الزام های کنفدراسیون فوتبال آسیا باید به صورت الکترونیکی و اینترنتی انجام شود.

در چنین شرایطی می شود گفت تقریبا همه ورزشگاه هایی که در لیگ هجدهم میزبان مسابقات لیگ برتر بودند نقص هایی دارند که باید تا شروع مسابقات لیگ نوزدهم این مشکلات برطرف شود و در غیر اینصورت حق میزبانی از آنها گرفته می شود. البته برخی ورزشگاه ها مشکلات کمتری دارند اما برخی دیگر از نظر امکاناتی در سطح پایینی هستند که به نظر می رسد اگر می خواهند میزبانی خود در لیگ نوزدهم را نیز حفظ کنند، کار پیچیده ای در پیش داشته باشند.

در این گزارش به بررسی وضعیت ۱۴ ورزشگاهی که قرار است میزبان بازی های لیگ برتر باشند، پرداخته شده است:

**ورزشگاه آزادی تهران؛ یک استثنا با اشکالات جزئی

بی تردید ورزشگاهی که از حالا مشخص است مجوز میزبانی از لیگ برتر را می گیرد، ازادی است. ورزشگاه پیر پایتخت که در مقاطع زمانی مختلف مورد ترمیم و بازسازی قرار گرفته، به استانداردهای فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا بسیار نزدیک است و به همین خاطر با رفع برخی اشکالا جزئی، مشکلی برای میزبانی نخواهد داشت. آزادی تنها ورزشگاهی بود که سال گذشته نیز بلیت فروشی مسابقاتش به صورت اینترنتی انجام شد و از سوی دیگر با نصب چند دوربین مدار بسته و استفاده از شماره صندلی هایی که تاکنون به کار کسی نیامده، می تواند خیلی راحت استانداردهای جهانی را به دست آورد.

**این ۷ ورزشگاه با کمی تغییر مجوز می گیرند

ورزشگاه های یادگار امام تبریز(تراکتور)، بنیان دیزل تبریز(ماشین سازی)، نقش جهان اصفهان(سپاهان)، فولادشهر اصفهان(ذوب آهن)، فولاد آره نای اهواز(فولاد)، امام رضا(ع) مشهد(پدیده) و شهید بهشتی بوشهر(شاهین) ۷ ورزشگاهی هستند که نسبت به سایر ورزشگاه ها اشکالات کمتری دارند. همه این ورزشگاه ها در بحث صندلی گذاری مشکلی ندارند و فقط باید شماره گذاری صندلی هایشان صورت بگیرد، اما برخی اشکالات دربین آنها متفاوت است.

-یادگار امام تبریز:

ورزشگاه پیر شهر تبریز یکی از خطرناک ترین ورزشگاه ها در بحث ایمنی محسوب می شود. معماری این ورزشگاه طوری است که خندق ندارد و از سوی دیگر وجود راهروهای آهنی پرتعداد در قسمت های مختلف راه ورود تماشاگران به زمین را باز می گذارد. مشکل بعدی ورزشگاه یادگار ورودی آن است که باید تعداد درهای ورزشگاه بیشتر شود و البته در بحث گیت گذاری نیز باید اقدام شود.

– بنیان دیزل تبریز:

ورزشگاه بنیان دیزل از نظر ایمنی و امنیتی یکی از قوی ترین استادیوم های فوتبال ایران محسوب می شود؛ اگر مشکل شماره گذاری صندلی ها و گیت های ورودی این ورزشگاه حل شود، مشکل خاصی وجود نخواهد داشت و بنیان دیزل برای میزبانی از ماشین سازی گزینه اول خواهد بود.

-نقش جهان اصفهان:

اگر ورزشگاه نوی شهر اصفهان مدت زیادی از افتتاحش نمی گذرد، اما هنوز موارد زیادی درباره آن وجود دارد. طبقه دوم ورزشگاه نقش جهان چند ماه قبل به بادگیرها و ستون های جدید مجهز شد اما همچنان گفته می شود هوادارانی که در طبقه دوم اسکان پیدا می کنند در خطر جانی قرار می گیرند. نقش جهان یکی از معدود ورزشگاه هایی است که مجهز به دوربین های مدار بسته شده اما هنوز پارکینگ هایش ساماندهی نشده؛ اتفاقاتی که برای خودروهای پلاک تهران در بازی سپاهان و پرسپولیس رخ داد گواه این ادعا است. از سوی دیگر کنترل ورودی های متعدد در نقش جهان نیازمند استفاده از نیروهای انتظامی فراوان است و البته که شماره گذاری صندلی ها و داشتن گیت های الکترونیکی در این ورزشگاه نیز صورت نگرفته است.

-فولادشهر اصفهان:

وجود فنس های بلند و مستحکم جلوی جایگاه هواداران مشکلی از بابت ورود تماشاگران به زمین برای این ورزشگاه ایجاد نمی کند. ورودی های فولادشهر نیز با توجه به معماری آن چندان مساله خاصی ندارد اما صندلی های ورزشگاه شماره ندارد و البته که گیت های الکترونیکی در این ورزشگاه نیز نصب نشده است. اگر مشکل شماره گذاری صندلی ها، نصب دوربین های مدار بسته و گیت گذاری حل شود، فولاد شهر نیز مساله خاصی برای استفاده در لیگ نوزدهم ندارد.

-فولاد آره نای اهواز:

اگرچه اتفاقات فاجعه بار اهواز در همین ورزشگاه رخ داد، اما فولاد آره نا یکی از مجهز ترین ورزشگاه های ایران است. مسئولان باشگاه فولاد برای اینکه ورزشگاه اختصاصی شان را تجهیز کنند باید گیت گذاری الکترونیکی و شماره گذاری صندلی ها را در دستور کار قرار دهند. همچنین آنها باید تونل ورودی بازیکنان به زمین را نیز طوری طراحی کنند که فاصله نزدیک هواداران تا زمین مشکل ساز نشود و اعضای تیم ها بتوانند بدون اینکه خطری تهدید شان کند به داخل چمن بروند و آن را ترک کنند. فولاد آره نا همچنین به دوربین های مدار بسته نیز مجهز شده و یک شرکت ایرانی این کار را برایشان انجام داده است.
– امام رضا(ع) مشهد: ورزشگاه شیک شهر مقدس مشهد نیز تنها مشکلش شماره گذاری صندلی و نداشتن گیت های الکترونیکی است. امام رضا تقریبا سایر استانداردهای لازم برای میزبانی از مسابقات را دارا است و بعید است مشکل حادی برای برگزاری دیدارهای پدیده داشته باشد.

-شهید بهشتی بوشهر:

ورزشگاه تازه تاسیس شهر بوشهر هم ۳ مشکل اساسی دوربین های مدار بسته، نداشتن گیت الکترونیکی و شماره گذاری صندلی ها را دارا است. این ورزشگاه البته کمی از شهر دور است اما این مساله چون فاصله هتل تا ورزشگاه بیشتر از ۷۰ کیلومتر نیست می تواند میزبان بازی های شاهین بوشهر باشد، به شرطی که بتواند امکاناتش را اصلاح کند.

**نیاز به ایجاد تغییرات در شهرقدس و سیرجان

دو ورزشگاه میزبان تیم های گل گهر سیرجان، سایپا و پیکان تهران علاوه بر اینکه باید برخی مشکلات مربوط به ورودی ها، شماره صندلی ها، گیت ها و دوربین های مداربسته شان را حل کنند، از نظر چمن هم شرایط مناسبی ندارند.

– اختصاصی گل گهر:

چمن این ورزشگاه مصنوعی است اما بعد از صعود گل گهر به لیگ برتر مسئولان تصمیم به طبیعی سازی این چمن گرفتند. از این رو برای تعویض چمن اقدام کردند. اگر مشکل چمن ورزشگاه حل شود، مسائل مربوط به دوربین مدار بسته و سایر الزام های سازمان لیگ نیز قابل رفع است.

-شهدای شهرقدس:

ورزشگاه جدید التاسیس تهران شرایط امکاناتی نسبتا مناسبی دارد. چمن این ورزشگاه البته کمی خراب شده که باید مورد ترمیم قرار بگیرد و شماره گذاری صندلی ها و نصب گیت های ورودی اش نیز باید در دست اقدام باشد تا مجوز میزبانی از سایپا و پیکان را دریافت کند.

**۴ شهر و ۴ ورزشگاه فاقد امکانات

سال گذشته تیم هایی که به شهرستان های جم، آبادان، مسجدسلیمان و قائمشهر رفتند از کمبود امکانات در این شهرها و ورزشگاه های شان گلایه داشتند. بی تردید با توجه به سخت گیری های سازمان لیگ باشگاه های نفت آبادان، پارس جنوبی جم، نفت مسجدسلیمان و نساجی مازندران کار سختی برای راضی کردن مسئولان برگزاری مسابقات خواهند داشت.

-تختی آبادان:

ورزشگاه پیر آبادان با توجه به نوع معماری اش سکوهایی تکه تکه دارد و همین امر امنیت آن را کاهش می دهد. یکی از مهم ترین اشکالات این است که باید اطراف سکوها ایمن سازی شود تا تماشاگران خطر جانی و پرتاب شدن به پایین را نداشته باشند. ورزشگاه تختی آبادان اگرچه دارای صندلی است اما شماره گذاری انجام نشده و ورودی هایش نیز کم تعداد است. به عبارت بهتر هوادارانی که می خواهند وارد ورزشگاه شوند باید از درهای کم تعداد ورود کنند و همین امر باعث می شود ازدحام شدیدی جلوی درها ایجاد شود. در آبادان خبری از گیت های الکترونیکی نیست و فروش بلیت بازی ها به صورت اینترنتی نیز امکان پذیر نخواهد بود. همچنین دوربین های مداربسته و ساماندهی جایگاه های ویژه و خبرنگاران نیز از دیگر مواردی است که در آبادان باید مورد بررسی مجدد قرار بگیرد.

-تختی جم:

اگرچه مسئولان باشگاه پارس جنوبی برای ترمیم اساسی چمن و کشت دوباره اقدام کرده اند و احتمالا چمن این ورزشگاه برخلاف سال گذشته در لیگ نوزدهم شرایط خوبی خواهد داشت اما اشکالات زیادی در جم دیده می شود. ورزشگاه تختی جم صندلی گذاری نشده و هواداران در گذشته روی سکوهای سیمانی می نشستند. بر اساس اعلام سازمان لیگ باید عملیات صندلی گذاری ورزشگاه صورت بگیرد تا بتوان شماره گذاری انجام داد و گیت های الکترونیکی نصب کرد. اگرچه در جم امنیت همواره طوری بوده که هیچ اتفاق خاصی حتی در بازی های مهم نیز رخ نداده اما باید مشکلات این ورزشگاه برطرف شود تا میزبان بازی های پارس جنوبی باشد. از طرف دیگر در شهرستان جم هتل وجود ندارد و تیم ها مجبورند برای بازی با پارس جنوبی در عسلویه استقرار پیدا کنند. البته قرار است هتل شهر جم در اینده ای نزدیک افتتاح شود و مسئولان باشگاه نیز وعده کرده اند در بحث میزبانی بتوانند یکی از مهمانسراهای خوب جم را در اختیار تیم های میهمان قرار بدهند.

-ورزشگاه شهید وطنی قائمشهر:

سکوهای روبه روی ورزشگاه قائمشهر دارای صندلی است اما سکوی جدید این ورزشگاه هنوز صندلی گذاری نشده و البته که صندلی های موجود نیز شماره ندارد. در قائمشهر خبری از دوربین های مدار بسته نیست و ورودی های ورزشگاه نیز تعدادش کم است. به همین خاطر باید درهای جدیدی ساخته و از طرف دیگر گیت های الکترونیکی نیز نصب شود. ورزشگاه قائمشهر همچنین نیاز به آن دارد که در سکوهای منتهی به جایگاه نیز تغییراتی داشته باشد.

– شهید بهنام محمدی مسجدسلیمان:

این ورزشگاه همواره اتفاقات عجیبی را به خود دیده است. ورزشگاه مسجدسلیمان علاوه بر اینکه سکوهایش صندلی ندارد، فنس های آن نیز بارها شکسته شده و هواداران به داخل زمین رفته اند. از طرفی فنس های موجود بسیار کوتاه است و همین امر احتمال پرتاب اشیا به داخل زمین را افزایش می دهد. از سوی دیگر ورودی های ورزشگاه مسجدسلیمان بسیار عجیب است به طوری که برای ورود به جایگاه های ویژه باید از مسیری آهنی و خطرناک رد شد و همین موضوع جان افراد را به خطر می اندازد. تونل های منتهی به رختکن ها و اتاق های دیگر نیز قابلیت کنترل پایینی دارد و باید فکری به حال این موضوع انجام شود. از سوی دیگر جای نیمکت ها نیز مناسب نیست و باید فکری اساسی به حال آن شود. همچنین در مسجدسلیمان خبری از دوربین مدار بسته هم نیست و گیت گذاری الکترونیکی نیز صورت نمی گیرد.

**آیا تیمی از میزبانی در شهر خود منع می شود؟

مسئولان سازمان لیگ فعلا تمام تلاش خود را برای حل مشکلات ۱۴ ورزشگاه میزبان لیگ برتر قرار دادند اما آنها اعلام کرده بودند اگر اشکالات رفع نشود، میزبانی را از تیم ها می گیرند. اگر مسئولان سازمان لیگ روی مواضع خود پافشاری کنند می توانند در این باره برخی تیم ها را از میزبانی منع کنند اما بعید است در نهایت چنین اتفاقی رخ بدهد. حالا که حدود یکماه تا شروع مسابقات لیگ برتر نوزدهم باقی مانده باید منتظر ماند و دید چه اتفاقاتی در این خصوص رخ می دهد و در نهایت سازمان لیگ چگونه این موضوع را مدیریت خواهد کرد.

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.