وبسایت باشگاه سپیدرود رشت

10 تخلف فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ در ۳۷ تیمی شدن لیگ ۳۶ تیمی: داماشی که آب شد و رفت!

وب سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود – دوشنبه شب در اواخر برنامه نود، ماجرای عجیب ۱۳ تیمه شدن یکی از سه گروه ۱۲ تیمی لیگ دسته دوم مطرح شد.

به گزارش سایت سپیدرود و به نقل از وب سایت نود، اتفاقی عجیب که نشان می دهد در لیگ های دسته پایین نه نظارتی وجود دارد و قوانین و مقررات خیلی راحت زیر پا گذاشته می شود و مدیران فوتبال به راحتی آب خوردن تخلف می کنند.

از همه مهم تر ماجرای خرید و فروش تیم های لیگ دویی است که نشان می دهد عده ای چقدر راحت با دور زدن قوانین و مقررات تیم ها را می فروشند و جیبشان را پر می کنند.

✔️تخلف اول

اما داستان از چه قرار است؟ داستان از این قرار است که دو فصل پیش،قرار می شود تیمی به نام زاگرس یاسوج، پس از توافق با رئیس وقت فدراسیون فوتبال،  بدون برگزاری هیچ مسابقه ای در دسته های پایین تر، وارد لیگ دو شود و عجیب تر اینکه برای همه بازیکنان و کادرفنی اش هم کارت بازی صادر می شود. ظاهرا این توافق در راستای توافق های برگزاری مجامع انتخاباتی در سطح کلان صورت گرفته است.

جالب اینجاست که مدیر برگزاری رقابتهای لیگ دسته دوم و همچنین علی کاظمی دبیر وقت سازمان لیگ و غلامرضا بهروان با این کار مخالفت می کنند اما به هر ترتیب به دستور مقامات بالای فدراسیون و سازمان لیگ برای تیم زاگرس یاسوج کارت بازی صادر می شود.

اینجا اولین تخلف اتفاق می افتد. یعنی تیمی بدون برگزاری مسابقه در دسته های پایین وارد جدول لیگ دسته دوم می شود. اما چرا این اتفاق افتاد؟ به این دلیل تیم تربیت نوین یزد که از دسته اول سقوط کرده بود، به دلیل بدهی و مشکلات نتوانست در لیگ دسته دوم شرکت کنند و در مهلت زمان تعیین شده مدارک را به سازمان لیگ نرساند و فدراسیون فوتبال هم از فرصت استفاده کرد و تیم زاگرس یاسوج را در جدول جای داد و برای بازیکنانش کارت صادر کرد.

✔️تخلف دوم

اما همین که نزدیک مسابقات شد یزدی ها از اهرم های فشاری که داشتند استفاده کردند و بر اساس شنیده ها با استفاده از نمایندگان مجلس و دیگر اهرم ها اعلام کردند که می خواهند در مسابقات لیگ دسته دوم شرکت کنند. یزدی ها اعتراض کردند که چرا امتیاز ما را به تیم یاسوجی دادید و مصادره کردید و خلاصه با اعتراض اعلام کردند که می خواهند به لیگ دسته دوم بازگردند. تخلف دوم این بود که یزدی ها با اینکه در مهلت قانونی مدارکشان را نیاورده بودند اما فدراسیون و سازمان لیگ مدارک آنها را برای شرکت در لیگ دسته دوم قبول کردند و وارد رقابتهای لیگ دسته دوم شدند.

✔️تخلف سوم

همان زمان مدیران رده بالای وقت فدراسیون به یاسوجی ها اعلام کردند که یک سال صبر کنند وحتی به آنها قول دادند که در سال بعد هر طور شده تیم زاگرس یاسوج را در لیگ دسته دوم جا می دهند. اینجا تخلف سوم اتفاق می افتد. جایی که فدراسیون دوباره بر تخلف اولش که شرکت دادن تیم زاگرس یاسوج در لیگ دسته دوم بدون برگزاری حتی یک مسابقه است اصرار می ورزد و تازه قول فصل بعد را هم می دهد. همان زمان یکی از مدیران فدراسیون به یکی از مدیران سازمان لیگ گفته بود با توجه به بحران مالی بسیاری از تیم ها و احکام فیفا بالاخره تیمی پیدا می شود که سال بعد در مسابقات شرکت نکند و زاگرس یاسوج را بشود به جایش در جدول گذاشت!

✔️تخلف چهارم

پیش بینی مدیران فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ درست از آب درمی آید. تیم داماش شهر باران گیلان که به دلیل بدهی های زیاد از حضور در مسابقات انصراف داده و بر اساس نامه های هیات فوتبال استان گیلان امتیازش را لغو کرده بود، از جدول حذف می شود و بهترین فرصت برای فدراسیون و سازمان لیگ است که به قولشان وفا کنند و تیم زاگرس یاسوج را جایگزین کنند. این اتفاق در سکوت می افتد و تیم زاگرس یاسوج در جدول قرار می گیرد و البته دو هفته ای هم از مسابقات می گذرد که یک تیم دیگر به جدول گروه اول لیگ دسته دوم اضافه می شود. تیمی که نامش شهر باران تهران است. تخلف چهارم این است که چطور یک تیم از هفته سوم به مسابقات لیگ دسته دوم اضافه می شود و این در حالی است که لیگ دسته دوم در سه گروه ۱۲ تیمی برگزار می شد و حالا یک گروه با ۱۳ تیم و دو گروه دیگر هر کدام با ۱۲ تیم برگزار می شود. تیمی که گفته می شود به ارزش ۶۰۰ میلیون تومان به تیمی در تهران فروخته شده است.

✔️تخلف پنجم

تخلف پنجم این است که بر اساس قوانین فدراسیون فوتبال انتقال امتیاز باشگاهها از استانی به استان دیگر ممنوع است. اما تیم داماش شهر باران از استان گیلان به استان تهران منتقل شده است. اگر این اتفاق به این راحتی افتاده پس چرا فدراسیون فوتبال در ماجرای انتقال تیم نفت تهران به انزلی مقاومت کرد؟ مگر نه اینکه انتقال از یک استان به استانی دیگر ممنوع است؟

✔️تخلف ششم

تخلف ششم این است که تیم داماش شهر باران گیلان یک تیم بدهکار بوده که اتفاقا مدیران این تیم همه از بی پولی می نالیده اند و هیات فوتبال استان گیلان هم در نامه ای به فدراسیون و سازمان لیگ اعلام کرده که این تیم منحل شده و مکاتبات فدراسیون و سازمان لیگ با هیات فوتبال استان گیلان دیگر انجام نشود. در قوانین فدراسیون فوتبال آمده است که تیم بدهکار نباید فروخته شود اما این تیم به راحتی فروخته شده است و فروشنده حدود ۶۰۰ میلیون تومان به جیب زده است!

✔️تخلف هفتم

فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ یک تخلف دیگر را هم انجام داده اند. اینکه فروش یک تیم منحل شده را تایید کرده اند و به تیم خریدار مجوز حضور دررقابتهای لیگ دسته دوم را داده اند.این در حالی است که برخی از اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ از موافقت برای حضور زاگرس یاسوج در لیگ دسته دو با خبرند و برخی می گویند که روحشان خبر ندارد و حتی برخی زیر امضاهایشان می زنند!

✔️تخلف هشتم

فیفا در نامه های پی در پی و پشت سر هم به فدراسیون و سازمان لیگ اعلام کرده است که داماش شهر باران گیلان که به شهر باران تهران تغییر نام داده به دلیل بدهی باید با کسر شش امتیاز  (منفی شش امتیاز) مسابقات را شروع کند اما فدراسیون و سازمان لیگ این کار را انجام نداده اند و در حال حاضر شهر باران تهران از امتیاز صفر شروع کرده و فعلا در دو هفته اول هم دو باخت بدست آورده است. فدراسیون فوتبال وسازمان لیگ دستور فیفا را هم زیر پا گذاشته اند.

✔️تخلف نهم

صلاحیت تیم شهرباران تهران هم بررسی نشده است. در قوانین هم آمده است باشگاهی که امتیاز یک تیم را خریداری می کند نباید بدهکار باشد و بتواند از عهده تیمداری بربیاید اما حتی صلاحیت این باشگاه هم بررسی نشده است و ظاهرا خریدار جدید هم بدهکار است.

✔️تخلف دهم

سایت تابناک روز دهم مهر در گزارشی نوشته بود که عامل فروش تیم داماش شهر باران به شهر باران تهران امیرعابدینی بوده است. متن این گزارش را بخوانید:

« تیم داماش شهر باران به یکباره از هفته سوم به عنوان نماینده تهران به میدان ورود داده شد! براساس تصمیمی که سازمان لیگ برتر برای سروسامان دادن به اوضاع لیگ های فوتبال ایران گرفته بود، مقرر شد لیگ دسته دوم با حضور ۳۶ تیم و در سه گروه ۱۲ تیمی فصل ۹۶-۹۵ خود را سپری کند. مسابقات طبق برنامه ریزی سازمان لیگ آغاز شد اما در حالی که دو هفته از مسابقات گذشته بود یک مهمان ناخوانده وضعیت را بهم ریخت و تعداد تیم ها را به ۳۷ و یکی از گروه ها را به ۱۳ تیم افزایش داد.

این در حالی بود که دو گروه دیگر با حضور ۱۲ تیم به مسابقات خود ادامه دادند. مهمان ناخوانده ای که به لیگ دسته دوم اضافه شد تیم داماش شهر باران بود که پس از انتقال به تهران حالا به عنوان تیم شهر باران تهران! در مسابقات حضور دارد. این درحالی است که امیرعابدینی مرد همه کاره تیم فوتبال داماش شهر باران قبل از اینکه در فدراسیون فوتبال مسئولیت بگیرد امتیاز این تیم را به نماینده یاسوج منتقل کرده بود. »

تابناک ادعا کرده که امیر عابدینی عامل انتقال تیم داماش شهرباران به تهران بوده است. فرامرز الماسخاله رئیس هیات فوتبال استان گیلان روز ۲۸ مردادماه سالجاری در اظهار نظری رسمی خبر انتقال تیم شهر باران به یاسوج را تایید کرد و گفت:

« امتیاز شهر باران را خارج از استان و به یاسوج منتقل شده تا علاوه بر این که از مشکلات فراوان آن رها بشویم آن تیم بتواند به راحتی فعالیت خود را ادامه بدهد.» این انتقال صورت گرفت و تیم زاگرس یاسوج در رقابت های لیگ دسته دوم و در گروه اول مسابقاتش را آغاز کرد اما زمانی که عابدینی در فدراسیون فوتبال مسئولیت گرفت زمینه حضور تیم شهر باران در لیگ دسته دوم آن هم به عنوان نماینده تهران را فراهم کرد و جالب اینکه این تیم در همان گروهی قرار گرفت که نماینده یاسوج هم حضور دارد و این گروه ۱۳ تیمی شد!

این درحالی بود که این تیم در قرعه کشی حضور نداشت. تخلف دهم را تابناک تفسیر کرده است. این امیر امیرعابدینی از موقعیتی که داشته استفاده کرده است:« این اتفاق در شرایطی رخ داد که هنوز به درستی مشخص نیست سازمان لیگ بر چه اساسی اجازه اضافه شدن یک تیم به تعداد تیم های لیگ دسته دوم را صادر کرده است. پرسشی که در این مورد مطرح می شود این است که آیا امیر عابدینی از موقعیتی که در فدراسیون فوتبال دارد و ارتباطی که با مسئولان رده بالا دارد توانسته این تیم را به لیگ اضافه کند؟

تابناک یک پرسش را از مهدی تاج مطرح کرده است. اینکه آیا مهدی تاج به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال که در مصاحبه هایش پس از حضور در فدراسیون فوتبال اعلام کرده بود با انتقال تیم ها مخالف است، در جریان این موضوع قرار داشته ؟ اگر رئیس فدراسیون از این موضوع خبر داشته و اجازه فعالیت به این تیم را داده باشد که خلاف صحبت هایی است که قبلا مطرح کرده است. اگر هم خبر نداشته که باید بررسی کند و ببیند در زیر مجموعه اش چه کسی این اقدام را انجام داده است.»

در واقع اگرداماش شهر باران توسط امیرعابدینی به شهرباران تهران منتقل نشده بود، آیا می توانست در هفته سوم به جدول لیگ دوازده تیمی اضافه شود؟ در این میان شنیده شده که بین امیرعابدینی و غلامرضا بهروان بحث های شدید و پرسر و صدایی رخ داده و البته بهروان و مهدی شفیعی رئیس برگزاری لیگ دسته دو زیر بار اضافه شدن شهرباران تهران نرفته اند اما با نامه از مقامات بالادستی مجبور به چنین کاری شده اند.

اینکه امیرعابدینی به تاج و کفاشیان و دیگران چه گفته که آنها قبول کرده اند شهرباران تهران به جدول اضافه شود مشخص نیست. اما اصرار امیرعابدینی برای اضافه شدن تیم شهرباران به جدول و کم نشدن شش امتیاز عجیب به نظر می رسد و تا حدود زیادی ادعای تابناک را تایید می کند.

✔️واکنش امیرعابدینی و افشاگری از تخلفات سازمان لیگ

امیر عابدینی می گوید تخلفاتی در حال رخ دادن است و او این تخلفات را می بیند اما تاج سرش خیلی شلوغ است و نمی توان مشکلاتی که وجود دارد را یک شبه حل کرد. امیر عابدینی درباره برخی شایعات مبنی بر اعمال نفوذ وی جهت اضافه کردن یک تیم (شهرباران تهران) به لیگ دسته دوم به تابناک گفته است: تیم فوتبال شهرباران سال گذشته در چه رده ای فعالیت می کرد؟ آیا غیر از این است که این تیم سقوط کرد به دسته دوم.

پس نتیجه می گیریم که این تیم دسته ۳ نبوده و در دسته ۲ باید بازی می کرده است اما اینکه چرا این تیم از گیلان به تهران منتقل شد باید توضیح بدهم که استان گیلان اعلام کرد که ما این تیم را نمی خواهیم چون دو تیم داریم و همین دو تیم برای مان کافی است.اینگونه شد که سهمیه خود را منتقل کردند زیرا اعلام کرده بودند که قصد انحلال تیم را دارند. سپس دو نفر تیم را در اختیار گرفتند و به تهران آوردند و در واقع اجازه ندادند این تیم از بین برود.

وی در ادامه گفته است:« بنده نه مسوولیتی در تیم فوتبال شهرباران تهران دارم و نه به دنبال کار آنها هستم. حالا همان افرادی که بنده با مصوبه های خلاف قانون شان مقابله کردم این شایعات را به راه می اندازند. شما اگر می خواهید در این زمینه بررسی کنید، بروید بپرسید تیم زاگرس یاسوج پارسال کجا بود و امسال چگونه وارد جدول لیگ دسته دوم شد. این موضوعات را به راه می اندازند تا صورت مساله را پاک  کنند ضمنا این رفتارها به این دلیل است که بنده صورت جلسه غیرقانونی آقایان را امضا نکرده ام. قصدشان این بود که تیمی از سمنان را بیندازند و یک تیم از جویبار را اضافه کنند. من مقابل این مسایل ایستادم و مخالفت کردم و  حالا می خواهند انتقام بگیرند.

سرپرست سازمان اقتصادی فدراسیون فوتبال گفت: شما می توانید از آقای شهبازی و از آقای بهروان مصوبه ای را که مورد نظر من است بخواهید و خودتان قضاوت کنید. این آقایان خودشان مصوب کردند که تیم های لیگ ۲ بیش از ۳۶ تیم نباشد اما حالا تعدادتیم ها به عدد ۳۷ رسیده است لذا می خواهند با فرافکنی و دروغ کارهای خودشان را پوشش دهند. امیر عابدینی اگر می خواست سوءاستفاه کنند اجازه نمی داد تیم فوتبال داماش سقوط کند. شما بروید و بپرسید درمدت زمانی که بنده  مسوولیت دارم آیا یک بار شده است که با یک داور سلام و علیک کنم یا براساس منافع تیم خودم خواسته ای نامعقول را بر زبان بیاورم.

ما سه نفر عضو هیات رییسه سازمان لیگ بودیم که تیم های هر سه نفرمان سقوط کرد. نیروی زمینی تیم تیمسار حسن پور بود که سقوط کرد، مس کرمان تیم آقای حاج جعفری بود که سقوط کرد و بنده هم تیمم داماش بود که آن هم سقوط کرد.  متاسفانه آدم هایی دست به این خبرسازی ها می زنند که نزدیک خودمان هستند و یک نفر آنها همین جا کنار دست من نشسته است.

✔️سرپرست سازمان اقتصادی فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سوال که آیا منظورش از حرف های چند هفته قبل که  گفته بود در سازمان لیگ تخلفاتی صورت می گیرد همین مسایل بوده است، گفته است:بله. این اتفاقات رخ می دهد و بنده چون برابر خواسته های آنها ایستادگی کرده ام حالا کاسه و کوزه ها را می خواهند سر من بشکنند.

عابدینی در پایان در جواب به این پرسش که چرا مسایل را با مهدی تاج در میان نمی گذارد گفت: این بنده خدا از روزی که آمده موضوعاتی چون بلیت فروشی ، جیووا، کی روش، تیم ملی، تبلیغات محیطی، استقلال، پرسپولیس، تراکتورسازی، فوتسال، تیم نوجوانان، رای گیری فیفا و … مقابلش قرار دادند و هنوز مجالی پیدا نکرده تا به این مسایل بپردازد. وی هم جلسات پشت سر هم دارد لذا انصاف نیست که در این شرایط انتظار داشته باشیم همه مسایل را یکجا حل کند.»

✔️لازم به ذکر است که سایت نود نامه های هیات فوتبال گیلان، هیات فوتبال استان تهران، سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال و همچنین نامه ارسالی فیفا جهت کسر امتیاز از تیم شهر باران تهران را در اختیار دارد که در صورت لزوم آنها را منتشر خواهد کرد. جالب اینجاست که در نامه فیفا آمده به دلیل بدهی یتیم داماش شهر باران گیلان که به نامهای احتمالی داماش تهران و یا شهر باران تهران و چند نام دیگر تغییر نام داده است، باید مسابقات لیگ دسته دوم را با منفی شش امتیاز آغازکند.

فیفا حتی در نامه اش اعلام کرده می داند داماش شهر باران گیلان با فروش امتیازش به شهر باران تهران تغییر نام داده تا امتیازی از این تیم کسر نشود، اما ۱۶ بازیکن کنونی شهرباران تهران، فصل گذشته در تیم داماش شهر باران بازی گیلان بازی کرده اند. این ماجرا نشان می دهد که فیفا از همه اتفاق هایی که داخل ایران می افتد باخبر است.

اخبار مرتبط با خبر بالا را از دست ندهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.